Jump to content

Performans Performans Performans

ispinoze

Recommended Posts

Merhaba,

Napolyon para para para demiş. Prestashop kullandıktan sonra performans performans performans demek herhalde çok ta ilginç olmaz. Yaklaşık 5-6 yıldır. Asp.net ile uygulama geliştiriyorum. Yeni yeni php ve diğer açık kaynak dillere yönelmeye çalışıyorum. Bir e-ticaret projesi var ve ben bunu asp.net ile yazmak istemiyorum. Bunun için biraz araştırmayla (opencart,magento,wp vs.) prestastop un bu konuda iyi olduğunu gördüm. Ama 3-4 saniye hatta bazen 6 sn gibi rakamlarla sayfa yüklemeleri canımı sıkmadı değil. Sunucum windows azure üzerinde 2 core 4 gb windows server 2012. Mevcut asp.net projeleri için iis kullanıyorum. O sebeple IIS üzerinde php çalıştırıyorum. Şimdi forumdaki performans konusundaki yazıları da okudum ama pek kayda değer bir sonuç alamadım. Sorularıma cevap var mı bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

* IIS'ten kaynaklı bir yavaşlık söz konusu olabilir mi ?

* IIS üzerine memcache kurabilen var mı ?(çok denedim php extension olarak görmüyor)

* Smarty kütüphanesinden bahsedilmiş bir yazı da anladığım kadarıyla template engine. Bu konuda herhangi bir iyileştirme yapılabilir mi ?

* Bazı tabloları myisam bazılarını inno db ayarlamak performansa dişe dokunur artış sağlar mı ?

* Sitenizin ortalama açılış hızı nedir ? 

* performans için buradakileri yaptım.

http://www.prestashop.com/forums/topic/366780-performans-ayar%C4%B1/?hl=%2Bperformans&do=findComment&comment=1823576

Başka önerisi olan var mı ?

* Hangi cache mekanizmasını kullanmalı ?

asp ile php arasındaki performans değerlendirmesi yapılmaz...çünkü iki yapı birbirinden çok farklı çalışır...

prestashop gelişmiş bir sisteme sahiptir...o nedenle hızlı bir sunucuya ihtiyaç duyar...

Ayrıca prestashop linux sunucularda çok daha iyi çalışır....Windows ta çok yavaştır... 

Edited by Şahin YILDIZ (see edit history)

İyi de yukarıda php ve asp.net i karşılaştırmadım ki ? Optimal sistem gereksinimlerinin yazılımsal ve donanımsal olarak ne olması gerektiği hususunda bilgi edinmek istedim. Bir de linux sunucu da hızlı çalışır windows sunucu da yavaştır derken formal bir karşılaştırma ortamı var mı ?

peki sizin asp geliştirip geliştiremediğiniz kimin umrundaki, direk Windows sunucu kullanıyorum performans sıkıntısı yaşıyorum yazmalıydınız...yazdığınız yazıya baktığımızda ben şunu anlıyorum...

Asp ile ilgileniyorum...windows sunucu kullanıyorum...asp de performans sıkıntım yok ama php de performans sıkıntısı var demek istemişsiniz...

Neyse dediğim gibi prestashop linux sunucularda performansı iyidir...Windows'ta biraz sıkıntılı çalışır....

Burası bir form ortamı insanlar kendilerini ifade ederler. Bazı problemleri anlatırken de eksik yönlendirmelere mahal vermemek için bir takım artı bilgiler de verilebilir. Ön yargılardan uzaklaşıp problemin özüne odaklanırsanız bu şekilde problem yaşamaşsınız. Ben sadece asp.net ile değil web teknolojilerin tamamıyla ilgileniyorum. Bunun için de ruby de var,phyton da, django da. Üzgünüm yanlış anlamışsınız. Sadece uzun yıllardır bu işin içinde olduğumu anlatmak için öyle bir giriş yaptım. Yukarıdaki 6 problemin sadece biri için informal bilgi veriyorsunuz. Yine de teşekkürler.

