Jump to content

2 σημαντικά προβληματάκια


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Είμαι ο Απόστολος και είμαι στη φάση μεταφοράς προϊόντων, κατηγοριών και πελατών από joomla σε presta. Έχω έρθει αντιμέτωπος με 2 προβλήματα τα οποία με πάνε δυστυχώς πολύ πίσω. 

1) δεν μπορώ από το csv των προϊόντων να τα αναθέσω στη σωστή κατηγορία, είτε θα φτιάχνει καινούργιες κατηγορίες είτε θα τα πετάει όπου θέλει! είναι πρόβλημα σημείων στίξης? τα ελληνικά τα έχω εγκατεστημένα (δοκίμασα πάρα πολλούς τρόπους, μέχρι και πχ την κατηγορία γάλα: 'Γάλα' και δεν το βάζει καν στην κατηγορία, φτιάχνει κάτι καινούγριο με '' και τον τίτλο γάλα

2)αφού κατάλαβα ότι θα περάσω όλα τα προϊόντα στις κατηγορίες manually, είδα ότι καθώς έκανε import, λέξεις από τους τίτλους των προϊόντων χάνονται

 

Έχω απελπιστεί. Δοκίμαδα και μέσω cart2cart αλλά και αυτό κολλάει στις κατηγορίες. ΜΙλάμε για 1700 προϊόντα και περίπου 30-40 κατηγορίες και υποκατηγορίες.

 

 

Έχετε καμιά ιδέα??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

parsifal, σε ευχαριστώ αλλά αυτό ισχύει στο 1.5, στο 1.6 την έβγαλαν την επιλογή.

Anyway, το δοκίμασα αλλά και πάλι τα βάζει τα προϊόντα στην κατηγορία home.

 

Έλυσα το 2ο πρόβλημά μου, χρειάζεται όλα τα πεδία του csv να είναι σε ""

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να το έβγαλαν στο 1.6, το έχω δοκιμάσει σε 1.6.0.11.

 

Έχει ένα προβληματάκι όμως σε σχέση με την 1.5.3.1 που ήμουν πριν. Στο τελευταίο CSV με το οποίο έκανα import ένα προϊόν:

 

 

Active;ID;Reference;Name;Manufacturer;Categories;Quantity;RetailPriceTaxIncl;ImageURLs;Description;Short description;Tags
0;97309;DH1621M;"HR επίγειος δέκτης DH1621M Full High Definition";77;165,2;0;0.00;http://moutsioulis.gr/DH1621M-image1-web.jpg,http://moutsioulis.gr/DH1621M-image3-web.jpg;;;

 

Ορίζω δύο κατηγορίες, την 165 και την 2 (που είναι η Home). Σε 1.5.3.1, ανέθετε και τις 2 κατηγορίες στο προϊόν και έβαζε ως default την πρώτη από τις 2 (την 165). Τώρα βλέπω πως αναθέτει το προϊόν και στις 2 κατηγορίες, αλλά ως default βάζει την 2 παρ' ο,τι η 165 προηγείται στο CSV.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...