Jump to content

Rozbudowana baza cech produktów jak to ogarnąć!


tomputer

Recommended Posts

Witam 

 

Borykam się z pewnym problemem!

Tworzę sklep na Prestashop 1.6.0.9 w którym będzie niemała ilość kategorii około 500 na początek.

 

Chciałbym umożliwić użytkownikowi filtrowanie produktów za pomocą cech produktów. 

 

Tak jak jest to na większości stronach czyli w kategorii telewizory klient może filtrować wg rozdzielczości, przekątnej ekranu, czy ma smart tv itd

 

A w kategorii lodówki po np pojemności, klasie energetycznej itd.

 

Zakładając że w każdej kategorii będzie kilka cech to w sumie będę ich miał około kilku tysięcy.

 

Podczas dodawania produktu żeby wybrać ceche,  które go dotyczą będzie trzeba wśród tyk kilku tysięcy wyszukiwać te które opisują produkt. Jakoś sobie tego nie wyobrażam.

 

Z tego co widzę w preście 1.6.0.9 nie można grupować cech.

A podczas dodawania produktu nie można nawet wyszukać z listy cech te które opisują produkt. 

 

Można oczywiście dodać wszystkie informacje w opisie szczegółowym produktu ale to wykluczy możliwość filtrowania.

 

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki jak radzicie sobie z takimi problemami.

I czy w preście w ogóle można sobie z tym jakoś poradzić?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Blok filtrów nawigacyjnych - natywny moduł  w prescie.

I jest cięta riposta :) kolega tomputer zamiast listy setki cech zobaczy dodatkowo jeszcze atrybuty produktu w filtrze, no i sobie wybieraj co chcesz.

 

Ale jak dla mnie temat trafia w samo setno i można by było o tym pomyśleć w kolejnych wersjach presty. Jest dużym problemem wybieranie z listy około 120 cech (bo tak jest u mnie).

 

Taki jest mój pomysł:

Podzielić cechy i nawet atrybuty produktu na grupy według kategorii - tak i u mnie jak i u kolegi już nawet taki podział by wystarczył bo nie sprzedaje się raczej lodówki o przekątnej 40''. Kategorie są już jakimś podstawowym podziałem, owszem można użyć cech ogólnych takich jak waga, wymiary, kolory ale ich będzie tylko kilka.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi

Co do propozycji pierwszej.

Blok nakładania filtrów nawigacyjnych nie załatwia tematu. Sprawdziłem to zanim napisałem posta!

 

Z moich obserwacji wynika że samo filtrowanie za pomocą tego modułu działa fajnie dla odwiedzającego ponieważ wyświetla filtry

cech tylko te które przypisane są do kategorii produktów w której znajduje się produkt i to jest ok.

 

Ale od strony zaplecza nic to nie zmienia ponieważ przy dodawaniu cechy do produktu trzeba wybrać ją z pośród wszystkich zdefiniowanych wcześniej cech. Tak jak pisałem będzie ich u mnie około kilku tysięcy. Każdy kto miałby to obsłużyć dostanie białej gorączki juz przy pierwszym produkcie!

 

Co do drugiej propozycji  Dawida Sz. to właśnie o tym myślałem ale nie ma możliwości grupowania cech ! przynajmniej ja takiej nie znalazłem

 

Sam podział na grupy mam dość szczegółowy bo np same lodówki mam podzielone na 7 kategorii

czyli:

np:

lodówki z zamrażalnikiem u góry

lodówki z zamrażalnikiem u dołu

lodówki jednodrzwiowe

lodówki side by side

lodówki turystyczne

...

 

i myślałem żeby stworzyć pakiet cech dla kategorii nadrzędnej lodówki !

a tam np cechy

wymiar,

pojemność,

klasa energetyczna itd.

 

Niestety nie mogę znaleźć informacji czy taki podział cech jest możliwy!

Edited by tomputer (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że dyskutuje zamias pomagać.

...

 

Co do drugiej propozycji  Dawida Sz. to właśnie o tym myślałem ale nie ma możliwości grupowania cech ! przynajmniej ja takiej nie znalazłem

 

....

No właśnie to jest problemem, że nie ma takiej możliwoci. Ale z mojej strony uważam, że możemy o taką funkcjonalność zawalczyć...

Jest to dosyć dobra opcja, która napewno niejednemu Adminowi presty ułatwi życie.

