Jump to content

Yurt Dışından Ödeme ile ilgili

ekonovich

Recommended Posts

Avrupa ülkesinden ürün isteyen gurbetçilerimiz için ne yapmam gerekli deneyimli arkadaşlar.

Kargo masrafını ödeyeceklerini söylüyorlar. Ptt ile 45 - 100 lira arası gönderiliyor araştırdım. 

Ödemeyi nasıl yaptırabilirim. Kredi kartından normal modül ile çekilebiliyor mu? Veya hesap numarama havale yapabilirler mi? masraf olur mu müşteriye ?

Gümrüğe filan takılıyor mu ? 

ilk olarak firma olarak ihracatçılar birliği kayıt olmanız gerekiyor..muhasebeciniz ile görüşün, gerekli bilgileri verecektir

Ödeme şeklinizi yurt dışı ödemelerine açtırmanız gerekir...veya paypal gibi bir ödeme şekli de ekleyebilirsiniz....

havale veya eft masraflı olur...

Sitenizde kargo düzenlemesini yaparak istediğiniz kargo masrafını eklemelisiniz...

Sürekli çalışanlar bu durumu yapmalıdır...hediye paketi gibi faturasız bir şekilde gönderirseniz olur...fakat incelemede sürekli sizden sağa sola ürün gittiğini görürler ise cezayı yersiniz...

ayrıca siz sansanız da sanma sanız da bu işin prosedürü budur, zaten türk milleti böyledir...ne zaman cezai bir durum yaşanır veya ürün gümrükte takılır o zaman gerekli işlemleri yaptırır... siz eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın ne olur ne olmaz...

Valla azizim daha önce sen kendin söylemiştin. Tedarikçi malı sattığın müşteriye gönderiyor. E-ticaret firmaları da göstermelik olarak müşterinin mailine sahte faturayı yolluyor. Ben en azından onu yapmıyorum. 

Sürekli ihracat yapsam tabiki bildirim yaparım ihracat yapıyorum diye. Fakat ayda yılda bir iş için bence değmez . 

Visa mastercard bizden çekim yapamıyor mu? Benim bildiğim global 

Öyle tabi hocam.

Muhtemelen gurbetçi vatandaşlarımız milliyetçi duygular ile Türk ürünlerini almak istiyor olabilir. 

Sonuçta üreten kazanıyor ve vergi veriyor.

Bölge bayi kazanıyor ve vergi veriyor.

Kargo firması kazanıyor ve vergi veriyor.

Ben kazanıyorum ve vergi veriyorum. 

Sonruçta ülke kazanıyor ve ye ye bitiremiyorlar devlet adamları  :D

Avrupa ülkesinden ürün isteyen gurbetçilerimiz için ne yapmam gerekli deneyimli arkadaşlar.

Kargo masrafını ödeyeceklerini söylüyorlar. Ptt ile 45 - 100 lira arası gönderiliyor araştırdım. 

Ödemeyi nasıl yaptırabilirim. Kredi kartından normal modül ile çekilebiliyor mu? Veya hesap numarama havale yapabilirler mi? masraf olur mu müşteriye ?

Gümrüğe filan takılıyor mu ? 

Sürekli yurt dışına satış yapan müşterilerimiz ve kendimiz yurt dışına yazılım sattığımız için bu konuda biraz deneyimliyim. Öğrendiklerim şu şekilde. 

1.) Posta ile gönderin, kargo ile göndermeyin. Bu şekilde gümrük yok. Yurt dışından alırken de posta ile alabiliyorsunuz ama kg ve hacim sınırları var. 

2.) İlgili ülkenin lojistik şirketleri ile görüşüp bir kanal bulabilirsiniz.

3.) EURO ZONE (avrupa birliğinin sadece euro kullananları) içindeki herhangi bir ülkedeki kargo şirketinin en yakın şubesine posta ile gönderin. Aktarım ile iletsinler. Gümrük birliği içindeki ülkelerde bu şekilde de kargoyla teslim olsa bile gümrük yok. 

Ödeme alırken 

1.) Visa Mastercart ve artık Amex ile türk bankalarının sanal poslarına ödeme alabilirsiniz. Tabi ki tek çekim olarak. Paypal ile de alabilirsiniz.

2.) Havale masrafı bazı ülkelerde hiç yok. Ülkeye ve bankaya göre değişiyor Masraf sorun değil ama bankanız ödemeyi işleyene kadar zaman kaybı olabiliyor. Özellikle hesap adınızdaki Türkçe karakterlere dikkat edin. 

3.) Western ile alırsanız hem size hem göndericiye masraflı olabilir ama anında hesabınıza aktarabilirsiniz.

4.) Yurt dışından çek ve e-çek kabul etmeyin. Ederseniz de önce tahsilatını bitirin sonra mal gönderin. Aksi taktirde ürünü de parayıda alamayabilirsiniz.

