Jump to content

[Rezolvat]Probleme afisare in iE6


lucas-shop

Recommended Posts

Am o problema la care sincer nu stiu de unde sa incep sa caut. Site-ul la care lucrez se pare nu este afisat corect peste tot. Mai exact o persoana (care din pacate este si factor de decizie) total atehnica nu "reuseste" sa vada site-ul asa cum il vad restul utilizatorilor.
Nu am nici cea mai vaga idee despre configuratia pe care o are ea insa nici nu imi furnizeaza vre-un indiciu.

17341_1R41GsouebND6S1dOJ85_t

Link to comment
Share on other sites

Sincer habar nu am ce browser are tanti acolo dar cred ca va trebui sa ii explic cu duhul balndetii, nu pot sa o ushui pentru ca are o anume functie pe la chicco romania si clientilor le trebuie marfa de la ei :cheese: Partea naspa este ca are o idee fixa in cap: "nu va dau contractul pana nu vad eu site-ul complet". Deh .... de la noi citire...

Link to comment
Share on other sites

!!! nu are nici o legatura baza de date cu modul in care afiseaza diferite browsere !!!

problema este cu IE (exceptie IE 8) - nu prea stie sa se descurce cu .css


problema ta se rezolva daca modifici urmatoarele din global.css.

#left_column

width: yyy px;


#center_column

width: yyy px;

#right_column

width: yyy px;




"yyy" inlocuiesti cu valori mai mici decat le ai tu, mai mici cu aproximativ 5-10px


este posibil sa afiseze corect prin modificarea #center_column mai mic cu 10px decat este acum, restul ramanand la fel.


de preferat este sa il vizualizezi si cu IE6 pe alt calc. inainte de a lansa site-ul (inainte de prezentare clientului).

nu uita sa dai clear cache/cookie de fiecare data cand modifici ceva si vrei sa vizualizezi modificarile.



spor la treaba !

Link to comment
Share on other sites

problema pare sa fie din cauza ca ai global layout 980px , iar header 1000px si top bar 1000px


ar trebuii sa fie maxim 980px header si top bar

si asta ar mai fi problema :



}
#right_column {
   float:right;
   width: 170px;
   padding-left: 5px;



ar trebuii asa :

}
#right_column {
   float:left;
   width: 170px;
   padding-left: 5px;





ar trebuii sa mearga daca pui global layout 1000px, iar left/right=190px si center 550px

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aproape nimeni nu mai foloseste internet explorer 6. Totusi ai putea instala minim IE 7 sau IE8 si daca nu iti place exista Mozilla Firefox . Se poate rezolva problema cu un css special pentru IE 6 , dar ce rost are ? Pentru putiinii care mai au IE 6. Nu are rost . Traiasca Windows Update

Salutare, am si eu un site in PrestaShop si am observat ca in Internet Explorer 6 imi arunca coloana din dreapta in dedesuptul paginii.
Are cineva o solutie la asta? Multumesc.

Adresa site: www.5com.ro

P.S. Sunt incepator :cheese:
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...