 

 

vekia jako aktywny admin mógłby coś w temacie powiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Szperając trochę po forum znalazłem link do tej strony

http://www.meskon.pl/

 

Jak widać da się stworzyć sklep na preście ze spora ilością kategorii i produktów używając do tego również cech.

Niestety nie możemy podejrzeć tego od zaplecza ale podejrzewam, że ktoś poradził sobie z tym podziałem.

 

Trafiłem tez na sklepy, w których praktycznie cechy nie istnieją ale nie wyobrażam sobie żeby dzielić kategorię  TV na osobne podkategorie określające  rodzaj podświetlenia matrycy,ilość cali, rodzaje wbudowanych tunerów itd to raczej niewykonalne.

 

Próbując ograniczyć cechy do minimum to przy 500 kategoriach wyjdzie ich kilka tysięcy. 

 

Oczywiście fajnie byłoby mieć taka funkcjonalność w preście ale niestety nie ma a czekanie się się pojawi w moim przypadku odpada. 

 

Tak więc jeszcze raz proszę o wskazówki kolegów z doświadczeniem w tworzeniu większych sklepów istnieją jakieś alternatywne rozwiązania.

 

Znalazłem pewien moduł, który pozwala  do jednej cechy wybrać więcej niż jedną wartość ale to tez nie załatwia sprawy!

 

Z drugiej strony darmowy skrypt zawsze ma jakieś ograniczenia, tak więc obawiam się że odpowiedź będzie porzucić prestę i przesiąść się na coś innego płatnego:( 

 

Od biedy gdyby chociaż można byłoby wyszukiwać cechy w zakładce w której dodaje się je do produktu to w jakiś sposób usprawniało by to dodawanie. Ale niestety nie ma tej możliwości. 

Edited by tomputer (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Fakt, że ktoś ma setki cech w swoim sklepie nie oznacza że sie nie namęczył tam tak samo jak ty miał 1000 cech i szukał tych co trzeba. Jest to upierdliwe ale nic nie zrobisz, chyba że przepłacisz za jakiś g...warty moduł od "niewiadomokogo" :)

Napisałem do vekia może on jako admin rozpocznie dyskusje na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

ale dlaczego chcesz to robic na cechach a nie na atrybutach?

 

rozsadny podzial na kategorie i wykorzystanie atrybutow w kombinacjach da ci prostote i w zapleczu podczas dodawania i stronie dla klienta.

 

aczkolwiek dla 500kategorii to sie robi sklep na zamowienie :)

Link to comment
Share on other sites

ale dlaczego chcesz to robic na cechach a nie na atrybutach?

 

rozsadny podzial na kategorie i wykorzystanie atrybutow w kombinacjach da ci prostote i w zapleczu podczas dodawania i stronie dla klienta.

 

aczkolwiek dla 500kategorii to sie robi sklep na zamowienie :)

 

Faktycznie ilość kategorii jest dość duża, ale ilość produktów nie będzie tak pokaźna jak np agito.pl tak więc dopóki obroty nie będą wyśrubowane to presta raczej uniesie. Choć mogę się mylić:)

 

Co do atrybutów to nie bardzo wiem jakby to miało działać.

Atrybuty z tego co wyklikałem służą raczej do określania tych parametrów produktu, które mogą wpływać na jego cenę lub ilość.

 

W przypadku np TV mamy konkretny model, który jest dostępny w jednej opcji no może dwóch bo czasem istnieje podział na kolor!

 

Parametry takie jak rodzaje tunerów, uslugi smart tv, 3d itd powinny być w filtrach .ale nie wpływają na cenę i inne stany magazynowe.

 

Jest po prostu produkt który cechuje się wieloma właściwościami które trzeba przedstawić klientowi. I myslalem że cechami załatwie ten temat. Można tez np tabelą z parametrami ale w ten sposób wykluczam filtrowanie

 

Może faktycznie zbyt wiele oczekuję od presty bo tak jak już ktoś na tym forum napisał nie jest to skrypt dla wiekszych konfiguracji.

 

hatak byłbym bardzo wdzięczny gdybyś podpowiedział mi na jakimś małym przykładzie jak rozwiązać ten podział atrybutami.

