Jump to content

Poate fi evitat mesajul max_input_vars?


Recommended Posts

Buna ziua, de cateva zile ma tot "discut" cu diversi hosteri pe tema setarii max_input_vars necesara la traducerea Presta.Unii refuza sa faca setarea la peste 3000 altii la 5000. Un nene de la un astfel de hoster mi-a zis ca:

 

GRESIT

Prestashop traduce 1000 de articole daca ii spui sa traduca 1000

Dar poti sa ii spui sa traduca un singur articol si atata tot

Daca vrei sa exagerezi nu ai alternativa decat VPS sau dedicat

Are dreptate sau bate campii?

Va multumesc

 

LE Omul a revenit:

 

Habar nu am cum

Daca nu se poate atunci prestashop e varza

Daca e asa varza atunci doar VPS sau dedicat

Imi pare rau

Oricum, intrebarea ramane: cum putem satisface aceste cerinte ale Prestashop daca dam peste deficienti din acestia la firma de hosting? Hosterul este clausweb.ro si nu seteaza mai mult de 3000, la xservers.ro nu vor peste 5000 si asta dupa indelungi negocieri

Edited by red-fury (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

1.Am intrebat daca se poate evita aparitia mesajului

2.Ce te faci, in cazul hosterilor care seteaza ei acea limita? Ai incercat? Am specificat suficient de clar acest lucru.

3.Acea linie adaugata in .htaccess la un hoster care si-a oprit privilegiul acestor setari (ex, xservers.ro) da o frumusete de eroare 500 si site-ul este pa.

4.Un anume nivel de cunostiinte nu trebuie sa genereze si un anumit nivel de suferinta (aka superioritate) in relatia cu ceilalti. Ca asa e civilizat sa pastram totusi niste limite.

5.Amuzante remarcile despre cum trebuie musai sa platesti ca sa bla bla.Am vazut suficienti admini care, desi platiti, sunt la fel de googalishti..In max 2h ai un server configurat si asta fara sa fii vreun mare expert, e suficient sa intelegi "fenomenul", oricine se poate juca pe digitalocean.com cu un vps de 5$/luna.

Link to comment
Share on other sites

1.Am intrebat daca se poate evita aparitia mesajului

2.Ce te faci, in cazul hosterilor care seteaza ei acea limita? Ai incercat? Am specificat suficient de clar acest lucru.

 

Din pacate la momentul actual nu se poate evita acest mesaj. Modulul de traduceri incarca fiecare text de tradus intr-un camp input. Cu cat sunt mai multe module, cu atat numarul total este mai mare.

 

Daca nu se poate seta din .htaccess din cauza ca este blocat, o varianta ar fi sa copiezi site-ul pe localhost, faci modificarile si urci la loc fisierele. E util cand e mai mult de tradus. Cand sunt doar cateva fraze eu ma duc direct in fisierul ro.php al modulului si modific acolo.

Link to comment
Share on other sites

1.in afara de a-ti seta singur prin .htaccess max_var sau sa-ti seteze hosterul, nu exista teoretic alta posibilitate.

2.am specificat clar ca hosterii (unii dintre ei) nu vor sa seteze mai mult de 3000 sau 5000 iar ca solutia cu .htaccess nu ajuta intotdeauna

3.clientul/detinatorul domeniului/poate are deja luat hostingul, multi il iau cu tot cu inregistrarea domeniului, altii iau pe cate 1 an in avans, nu este treaba mea sa-l conditionez pe om unde sa puna site-ul.Server acasa cu IP fix/dedicat nu se justifica economic (eu nu mi-as da site-ul/magazin online pe mana unuia cu server facut din pc sh pe genunchi) iar un server server cu un ups potent+ curent+ internet decent depaseste de cateva zeci/sute de ori costurile cu un hoster serios.VPS sau dedicat isi permit unii dupa ce ajung la un anumit nivel de dezvoltare (ca si client sau developer).

Concluzionand cf 1,2,3 nu e vorba de lene sau de faptul ca nu as fi explicat eu, ci de o atitudine de suficienta sau ne intelegerea limbii romane din partea ta. As putea suspecta chiar si o doza de nesimtire..

 

PS iti mai arat odata bolduit introducerea:

 

 

de cateva zile ma tot "discut" cu diversi hosteri pe tema setarii max_input_vars necesara la traducerea Presta.Unii refuza sa faca setarea la peste 3000 altii la 5000

Iti este clar acum?

Edited by red-fury (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti explic pe limba ta:

La providerul X, sa zicem clausweb, si daca iei pachetul cel mai mic si cel mai scump http://www.clausweb.ro/gazduire-business.php (2.95E/luna sau 14.95E/ luna ambele fara TVA) ai fix aceeasi limitare din partea hosterului:3000 la max_input_vars. Deci logica ta primitiva nu are corespondent in real life. Inainte sa cumperi pachetul nu ti se specifica exact ce restrictii iti impune hosterul si ce nu, la ce ai acces si la ce nu.De aceea am si avut discutia preliminara cu el (la solicitarea clientului). la xservers.ro unde are acum hosting (ne recomandat de mine, dar tu da-i inainte..) hosterul a zis 5000.Punct. Nu am avut astfel de probleme la hostway,vivatelecom sau simplenet. Deci, de dragul discutiei, suma platita pt hosting nu este relevanta pt serviciul prestat, ci depinde de oamenii care lucreaza pt hoster, de ideile lor putine si fixe in general.

Asa ca, stimabile, ia-o mai usor, eventual niste pastile si nu te mai infierbata atat, calumea nu se rezuma la ideile tale, putine si fixe. Pe viitor daca nu ai nimic concret si mai ales on-topic stai pe bara si fa joc de glezne cu clientii tai hostati pe un pc sh.

 

Pt moderatori: puteti sterge comenturile off topic.

 

PS mai bine te ocupi un pic de auto clean ala ca are cateva chesti nedemne de un profi/[spam-filter] al Prestashop, as zice ca si un newbie ar fi mai atent... Si as schimba pozele alea de la slide cu unele un pic mai bune calitativ. Astea-s o mizerie..

Edited by red-fury (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hai sa-ti explic pe limba ta:

GRESIT! mesajul tau nu este nu in limba domnului respectiv, dansul este agramat, habar nu are de semnele de punctuatie si alte chestiuni de bun simt ale limbii romane.

 

nici eu nu prea pot scapa de acel minunat max_input_vars, recomandarea hosterului a fost tot cea cu httaccess modificat. numai ca la fiecare recompilare a sitului acea linie dispare si trebuie rescrisa. asta nu ar fi mare problema, dar am impresia ca anumite traduceri dispar in acest caz.

Edited by Cornel_M (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pentru cei care nu pot modifica variabila max_input_vars de pe server-ul de hosting pot incerca sa foloseasca script-urile modificate de mine de aici (pentru ps 1.6), cu mentiunile specificate in topicul respectiv (modulele sau template-urile sunt traduse separat):

https://www.prestashop.com/forums/topic/399552-solution-for-max-input-vars-in-translation-prestashop-16

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...