Jump to content

Μήνυμα λάθους: This link_rewrite field is required at least in ελληνικά (Greek)


mspace

Recommended Posts

Καλημέρα 

προσπαθώ να περάσω νέα προϊόντα και όταν πατάω save μου εμφανίζει το μήνυμα : This link_rewrite field is required at least in ελληνικά (Greek)

 

ο τίτλος του προϊόντος είναι στα ελληνικά το ίδιο και η προκαθορισμένη γλώσσα.

Μόνο αν κάνω logout κλείσω το παράθυρο και ξανά κάνω login με αφήνει να το περάσω. Μετά από λίγη ώρα ξανά το ίδιο.

 

Επίσης το κάνει και με τις νέες σελίδες που προσθέτω.

Είναι κάποιο bug της έκδοσης που χρησιμοποιώ? Έχω εγκαταστήσει τοπικά την 1.6.0.9 και χρησιμοποιώ το default theme.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mspace.

 

Αν κι έχω τεστάρει το 1.6.0.9, δεν έπεσα ποτέ στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Υποπτεύομαι γιατί δημιουργώ τα προϊόντα μου, ακόμη και ένα-ένα, πάντα από CSV import. Όμως το πρόβλημα έχει αναφερθεί κι άλλες φορές από συμφορουμίτες εδώ στο ελληνικό section του forum. Λογικά πρέπει να είναι bug και καλό θα ήταν να το κάνουμε report στο Forge για να λυθεί στην επόμενη έκδοση του PrestaShop και να βγει και συντομότερα patch που να το λύνει για όσους δε μπορούν να περιμένουν μέχρι την 1.6.0.10.

 

Μπορείς να αναφέρεις το απλούστερο δυνατό test case με το οποίο αναπαράγεται το πρόβλημα σε φρέσκια εγκατάσταση 1.6.0.9, μπας και κάνουμε submit το bug report;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει τους (accented) μη-λατινικούς χαρακτήρες στις ρυθμίσεις SEO & URLs?

 

Από την ώρα που το ενεργοποίησα σταμάτησε να βγάζει το μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...