İyi de yukarıda php ve asp.net i karşılaştırmadım ki ? Optimal sistem gereksinimlerinin yazılımsal ve donanımsal olarak ne olması gerektiği hususunda bilgi edinmek istedim. Bir de linux sunucu da hızlı çalışır windows sunucu da yavaştır derken formal bir karşılaştırma ortamı var mı ?

Merhabalar, 

Öncelikle hoş geldiniz. Çok derine inmeden bir iki yorumda da ben bulunmak isterim:

* Mümkünse en kısa süre içerisinde Linux bir sunucuya geçiş yapınız,

* Performans ile ilgili de sunucu taraflı ön bellek sistemlerinden söz ediyorsanız Prestashop yönetim paneli performans sayfasının alt kısmındaki performans seçeneği dikkatinizi çekmiş olmalı: xCache ve MemCache var bunlar tavsiye edilenlerdir.

* Son olarak buradaki dökümanı okumanızı tavsiye ederim. 

Selamlar,

Şahin SOLMAZ

• Like 1

Yanıt için teşekkürler. Linux bir sistemi denemekten başka bir çare yok gibi gözüküyor.

Merhabalar, 

Öncelikle hoş geldiniz. Çok derine inmeden bir iki yorumda da ben bulunmak isterim:

* Mümkünse en kısa süre içerisinde Linux bir sunucuya geçiş yapınız,

* Performans ile ilgili de sunucu taraflı ön bellek sistemlerinden söz ediyorsanız Prestashop yönetim paneli performans sayfasının alt kısmındaki performans seçeneği dikkatinizi çekmiş olmalı: xCache ve MemCache var bunlar tavsiye edilenlerdir.

* Son olarak buradaki dökümanı okumanızı tavsiye ederim. 

Selamlar,

Şahin SOLMAZ

Edited by ispinoze (see edit history)

Yanıt için teşekkürler. Linux bir sistemi denemekten başka bir çare yok gibi gözüküyor.

Rica ederim, bunun için buradayız..

Son olarak olarak belirtmem gerekir ki; eğer ciddi olarak test etmek istiyorsanız:

• Sunucu yönetimi ile (tabiricaizse) "başa çıkabilirim" diyorsanız ya da  "Bu sayede Linux sunucular hakkında da bilgi edinmiş olayım, genel tecrübem buna yeterli.."  derseniz bir sanal sunucu alabilirsiniz bu sayede özgürce Linux ve PS sistemini test edebilirsiniz.
  • Eğer bu şekilde düşünmüyorsanız, paylaşımlı hosting almanız gerek fakat araştırma yapınız, Prestashop ve sizin için gerekli eklentiler yüklü mü sunucuda? Aksi takdirde bir hosting kullanıcısının talebi üzerine sunucularında değişiklik yapmak istemez hosting sağlayıcıları.

Örneğin sunucuda xCache veya MemCache kurulu değilse, sizin talebinize büyük olasılıkla olumsuz yanıt gelecektir.

Selamlar.

• Like 1

Takip edenler için ek bilgi olması için yazıyorum. Linux sunucu da gerçekten windows ta çalıştığının % 60-%70 daha performanslı çalışıyor. Şöyle ki aynı içerik windows sunucu da 3 sn lerde yükleniyorken linux sunucuda 1.7 ile 2 sn arasında yükleniyor.

Takip edenler için ek bilgi olması için yazıyorum. Linux sunucu da gerçekten windows ta çalıştığının % 60-%70 daha performanslı çalışıyor. Şöyle ki aynı içerik windows sunucu da 3 sn lerde yükleniyorken linux sunucuda 1.7 ile 2 sn arasında yükleniyor.

aynen windows ortamı kesinlikle php için iyi bir ortam değil.  bende sizin gibi  c# ve php geliştiriyorum. birçok kez denememe rağmen hızlı çalışssa bile birçok php ekletisi hata vermekte..