Jump to content

Ścieżki zakupowe w Google Analytics a Presta 1.6


copycharlie

Recommended Posts

Witam,

czy komuś w Was udało się skonfigurować ścieżkę zakupową w GA dla sklepu postawionego na Prescie 1.6?

Przeszukałem kilkadziesiąt wątków na różnych forach i nie udało mi sie znaleźć odpowiedzi, jak to poprawnie zrobić.

Wiem ,że w Prescie 1.5 działała poniższa ścieżka:
/product.php  (required : no)
/order/step0.html
/authentication.php
/order/step1.html
/order/step2.html
/order/step3.html

a za konwersję zamówień była odpowiedzialna podstrona: /order-confirmation.php.

Niestety po wklepaniu tych adresów w GA nic się nie dzieje, a współczynnik konwersji od kilku dni konsekwentnie pokazuje 0.

Jeśli komuś z Was udało się skonfigurować cel w GA dla Presty 1.6, który działa jak trzeba, będę niezwykle wdzięczny za oświecenie mnie jak to zrobił  smiley.gif

Link to comment
Share on other sites

hatak, przede wszystkim dzięki za odpowiedź.

Używam opcji e-commerce, ale GA nadal ma problemy z właściwym liczeniem sprzedaży. Szczególnie jest to widoczne w kwestii naliczania cen produktów.

Poza tym, chciałbym móc monitorować poszczególne ścieżki zakupowe i ręcznie ustalać cele w zależności od dobranej grupy docelowej, źródła ruchu itd. A jedyną opcją, żeby to zrobić, jest skonfigurowanie określonego celu, opartego na adresach url.

Link to comment
Share on other sites

Zdaję sobie sprawę, że mogę ustawić dowolny cel i nie musi on zawierać ścieżki. Jednak chciałbym ustawić sobie 1 cel na ogólną konwersję za pomocą: /order-confirmation.php, a potem konfigurować mniejsze cele, wykorzystując poszczególne ścieżki, w zależności od przekierowywanej grupy docelowej.

Natomiast jeśli chodzi o ustawienia e-commerce, to obecnie GA nalicza mi błędne ceny produktów.
Wiem również, że nie uwzględnia w nich kosztów dostawy. Jednak, mimo to, kwoty nie zgadzają się z cenami na sklepie.
Myślałem, że to kwestia waluty, ale nawet po przestawieniu jej na PLN, nadal występują błędy.

Konwersja również nie jest naliczana prawidłowo. Bywają dni, kiedy mimo kilkunastu zamówień na sklepie, GA nadal pokazuje 0.

Nie wiem czy to kwestia błędu w kodzie śledzenia, czy po prostu e-commerce w GA nie do końca działa jak trzeba.
Dlatego chciałem to zweryfikować za pomocą celów ustawionych na konwersję. Niestety im bardziej zagłębiam sie w temat, tym bardziej dochodzę do wniosku, że Presta 1.6 i konwersja w GA nie idą ze sobą w parze.

Edited by copycharlie (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

hatak, mógłbyś rozwinąć tę kwestię, bo Presta to dla mnie nowy CMS i nie do końca rozumiem.
Masz na myśli ręczne nadawanie Title tagów i adresów URL produktów? 

Byłbym również wdzięczny, gdybyś mógł dokończyć zdanie: "z opcją zaczyna się od", bo chyba brakuje fragmentu tekstu.

Link to comment
Share on other sites

zaczalem teraz sprawdzac konwersje i faktycznie cos nie teges

ilosc zamowien nie zgadza sie

produkty - ceny ok

ilosc produktow ok - ale razem z zamowieniami anulowanymi

nie bierze w podsumowaniu zamowien z inna waluta niz domyslna (ale zonk)

jak wyedytujesz zamowienie tez tego nie bierze pod uwage (wiadomo)

 

 

co do twojego ostatniego pytania

w analiytycs w konfiguracji celu gdzie wpisujesz miejsce docelowe masz opcje (rownasie | zaczyna sie | wyrazenie regularne)

 

w prescie w preferencje-> seo - ustawiasz przyjazne adresy  i wtedy link po zlozeniu zamowienia zaczyna sie np.

/pl/index.php?controller=order-confirmation?id_cart

 

jesli nie ustawisz przyjaznych to bedzie on zaczynal sie....bez tego /pl/ lub /en/....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

produkty - ceny ok
U mnie tylko ok. 30% cen jest naliczana poprawnie. Reszta leży.

nie bierze w podsumowaniu zamowien z inna waluta niz domyslna (ale zonk)
To bardzo ważna informacja.

 

w prescie w preferencje-> seo - ustawiasz przyjazne adresy  i wtedy link po zlozeniu zamowienia zaczyna sie np.

