Jump to content

Prestashop 1.6.0.9 Türkçe Sorunu

prestalp

Recommended Posts

Merhabalar,

Prestashop'ta yeniyim. Türkçe sorunu yaşıyorum. Lokal'e kurdum ve herhangi sorun yaşamadım. Hosting sunucusuna kurduğumda yarı Türkçe yarı İngilizce oldu. Şu anda www.alparslanhorasan.com dan görülebilir. Bu sorun için 3-4 defa deneme yaptım. Birinde tamamen İngilizce kurudum ve Türkçe dil paketi kurdum yine olmadı. Türkçe olarak kurdum, çalışmadı ve config.inc.php'de "en" yazınca çalıştı. Ancak FO yine yarı Türkçe yarı İngilizce oldu. Admin Paneli ise İngilizce.

Yardımcı olursanız sevinirim.

kurulum ekranında tükçe seçerseniz bir sıkıntı çıkmaz

ama şöyle yapalım admin paneline girin oradan > Location > Translate ye girin türkçe seçip add and uprage a language den dil ekleyip güncelleyin

üstte yani admin paneli sağ üstte resminizin olduğu yeri tıklayın my prefnces e girin dil olarak tükçe seçin sorun düzelir

Herkese merhaba. Aynı sorunla karşı karşıyayım. Dünden beri uğraşıyorum fakat siteyi Türkçe yapamadım. Prestashop'da yeni sayılırım. Yani yıllar önce kurmuştum en sonra. Şimdi gördüm ki çok yol katedilmiş bu cms'de ama beni çok uğraştırdı.

Öncelikle adım adım ne yapmam gerektiğini belirtirseniz sevinirim. Türkçe dil paketinin nereden indirileceği, nereye yükleneceği, hangi ayarların yapılması gerektiği hakkında bilgi rica ediyorum.

Merhabalar,

Daha önce 1.6.0.9'u Türkçe olarak kurdum, fakat FO ve Admin hiç çalışmadı. Forumlardan "setlocale" ilgili bir sorun olduğunu öğrendim. /httpdocs/config klasöründeki config.inc.php dosyasının 126. Satırındaki locale değişkenindeki " "PS_LOCALE_LANGUAGE" değerini "en" yapınca hem FO hem de ADMIN çalıştı. (Bu arada "tr" yapsanız da çalışıyor). Ama www.alparslanhorasan.com dan da görüleceği üzere FO yarı İngilizce Yarı Türkçe. Admin ise İngilizce. Aslında Türkçe yapmış gibi görünüyor. Bu da İngilizce Kelimelerde "İ" kullanmış olduğundan anladım.

Daha sonra bu sefer İngilizce olarak kurdum ve Türkçe dil paketini Admin'den uyguladım. Admin'den nasıl yükleneceğini biliyorum. Uygulanmış gibi görünüyor fakat Yine başarısız.

Son olarak bugün http://presta-tr.com/ sitesinden 1.6.0.6 sürümünü kurdum ve aynı problemi yaşadım.

Prestashop'ı Lokal'e kurduğumda hiç bir sıkıntı yaşamamıştım. Sanırım Hosting ile ilgili bir sıkıntı var. Bu sıkıntı Memory Limiti ile ilgili olabilir. php.ini ile bunu artırmaya çalıştım. Buna sanırım hosting izin vermiyor.

1 aydır bununla uğraşıyorum. Daha önce aynı hosting sunucusuna 2 adet opencart kurdum ve böyle bir sıkıntı yaşamadım ve bu siteler aktif halde çalışıyor.

Birde İngilizce sitelerde "suhosin" bir kavramla karşılaştım. Şimdi onu araştırıyorum.

Bilgilerinize.....

Yardımlarınız lütfen.

MahmutGulerce, on 28 Dec 2014 - 4:55 PM, said:

Sorun düzelmediyse belirtin setlocale fonsksiyonu ile ilgili bir problem vardı ona da bakalım. 

Merhabalar,

Sorun düzelmedi. Aşağıda yaptıklarımı tekrar yazdım.

Daha önce 1.6.0.9'u Türkçe olarak kurdum, fakat FO ve Admin hiç çalışmadı. Forumlardan "setlocale" ilgili bir sorun olduğunu öğrendim. /httpdocs/config klasöründeki config.inc.php dosyasının 126. Satırındaki locale değişkenindeki " "PS_LOCALE_LANGUAGE" değerini "en" yapınca hem FO hem de ADMIN çalıştı. (Bu arada "tr" yapsanız da çalışıyor). Ama www.alparslanhorasan.com dan da görüleceği üzere FO yarı İngilizce Yarı Türkçe. Admin ise İngilizce. Aslında Türkçe yapmış gibi görünüyor. Bu da İngilizce Kelimelerde "İ" kullanmış olduğundan anladım.