Np na kategorii TV

 

W tej chwili ma Kategorię TV oraz podkategorię LED i LCD co zrobić żeby klient mógł filtrować po wielkości ekranu, rozdzielczości i np czy ma 3d czy nie

Link to comment
Share on other sites

trzeba tu rozroznic cechy ogolne ktore mozna rozmiescic za pomoca kategorii:

elektronika > TV > LCD >

oraz dokładniejsze wyszukiwane za pomoca atrybutow:

kazdy atrybut moze miec kilka wartosci

np. przekatna: 22, 25, ....

 

ze strony wprowadzajacego towar - wstukujesz nazwe dajesz mu producenta np.samsung i dodajesz kombinacje - nawet tylko jedna, ktora ma :

atrybut 3d (lub nie)

atrybut ilosc cali

atrybut rozdzielczosc

.......

 

ze strony kupujacego albo zrobilbym to za pomoca layered module gdzie mozesz wprowadzic wszystkie pozycje atrybutow, producenta , zakres cenowy, a nawet kategorie...

albo jakis inny extra search - platny

 

 

alemmm sie rozpisal :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki hatak za propozycję i poświęcony czas. Muszę to dokładnie przeanalizować bo jak na razie nie bardzo rozumiem co to zmienia!

 

 

kazdy atrybut moze miec kilka wartosci

np. przekatna: 22, 25, ....

 

 

 

To tak jak cecha ta tez może mieć kilka wartość lub można wpisać wartość ręcznie. Tak czy siak musiałbym stworzyć tyle samo atrybutów co cech. Też bez możliwości podziału na bardziej ogólne grupy.

 

A podczas dodawnia produktu i tworzenia kombinacji podobnie jak w przypadku cech musiałbym wybrać z pośród kilku tysięcy atrybów. Dodatkowo wyczytałem gdzieś że atrybuty najbardziej spowolniają pracę sklepu

 

Dobrym rozwiązaniem była by możliwość stworzenia np grupy cech TV a tam cechy np rozdzielczość i wartości cechy :22", 37" itd.

 

Następnie grupa Lodówki a tam cecha pojemność i wartości 40l, 50l itd

Link to comment
Share on other sites

tak sobie pomyslalem, ze na poczatku i tak chyba zaimportujesz produkty - bo nie wyobrazam sobie dodania recznego tysiecy produktow na start :)

wiec moze zawsze importowac produkty.... np poprzez plik csv - a to juz jak stworzysz ten csv to juz inna bajka, np za pomoca subiekta czy innych programow platform modulow

Link to comment
Share on other sites

Sklep startuje od zera baza produktów będzie systematycznie uzupełniana nie będzie ich aż tak wiele. 

Może się okazać że po roku będzie tyle produktów co kategorii :)

I tu jest właśnie największy ból presty!

 

Normalnie stworzył bym jedną kategorię np lodówki utworzył grupy cech i klient wszedłby w kategorie lodówki zaznaczył kilka cech w filtrze i miałby to czego szuka. Ale sprzedawca w takim układzie ma bardzo utrudnione zadanie.

 

Tak na marginesie może macie doświadczenie w pracy z innymi skryptami np magento, opencart. 

Tak więc na razie stoję przed podstawowym problemem inżynierii oprogramowania:) . Jakie rozwiązanie wybrać żeby nie okazało się w połowie drogi że trzeba przesiąść się na coś innego! 

Wiem że najlepiej byłoby zapłacić około 20 000 albo i więcej za dedykowane rozwiązanie szyte na miarę ale nie ten budżet.

Link to comment
Share on other sites

Po dłuższej analizie dochodzę do wniosku że mogę załatwić to tak 

Najpierw tworzę kategorię główną i podkategorię np:

 

Telewizory

-> Telewizory Led

-> Telewizory LCD

 

 

Jako atrybuty 

 

- kolor

 

 

Następnie dodaje do cech tylko te cechy, którę chcę umieścić w filtrze np 

 

Rozdzielczość

Przekątna ekranu

Ilośc HDMI

Smart TV (czy tak czy nie)

Wi-Fi (czy tak czy nie)

3D (czy tak czy nie)

 

W sumie też wyjdzie ich około 2000-4000 dla wszystkich 500 kategorii! 

 

Do tego oczywiście dochodzi filtr po cenie i producencie.

