Jump to content

Probleme configurare curier


CCG

Recommended Posts

     Incerc sa configurez manual un curier dar orice as face, cand incerc sa finalizez o comanda, la pasul 2: metode pentru livrare,  imi zice ca nu este nici un curier disponibil.

    Am descarcat si instalat modulul de la Fancurier (nu am inca contract cu ei, dar am vrut sa vad cum functioneaza ), si acelasi rezultat.

   Nu stiu unde gresesc, dar sigur gresesc undeva :( . Va rog sa ma ajutati.

   Pentru inceput vreau sa lucrez cu Posta Romana, si sa pun un pret fix pentru transport la comenzi de pana la o anumita valoare, si gratuit peste acea valoare.

 

    Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu.

 

Ai gasit rezolvarea?

 

      Inca nu. Am incercat in fel si chip si tot asa-i. Nici nu prea am avut timp in ultima vreme sa ma ocup de site. Daca reusesc ceva te anunt. Zi-mi si tu te rog daca ii dai de capat.

     Succes.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat.

 

Cei de la FanCurier mi-au trimis un cont de proba, insa nu m-au ajutat cu problema.

 

Eu am sters modulul si l-am reinstalat.

 

Apoi l-am reconfigurat (Shipping >  Carriers):

la pasul 2 (Shipping locations and costs) am setat:

Add handling costs: NO

Free shipping: NO

Billing: According to total price

Am stabilit intervalul in care se plateste transportul: 0 RON pana la 150 RON si apoi cat se plateste pe zona Europe (16 RON)

Eu am sters toate zonele, mai putin 'Europe'.

 

Vezi aici:

http://imgur.com/JcwhNy7

 

Apoi am fost produse (Catalog > Products) si am selectat la fiecare 'Selected carrier', la sectiunea "Shipping".

 

Vezi aici:

http://imgur.com/VfT1pKY

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

treaba cu costurile de expeditie este foarte delicata, trebuie verificate toate chestiunile care tin de expeditie, configurarea de zone, monezile la care anumite metode de plata si expeditie sunt permise, daca folositi module gen ship2pay sau paymentshipment si acolo trebuiesc toate puse in ordine. cea mai mica neconcordanta duce la minunatul mesaj ca nu exista metoda de transport sau plata.

modulul de la fancourier este ok, dar fara cont valid de la ei e ca si inexistent si atunci nu apare  ca metoda activa.

Link to comment
Share on other sites

Rezolvat!

Am reusit in sfarsit chiar in aceasta seara. Nu stiu ce a fost, dar la zone-tari-judete nu avea cum sa fie gresit, pentru ca am sters toate zonele in afara de Europa si toate tarile in afara de Romania si toate judetele in afara de cele romanesti si tot nu a functionat. Undeva in alta parte a fost problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 9 months later...
  • 4 months later...

Cred ca a fost urmatoarea problema . Produsele pe care le aveai initial nu stiau de curierul instalat. Ar fi trebuit sa te duci pe produse si sa le stabilesti pentru ce curier sa aplice .

Am intampinat si eu problema asta

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Buna ziua,

 

Am o problema cu care ma confrunt de mai bine de o luna de zile. Mi-a creat de curand un baiat un site www.sexshopcupidon.ro si nu a mai lucrat in PrestaShop. Dupa ce adaugam produsele in cos si dorim sa completam adresa de livrare,nu o putem face daca nu avem o adresa de email valida pentru a ne crea cont,  fara cont nu putem finaliza comanda. Cum putem face sa anulam aceasta optiune si sa putem lansa comenzi fara cont obligatoriu. Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am o problema cu care ma confrunt de mai bine de o luna de zile. Mi-a creat de curand un baiat un site www.sexshopcupidon.ro si nu a mai lucrat in PrestaShop. Dupa ce adaugam produsele in cos si dorim sa completam adresa de livrare,nu o putem face daca nu avem o adresa de email valida pentru a ne crea cont,  fara cont nu putem finaliza comanda. Cum putem face sa anulam aceasta optiune si sa putem lansa comenzi fara cont obligatoriu. Va multumesc!

 

Nu poti comanda fara adresa de email, pentru ca acolo se trimite statusul comenzii.

In schimb, pot fi salvate datele fara creare cont din Preferinte/Comenzi/Activeaza comanda cu cont temporar

Asta va permite clientului sa treaca toate datele dar fara a le salva si a crea cont.

post-873738-0-08941700-1491376315_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Am gasit eu problema de livrare.

Setati curierii cu care lucrati Livrare/Transportatori

Setati costurile de livrare. Eu am seatat Cost transport de pana la 250 RON un pret, peste 250 RON transport GRATUIT.

Mergeti si creati un depozit la Stoc/Depozite

Dupa ce ati creat depozitul, mergeti la fiecare produs si bifati produsul in depozit.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...