Daha sonra bu sefer İngilizce olarak kurdum ve Türkçe dil paketini Admin'den uyguladım. Admin'den nasıl yükleneceğini biliyorum. Uygulanmış gibi görünüyor fakat Yine başarısız.

Son olarak bugün http://presta-tr.com/ sitesinden 1.6.0.6 sürümünü kurdum ve aynı problemi yaşadım.

Prestashop'ı Lokal'e kurduğumda hiç bir sıkıntı yaşamamıştım. Sanırım Hosting ile ilgili bir sıkıntı var. Bu sıkıntı Memory Limiti ile ilgili olabilir. php.ini ile bunu artırmaya çalıştım. Buna sanırım hosting izin vermiyor.

1 aydır bununla uğraşıyorum. Daha önce aynı hosting sunucusuna 2 adet opencart kurdum ve böyle bir sıkıntı yaşamadım ve bu siteler aktif halde çalışıyor.

Birde İngilizce sitelerde "suhosin" bir kavramla karşılaştım. Şimdi onu araştırıyorum.

linux sunucularda bu tip sorunlar olabilir...

Sistemi ingilizce kurulum sayfası ile ingilizce kurun...daha sonra admin panelde dil dosyasını yükleyin, herhangi bir sorun yaşamazsınız...

Merhabalar,

Maalesef benim sorunum hala çözülmedi. Siteyi baştan İngilizce olarak kurdum. Sizin video'yu izleyerek "Add / Update a language" bölümünden "Türkçe" yi seçtiğimde "The archive cannot be extracted. Error while opening {/var/www/vhosts/alparslanhorasan.com/httpdocs/translations/../mails/tr/account.html} in write binary mode" hatası alıyorum.

Teşekkürler.

Hocam yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Türkçeleşmeme sorunu çözülmüştür. İyi forumlar.

Maalesef benim sorunum çözülmedi. Aynı hosting'e 2 adet Opencart'ı İngilizce kurdum sonra Türkçe ekledim sorun çıkmadı. Prestashop'ı lokale kurdum sorun çıkmadı. Prestashop'ı İngilizce olarak aynı hosting'e kurdum sorun çıkmadı.  

Ne zaman Prestashop'ı Türkçe olarak hosting'e kurdum yarı Türkçe yarı İngilizce oldu. İngilizce kurup Türkçe ekleyeyim dedim yine olmadı hata verdi. ( "....../translations/../mails/tr/account.html} in write binary mode". )

Hosting'le konuşacağım ama ne soracağımı bilmiyorum. Arkadaşlar hosting'e sorun diyorlar ama ne soracağım. Hosting'le ilgili bir problem varsa problem ne olabilir? Hosting'e 3 defa hatasız kurulum yapmışım. Prestashop'ta ne zaman Türkçe devreye girse sorun oluyor. 

Sanırım benden başka bu konuda sorunu olan yok.

Teşekkürler...

Merhabalar,

Sorunum çözüldü. Sorun, hosting firmasının PHP SAFE MODE'un "Default" olarak "ON" olmasından kaynaklanıyor. Bunu "OFF" yaptıktan sonra tekrar kurulum yapınca sorun kalmadı.

Halbuki Opencart'da İngilizce ve Türkçe kurulumda böyle bir sorun yaşamamıştım. Prestashop'ın İngilizce kurulumunda da sorun olmuyor. Ne zaman Türkçe dil paketi eklendiğinde sorun oluyordu. Klasörlere "777" yetkisi vermek buna yetmiyor.

Sonuç olarak kurulum sırasında PHP SAFE MODE OFF olması gerekiyor.

Herkese cevapları için teşekkürler.

script leri birbirine kıyaslayarak sorun çözülmez...her script kendi içinde farklı çalışma prensiplerine sahip olabilir...

Safe modu farklı 777 izinleri farklı işlemlerdir...Sorunu

Merhabalar,

Önce şunu belirtmek isterim ki sorunu scriptleri kıyaslayarak çözmedim.

Türkçe Forumlarda maalesef bu sorunun PHP SAFE MODE'un ON olmasından kaynaklanabileceği gibi bir çözüm bulamadım. Bende internette gezinirken bu konudaki başka sorunları okurken, acaba bundan mı kaynaklanıyor sorusu üzerine sorunu çözdüm.

Farklı bir scriptle örnek verirken amacım ikisini kıyaslamak değil aynı hosting firmasında farklı bir scriptle sorun yaşamadığımı aktarmak içindi. Yoksa karşılaştırma yaparak sorunu çözmek değil. Mutlaka hepsinin farklı bir çalışma prensibi vardır ancak belki bu sorundan hareketle Türkçe Dil dosyası ile ilgili benim gibi sorun yaşayabilecekler için bir çözüm bulunur diye yazdım.

