Jump to content

Smarty Cache καθαρισμός


grgdmrs

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εχω την έκδοση 1,4,7,3 και θελω να καθαρίσω την Smarty Cache.

Δεν υπάρχει κουμπάκι εδώ όπως σε νεότερες εκδόσεις ή εγώ έχω μπλοκάρει τόσο που δεν το θυμάμαι?

Πως θα το κάνω αυτο χωρίς να έχω πρόσβαση στα tpl?

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Η δυνατότητα καθαρισμού της Smarty Cache πρέπει να προστέθηκε στις τελευταίες εκδόσεις της σειράς 1.5.x, αν θυμάμαι καλά. Γι' αυτό δε βρίσκεις κάτι στο BackOffice σου.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά βλέπω πως υπάρχει δωρεάν module που κάνει αυτήν τη δουλειά:

http://www.prestatoolbox.com/free-modules/122-clear-the-cache-of-prestashop.html

 

 

Θα μπορούσε όμως να γίνει και με ένα PHP script. Π.χ. γνωρίζοντας ότι πρέπει να αδειάσουν τα παρακάτω directories:

tools/smarty/cache
tools/smarty/compile
tools/smarty_v2/cache
tools/smarty_v2/compile

κάτι τέτοιο θα πρέπει να δουλέψει:

http://stackoverflow.com/questions/1334398/how-to-delete-a-folder-with-contents-using-php

Edited by parsifal (see edit history)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

θα το ενεργοποιήσω άμεσα.

Αλλά θα ήθελα και ακόμα κάτι να μου πείτε?

Ποιος είναι ο βασικός λόγος που πρέπει να καθαρίζουμε την smarty cache ???

Τι κερδίζουμε δηλαδή?

Έχω την σελίδα 2 χρόνια και δεν το έχω κάνει ποτέ. Τώρα που πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις σε ένα νεο module που αγόρασα και ο Developer μου το ζητάει.

Θα πρέπει να το κάνω σε τακτά χρονικά διαστήματα? 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, άδειασμα της Smarty cache από τον χρήστη πρέπει να γίνεται μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις. Παράδειγμα: έχει γίνει κάποια αλλαγή στο theme ή κάποια αναβάθμιση/εγκατάσταση module και στο Front Office δεν βλέπουμε άμεσα τις αλλαγές που θα αναμέναμε.

 

Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου η cache, λόγω bug, μπορεί να γεμίζει ανεξέλεγκτα και να καταλαμβάνει παρά πολύ χώρο δίσκου στον server, οπότε εκεί μία προσωρινή λύση θα μπορούσε να είναι το τακτικό άδειασμα της cache. Αν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αδειάζεις τακτικά την cache.

Edited by parsifal (see edit history)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...