 

Jednak produkt taki jak telewizor w specyfikacji ma całe mnóstwo parametórw i jeśli miałbym je wszystkie wpisywać do presty a następnie dodawać podczas uzupełniania produktu w zakładce cechy to zajęłoby to lata. Dodawanie cech w tej zakładce nie należy do przyjemności, brak okna filtrowania! Wszystko ciurem w jednej kolumnie.

 

Specyfikacje produktu mógłbym dodać jako tabelę Html,  na końcu opisu szczegółowego. Myślałem wstępnie o wcześniej przygotowanym arkuszu i export do html do tego odpowiednie style dla tabeli w css templaty. To już osobny temat ale ułatwiłoby to sprawę! Można prościej np jako załącznik, ale to raczej niezbyt wygodne rozwiązanie dla klienta.

 

 

Na końcu musiałbym wyrzucić zakładkę data sheet w widoku produktu.

 

Przyznam szczerze, że jak to czytam to sam nie wieżę że takie chińskie kombinację wymyśliłem, może to efekt zmęczenia :) ale nie wyobrażam sobie obsługiwać tego w zapleczu presty.

 

Poszperałem trochę w necie ale nie znalazłem żadnych sesnownych dodatków, które by załatwiły temat grupowania cech + możlwiośc filtrowania po tych zgrupowanych cechach + wyświetlanie tego w sensowny sposób w zakładce data sheet (specyfikacja)

 

Dodatkowo natrafiłem na kolejną niemiłą niespodziankę, Blok nakładania filtrów nawigacyjnych nie uwzględnia cech dla których wartość została wpisana ręcznie a nie zdefiniowana wcześniej.

 

Tak więc nie mogę dodać cech np przekątna ekranu i później uzupełniać jej wartości przy wpisywaniu produktu bo nie będzie możliwości filtrowania po tej wartości.

 

 

Pozwolę sobie jeszcze raz zadać pytanie czy naprawdę nie ma łatwiejszego sposobu, tak sobie myślę że skoro presta jest taka popularna to chyba ludzie znajdują jakieś rozwiązania tego tematu. 

 

Może ktoś zna jakiś sprawdzony dodatek?

 

Jak załatwiacie temat w waszych sklepach. 

Edited by tomputer (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Odświeżam temat.

 

Właśnie przechodzie na Prestę i zauważyłem, że nie ma - jak kolega wyżej zauważył - możliwości grupowania cech przy edycji produktu. Mam bardzo szeroki asortyment, od złączek elektrycznych po siłowniki hydrauliczne. Przy tak dużej rozpiętości mam kilkaset cech.

 

Wprowadzając produkt muszę za każdym razem przeszukiwać te kilkaset cech i wyszukać odpowiednią dla danego produktu. Produkty mają po kilka do kilkanaście cech. W starym sklepie mogłem zakładać grupy produktów do których wrzucałem poszczególne cechy. W ten sposób wprowadzając np. siłownik hydrauliczny wybierałem grupę cech "siłowniki hydrauliczne" i pokazywały mi się do uzupełnienia pola cech tylko tych, które są potrzebne do tego artykułu.

 

Przykład:

Cechy: długość, średnica otworu, szerokość koszenia, pojemność silnika, wymiar A, wymiar B, średnica sworznia, waga, grubość, skok, średnica ucha, silnik

Produkty: Kosiarka, zawleczka R, siłownik hydrauliczny

 

Obecnie wprowadzając produkt muszę odszukać potrzebne mi cechy wśród wszystkich cech. Jest to bardzo czasochłonne.

 

Grupy cech:

Kosiarki: szerokość koszenia, silnik, pojemność silnika, waga

Zawleczki R: długość, wymiar A, grubość, średnica ucha

Siłowniki hydrauliczne: średnica otworu, skok, wymiar A, wymiar B, średnica sworznia

 

Gdybym mógł stworzyć a potem w przypadku edycji lub wprowadzania wybrać taką grupę cech to znacznie ułatwiłoby mi sprawę. Bez tego funkcjonowanie w Preście mija mi się z celem. Korekta cech lub wprowadzenie nowego produktu zajmuje za dużo czasu. W tym przykładzie tego aż tak nie widać ale jak mam kilkaset cech i kilkanaście tysięcy produktów to wprowadzenie jednego morderczo się wydłuża.

 

Szukałem jakiegoś rozwiązania ale nie znalazłem. Natomiast nie wyobrażam sobie aby Prestashop nie miała rozwiązania na to. Mógłby mi ktoś pomóc je odnaleźć?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...