Jump to content

[solved] Taxa de transport in lista produselor


Abh

Recommended Posts

Ca sa nu aglomerez inutil topicul facturii fiscale de aici, avem:

    * Product table with price, quantities...
   */
   public function ProdTab($delivery = false)
   {

       global $ecotax;

       if (!$delivery)
           $w = array(115, 6, 10, 15, 20, 25, 25);
       else
           //$w = array(120, 30, 10);
           $w = array(120, 30, 10);
       self::ProdTabHeader($delivery);

       if (isset(self::$order->products) AND sizeof(self::$order->products))
           $products = self::$order->products;
       else
           $products = self::$order->getProducts();

       $ecotax = 0;
       $customizedDatas = Product::getAllCustomizedDatas(intval(self::$order->id_cart));
       Product::addCustomizationPrice($products, $customizedDatas);

       $counter = 0;
       $lines = 29;
       $lineSize = 0;
       $line = 0;

       $isInPreparation = self::$order->isInPreparation();

       foreach($products AS $product)
           if (!$delivery OR (intval($product['product_quantity']) - intval($product['product_quantity_refunded']) > 0))
           {
               if($counter >= $lines)
               {
                   $this->AddPage();
                   $this->Ln();
                   self::ProdTabHeader($delivery);
                   $lineSize = 0;
                   $counter = 0;
                   $line++;
               }

               $counter = $counter + ($lineSize / 5) ;

               $i = -1;
               $ecotax += $product['ecotax'] * intval($product['product_quantity']);

               // Unit vars
               $unit_without_tax = $product['product_price'];
               $unit_with_tax = $product['product_price'] * (1 + ($product['tax_rate'] * 0.01));
               $productQuantity = $delivery ? (intval($product['product_quantity']) - intval($product['product_quantity_refunded'])) : intval($product['product_quantity']);

               if ($productQuantity <= 0)
                   continue ;

               // Total prices
               $total_without_tax = $unit_without_tax * $productQuantity;
               $total_with_tax = $unit_with_tax * $productQuantity;



si avem:

          // Display carrier tax
       if ($carrierTax->rate AND $carrierTax->rate != '0.00' AND self::$order->total_shipping != '0.00' AND Tax::zoneHasTax(intval($carrier->id_tax), intval($id_zone)))
       {
           $nb_tax++;
           $total_shipping_wt = self::$order->total_shipping / (1 + ($carrierTax->rate / 100));
         $this->SetX(11);
           $this->Cell($w[0], $lineSize, self::l('Carrier'), 0, 0, 'L', 1);
           $this->Cell($w[1], $lineSize, number_format($carrierTax->rate, 2, ',', ' '), 0, 0, 'R', 1);
           $this->Cell($w[2], $lineSize, self::convertSign(Tools::displayPrice($total_shipping_wt, self::$currency, true, false)), 0, 0, 'R', 1);
           $this->Cell($w[3], $lineSize, self::convertSign(Tools::displayPrice(self::$order->total_shipping - $total_shipping_wt, self::$currency, true, false)), 0, 0, 'R', 1);
           $this->Cell($w[4], $lineSize, self::convertSign(Tools::displayPrice(self::$order->total_shipping, self::$currency, true, false)), 0, 0, 'R', 1);
           $this->Ln();
       }



Nu stiu cum sa pozitionez in lista de produse transportul in asa fel incat sa coboare in fct de numarul produselor, ca si cum ar face parte din ele. Stau de doua zile si ma chiorasc la codul asta, insa aparent nu se invata php peste noapte. Orice ajutor cat de mic e binevenit.
Ex:

Link to comment
Share on other sites

am inserat dupa

        /* Exit if delivery */
       if (!self::$delivery)
       {
           $pdf->DiscTab();
           /*
            * Display price summation
            */


bucata asta de cod:

            $pdf->Ln(5);
           $pdf->SetFont(self::fontname(), '', 8);
           $width = 28;

           if (!self::$orderSlip OR (self::$orderSlip AND self::$orderSlip->shipping_cost))
           {
               $pdf->Cell(4, -28, self::l('-'), 0, 0, 'R');
               $pdf->Cell($width, -28, self::l('Total shipping').' : ', 0, 0, 'R');
               $pdf->Cell(0, -28, self::convertSign(Tools::displayPriceee(self::$order->total_shipping, self::$currency, true, false)), 0, 0, 'R');
           }

           $pdf->TaxTab();
       }


ceea ce duce la un rezultat similar cu cel din poza atasata. mai trebuie sa lucrez putin pe axa orizontala, insa in principiu imita ce as vrea eu sa fac.
Insa poate ma ajuta cineva macar aici, pe ultima suta de metri, sa-mi zica cum as putea insera o functie in prima celula ca sa il numeroteze incepand de la ultimul produs. In momentul de fata am o - acolo, dar ideal ar fi ca daca am 15 produse in lista, acea taxa sa fie listata drept al 16-lea produs. As putea sa o fac cu o structura FOR?
Please?

