Jump to content

Rog ajutor - client nou firma ->prima adresa-> completare camp CUI si Nr Reg Comert


Recommended Posts

Salut toata lumea. 

Dupa un an de folsire abia acum imi dau seama ca exista forum pe limba romana, ce bine :)

 

Am nevoie putin de ajutorul utilizatorilor mai experimentati - presupun ca nu sunt singurul utilizator prestashop care a intalnit aceasta problema in tara asta :)
As dori sa fac posibila si inregistrarea firmelor intre clientii noi, nu numai a persoanelor fizice. Pentru aceasta am nevoie de 3 campuri in plus, respectiv: nume companie (rezolvat), CUI (problematic) si Nr Reg Comert (J-problematic).

 

Ceea ce am incercat pana acum:

-enable B2B mode, care mi-a ofert 2 campuri in plus, SIRET si APE, dar formatul acestora nu corespunde, si nu am reusit as conving controlerul sa-mi accepte un format simplu de text cu 20 caractere (nu inteleg de unde provine restrictia, in baza de date SIRET este definita ca si simplu varchar(20)); aceeasi proplema si la APE, formatul lor este invalid. Am aflat de pe forumul englez ca SIRET se aplica doar in franta, dar nu-mi vine sa cred ca nu s-ar putea modifica...

 

Intrebare: cum pot schimba formatul SIRET si APE sa fie acceptat ca si CUI si J?

-sau-

daca nu pot cele de mai sus, ce solutie (gratuita) ati gasit voi pentru a cere CUI.ul si J.ul?

 

VA multumesc mult si sarbatori fericite la toata lumea!

 

Salus

 

Link to comment
Share on other sites

Salut, mersi pentru raspuns. Da, din pacate problema asta intra in categora catch-22

 

probabil ai timp si de scoala, ca sa nu intri in categoria amintita de TINE ;)

si dupa cum stii timpul este infinit

 

dar daca cautai mai atent pe forum gasesti

spor la cautare si sarbatori fericite

 

vezi ca mai ai si un modul de verificare a numarului de tva il ai acolo in prestashop default, activeazal, selecteaza romania si sa si ceara verificarea lui

 

in rest la alti timpul costa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...