5.) Latin Amerikaya özellikle Meksika ve Brezilyaya mal göndermeyin, kargo şirketlerinde kayboluyor. 

Edited by MahmutGulerce (see edit history)

Mahmut Bey öncelikle teşekkürler. 

Visa Mastercard amex ödemelerinde sizin modülle çekebiliyorlar mı ? Payu ile tek çekim şeklinde. 

Birde posta ile kastınız PTT sanırım. PTT normal gönderim kutulu şekilde olanda. Gümrük Beyan = 1 diye bir ibare çıkıyor. 

PTT nin TURPEX gönderilerinde Gümrük beyan= 0 yazıyor . 

Yani Turpex ile yollarsam sorun yok anladığım doğru mu ?

Mahmut Bey öncelikle teşekkürler. 

Visa Mastercard amex ödemelerinde sizin modülle çekebiliyorlar mı ? Payu ile tek çekim şeklinde. 

Birde posta ile kastınız PTT sanırım. PTT normal gönderim kutulu şekilde olanda. Gümrük Beyan = 1 diye bir ibare çıkıyor. 

PTT nin TURPEX gönderilerinde Gümrük beyan= 0 yazıyor . 

Yani Turpex ile yollarsam sorun yok anladığım doğru mu ?

Bizdeki 4 ödeme modülünün 3 tanesi Amex çekiyor. Geri kalanını hepsi çekiyor. 

Payu yurt dışı kartlarda ret yapabiliyor ama isterseniz arayıp onlarla görüşün daha sağlıklı bilgi verebilirler. 

TURPEX ile sorunsuz gönderilebilmesi gerekiyor. Ama en yakın PTT kargo şubesine giderseniz açık açık konuşabilirsiniz onlar size yol gösterir.

Sonuçta siz ihracat yapmak istiyorsunuz PTT'de bir kamu kurumu. Ödemek istemediğiniz gümrük vergisi bizim ülkemize değil gönderdiğiniz ülkeye gidiyor. Ödemeden göndermeniz hepimizin yararına :)

Biz yurt dışına modül yazılım v.b. satış yaptığımızda fiziki gönderim yapmadığımız için zaten sorun yaşamıyoruz. Gönderim yaptığımız zaman da (örneğin bazen ıslak imzalı fiziki fatura isteniyor) PTT ile gönderiyoruz. 

Edited by MahmutGulerce (see edit history)
  • Like 1

hahaha doğru ya zaten payu uluslararası bir firmaydı. şimdi baktımda zaten sitesinde yazıyormuş  sss bölümünde. 

ödeme alıyorlarmış 

Uluslararası ama PayU Turkiye neredeyse merkezlerinden bağımsız çalışıyor. Bütün çalışanlar Türk. Yabancı kartlar konusu onların da elinde değil. Geçen yıl onlarla toplantı yaptığımızda bu konuda uzun uzun konuştuk.

PayU bankadan sanal pos alıp size kullandıran bir sistem. Kendi payment gateway sistemleri yok. Örn Posnet YKB yabancı kartlardan tahsilat yapmayınca Payu da yapamıyor. 

Paypal'ın doğrudan kendi sistemi var. Kendi bankası var ve kendine ait kart bile bastırdı. Hemen hemen her türlü karttan ödeme alıyor. Ama komisyonları çok sinir bozucu. Özellikle yabancı kurdan satış yaparsanız kuru çevirirken %3.5 ek komisyon alıyor. 

Evet ben de 2-3 gündür o konuları okuyorum. Paypal'ın kur saçmalığı yüzünden kaçan çokmuş. webmoney'e baktım uygun görünüyor. Türkiye'ye destek ekibi kurmuşlar komisyonlarda gayet uygun fakat siteleri karman çorman çoğu kısım rusça . 

Bizim gurbetçiler için en mantıklı yol ziraat veya işbank şubelerinden havale yapmak gibi görünüyor. Sanırım 4 euro alıyorlarmış . 

Ptt kargoda iki gönderi seseçeneği bulunmakta.

1- 2kg kadar mektup cinsi şeklinde göndere biliyorsun.

2- koli ve paket şeklindeki gönderilerinizi uçak veya yerden şeklinde gönderebilirsiniz. Uçak ile gönderileriniz 10 gün içinde yerden gönderilerileriniz 20-25 gün içinde teslim ediliyor. Ptt nin Web sayfasında gönderi hesaplama diye bir bölüm var rahatlıkla size maliyetini hemen hesaplıyabilirsiniz.

Edited by askinjew (see edit history)

Evet ptt den başka ucuz seçenek yok gibi . Yurtdışı satışın muhasebeleştirilmesi kısmı hâlâ anlamadım okuduğum halde teknik terim çok. Yarın muhasebecime danışacagim.

Serbest ihracat diye bir olay varmış. Yani hiçbir başvuru yapmadan .

Vergiden de muaf olma şansı filan diyor.