18556_KgWmgXUhrLUQBBh43R8W_t

Link to comment
Share on other sites

Ai putea face asa:

1. declari o noua variabila globala, sa zicem nrprod (la inceputul functiilor invoice si ProdTab, este deja acolo o declaratie de variabile globale)

2. definesti variabila: in ProdTab pui linia

$nrprod = count($products);


dupa

        if (isset(self::$order->products) AND sizeof(self::$order->products))
           $products = self::$order->products;
       else
           $products = self::$order->getProducts();


3. pui

$nrprod

in loc de

self::l('-')

din codul tau.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

GAAAH!!!
Nu m-am gandit sa numar produsele din lista direct. M-ai scutit de cateva zile de dureri de cap si de stomac.
Codul intr-un final arata asa, in caz ca o sa ajute pe cineva pe viitor:

            if (!self::$orderSlip OR (self::$orderSlip AND self::$orderSlip->shipping_cost))
           {
               $pdf->Cell(4, -28, $nrprod+1, 0, 0, 'R');
               $pdf->Cell($width, -28, self::l('Total shipping').' : ', 0, 0, 'R');
               $pdf->Cell(0, -28, self::convertSign(Tools::displayPriceee(self::$order->total_shipping, self::$currency, true, false)), 0, 0, 'R');
           }



Mai putin reglajul in pagina pe care o sa-l fac dupa ce imi deschid o bere.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
GAAAH!!!
Nu m-am gandit sa numar produsele din lista direct. M-ai scutit de cateva zile de dureri de cap si de stomac.
Codul intr-un final arata asa, in caz ca o sa ajute pe cineva pe viitor:

            if (!self::$orderSlip OR (self::$orderSlip AND self::$orderSlip->shipping_cost))
           {
               $pdf->Cell(4, -28, $nrprod+1, 0, 0, 'R');
               $pdf->Cell($width, -28, self::l('Total shipping').' : ', 0, 0, 'R');
               $pdf->Cell(0, -28, self::convertSign(Tools::displayPriceee(self::$order->total_shipping, self::$currency, true, false)), 0, 0, 'R');
           }



Mai putin reglajul in pagina pe care o sa-l fac dupa ce imi deschid o bere.



e okay cum ai facut Abh dar mi`ar trebui sa apara defalcata taxa d transport...cum e in poza ce am atasat-o

20633_6zJBc7fG2RBVXlf67oY3_t

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am scris niste chestii gresite mai sus si habar n-am care is alea, asa ca voi atasa si factura care mie imi merge, de acolo e usor de modificat.

am modificat si putin in Tools.php ca sa scot moneda de la taxa de transport, altfel apare in lista gen 10 RON.

Tools.php

PDF.php

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut va apreciez pentru eforturile depuse, eu am intrat acum si am gasit totul gata...dar ce folos daca nu stiu unde sa introduc aceste fisiere si sub ce nume. Astept un raspuns, poate va indurati.

Numai bine

www.kappamoto.ro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
am scris niste chestii gresite mai sus si habar n-am care is alea, asa ca voi atasa si factura care mie imi merge, de acolo e usor de modificat.

am modificat si putin in Tools.php ca sa scot moneda de la taxa de transport, altfel apare in lista gen 10 RON.


Salut.

Pana la urma functioneaza factura? Am incercat sa bag codul din pdf. php si tools.php dar nu imi merge. Daca bag doar pdf cand dau sa imi arate factura nu se mai incarca nimic, apare pagina goala iar cand introduc codul de la tools php nu mai merge nimic, nici macar BO :) Mersi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

salut, am incercat si eu sa pun fisierele alea si am exact aceeasi problema. cand inlocuiesc doar pdf nu imi mai apare factura si cand inlocuiesc si tools se duce site-ul cu totul.
nu vreau neaparat toata factura aia daca e greu de configurat, dar vreau si eu sa stiu cum fac sa mut datele de contact ale firmei de jos de acolo din footer, sus, unde se afla intr-o factura normala.

multumesc pentru munca depusa!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
salut, am incercat si eu sa pun fisierele alea si am exact aceeasi problema. cand inlocuiesc doar pdf nu imi mai apare factura si cand inlocuiesc si tools se duce site-ul cu totul.
nu vreau neaparat toata factura aia daca e greu de configurat, dar vreau si eu sa stiu cum fac sa mut datele de contact ale firmei de jos de acolo din footer, sus, unde se afla intr-o factura normala.

multumesc pentru munca depusa!

Ma poate ajuta cineva,se poate sa primesc o copie a facuturii pe email atunci cand cineva comanda?Sa nu stau de fiecare data sa intru in panoul de control de la prestashop.Si cum bag si eu alta factura ca nu prea imi place cea de acolo.Gasisem una pe net dar nu reuseam sa o fac sa mearga,mi-o dadea tot pe aia de la el.MA puteti ajuta careva?Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...