Bana, sizin tarafınızdan "istenilen dosyaları manuel olarak bu dizine atın" gibi bir çözüm önerilince ben de acaba dizin yetkilerinden mi kaynaklanıyor diye düşündüm ve "dizin yetkilerinden" bahsettim. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki ilk defa Unix'le 1986 yılında tanıştım ve dizin yetkilerinin ne olduğunu biliyorum.

Yine de cevaplarınız için teşekkürler. İyi günler.

evet kıyaslama yapmıyorum diyorsunuz, yazınızda yine kıyaslama yapıyorsun, opencart oluyor prestashopta olmuyor demişsiniz..iki script birbirinden çok farklı prensipte çalışır
1986 unix ile tanışmışsınız ama çalışma prensibi ile daha tanışmamışsınız sanırım...

777 izinleri bir klasör ve dosya içine yazma okuma izinlerini sağlar....

Safe modu yeniden klasör veya dosya oluşturmasına izin verir veya vermez...

Prestashop çalışma mantığı şu şekildedir...

prestashop dil dosyalarını ve diğer bir çok dosyaları kendi sunucusundan içeri alır, opencart gibi script içinde hazır gelmez...

kendi sunucusundan gelmesiniz avantajı bir güncelleme olduğunda tek tıkla bu güncellemeyi yapabilmenizi sağlar...wordpress gibi

Bu nedenle hosting içinde tekrar oluşturma işlemi yapar, eğer safe modun da bir problem var ise tekrar oluşturmaya izin vermez...

Sizinde yaşadığınız problem budur....

evet kıyaslama yapmıyorum diyorsunuz, yazınızda yine kıyaslama yapıyorsun, opencart oluyor prestashopta olmuyor demişsiniz..iki script birbirinden çok farklı prensipte çalışır

1986 unix ile tanışmışsınız ama çalışma prensibi ile daha tanışmamışsınız sanırım...

777 izinleri bir klasör ve dosya içine yazma okuma izinlerini sağlar....

Safe modu yeniden klasör veya dosya oluşturmasına izin verir veya vermez...

Prestashop çalışma mantığı şu şekildedir...

prestashop dil dosyalarını ve diğer bir çok dosyaları kendi sunucusundan içeri alır, opencart gibi script içinde hazır gelmez...

kendi sunucusundan gelmesiniz avantajı bir güncelleme olduğunda tek tıkla bu güncellemeyi yapabilmenizi sağlar...wordpress gibi

Bu nedenle hosting içinde tekrar oluşturma işlemi yapar, eğer safe modun da bir problem var ise tekrar oluşturmaya izin vermez...

Sizinde yaşadığınız problem budur....

Kıyaslama yapmamdan alınmış gibisiniz. Bunda alınacak bir şey yok. Amacım sadece yaşadıklarımı yazarak çözüm bulmaktı. Amacım Prestashop'ı yermek değil aksine Prestashop'ın temaları daha çok hoşuma gittiği için bunun uğraşıyorum.

Benim Unix'le ilgili söylediklerime karşılık yazdıklarınız hoş değil ve saygı sınırları dışında. Unix ve daha sonra Linux'la o yıllardan beri zaman zaman çalışıyorum. Unix'in az çok ne olduğunu bilirim. "Prestashop'ın bir dizin yarattığını ve  SAFE MODE ile ilgili bir problem olabileceğini"  ve muhtemel çözümü daha önce söylemiş olsaydınız bu problem şu ana kadar çözülmüş olurdu. Bunun yerine bana "dosyaları manuel olarak atın" gibi çözümler önerdiniz. Benim bulduğum çözümden sonra bunları bana tekrar ediyorsunuz. Pekişmiş oldu. Yine de ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Bence bu konuyu burada kesmek lazım. Size daha da cevap vermeyeceğim.

Ben kesinlikle alınganlık göstermedim..sizin bir yazdığınız diğerini tutmadığı için cevap yazma ihtiyacı duydum...

opencart tan bahseden sizsiniz prestashop tan bahseden sizsiniz, onda oldu bunda olmadı diyen sizsiniz, kıyaslamadım diyen yine sizsiniz..sonra bana alınganlık gösterdiniz diyorsunuz, neden alınganlık göstereyim...prestashop benim babamın şirketimi...

Bu durum sadece safe modu ile alakalı bir durum olmayabilirdi, siz sadece safe modu ile sorunu aşmışsınız, ayrıca her hosting hesabında safe modu veya diğer alanların açılıp kapatılacağı bir sistem yoktur...bu nedenle hosting firmanız dan yardım almanızı söylemiştim...tam tersi siz alınganlık gösterdiniz, kendi bilgilerinizi pazarlama durumuna girdiniz...

neyse sorun çözüldüğüne göre konu kapanmıştır....