/pl/index.php?controller=order-confirmation?id_cart
Mam ustawione przyjazne URL-e, ale wydaje mi się, że kwestia wyświetlania przedrostka /pl albo /eng wynika wyłącznie z wersji językowej sklepu. Obecnie mam tylko polska wersje językową sklepu i w adresach URL nie mam żadnego przedrostka. Oczywiście mogę się mylić.
 

hatak, mógłbyś sprawdzić, czy po wpisaniu w cele tego adresu: /pl/index.php?controller=order-confirmation?id_cart  (opcja: Równa się) i naciśnięciu opcji "Zweryfikuj ten cel", GA od razu go widzi i nalicza konwersję? To wyjaśniło by bardzo wiele kwestii.

Edited by copycharlie (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

...ka wersje językową sklepu i w adresach URL nie mam żadne...

tak jak najbardzej u ciebie bedzie bez pl

 

wlasnie w opcji rowna sie nie zobaczy tego - musi byc "zaczyna sie od" bo pozniej masz w adresie cala mase zmiennych car id token client ....

Link to comment
Share on other sites

W takim razie kwestię tłumaczenia mamy jasną.

Natomiast jeśli chodzi o cel, to próbowałem 3 opcji:
1. /index.php?controller=order-confirmation - z opcją "Równa się"
2. /index.php?controller=order-confirmation.php - z opcją "Równa się"
3. /index.php?controller=order-confirmation.id-cart - z opcją "Zaczyna się od"

Niestety po naciśnięciu "Zweryfikuj ten cel", w każdym z powyższych przypadków,  GA uparcie pokazuje 0.
Rozumiem, że gdyby URL był poprawny, GA od razu dałoby odpowiedź, że cel został zweryfikowany prawidłowo?

Edited by copycharlie (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wyjaśnienie. Testuję wszystkie możliwe opcje.

Niestety po wpisaniu adresu /index.php?controller=order-confirmation.id-cart - z opcją "Zaczyna się od" i próbie weryfikacji celu - nic się nie dzieje. Stronę odwiedza kilkuset użytkowników dziennie i sklep rejestruje min. kilka zamówień, ale GA nie widzi ani 1 zrealizowanego celu.

Czy kiedy Ty wpisałeś ten adres w cele GA i nacisnąłeś "Zweryfikuj ten cel" - GA od razu pokazało Ci wyniki?

Link to comment
Share on other sites

Jasne, rozumiem  :) 

Własnie spisałem URL-e poszczególnych podstron ścieżki zakupowej i widzę niezły sajgon.

Chciałem się tylko upewnić, że kiedy Ty wpisałeś ten URL: /index.php?controller=order-confirmation?id_cart  GA od razu go zweryfikowało i wyświetlało prawidłowe dane?

 

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem. Chciałem mieć 100% pewność, bo sytuacja z serii 0:1. Albo działa, albo nie.

Ostatnie pytanie: czy w Twoim sklepie działają moduły odpowiedzialne za wyświetlanie statystyk w dashboardzie Presty (Menu głównym)? Chodzi mi np. o: Dashboard Goals, Sprzedaż i zamówienia itp.

U mnie nie te moduły nie wyświetlają danych i wykresów, mimo że wszystkie są włączone i zastanawiam się, czy nie ma to wpływu na zafałszowane wyniki opcji e-commerce w GA?

Link to comment
Share on other sites

Ok. Chyba w końcu wszystko działa jak trzeba.
Sprawdziłem URL-e podstron i z drobną pomocą mojego programisty znaleźliśmy błędy.

Tak obecnie wygląda mój cel:

Miejsce docelowe: /order-confirmation 

 

Klucz programu to ustawienie opcji "Zaczyna się od" zamiast "Równa się". Z przyzwyczajenia ustawiłem ścisłe dopasowanie i stąd większość problemów. Przestrzegam też przed końcówkami .php, .html itp. U mnie tylko komplikowały sprawę i GA strajkowało.

 

A tak wygląda ścieżka zakupowa dla Gościa:

1. /order
2. /login?multi-shipping=0
3. /order?step=1
4. /order
5. /order?multi-shipping=
6. /module/bankwire/payment
 
Mam nadzieję, że komuś zaoszczędzi to sporo czasu :)
 

Natomiast, odpowiadając na Twoje pytanie, mój moduł GA to wersja 1.8.2.
Myślisz, że może mieć to wpływ na błędne odczytywanie cen przez GA, czy pytasz z innego powodu?

Edit:
Po 5 dniach testów GA widzi tylko zamówienia z opcją przelewu na konto.
Zamówienia z płatnościami przez transferuj.pl nie są odnotowywane jako realizacja celu: /order-confirmation
Edited by copycharlie (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...