Jump to content

PrestaShop - fragmentacja styli CSS


zen86

Recommended Posts

Od razu na wstępie zaznaczę, że w Prestashop jestem zielony jak trawa na wiosnę. Mam w związku z tym pytanie do tych co już lepiej znają ten system. Jak radzicie sobie z fragmentacją styli CSS? Przecież instalowanie własnego stylu graficznego na Presta to jest kompletny koszmar. Pliki CSS odpowiedzialne za wygląd sklepu są porozrzucane po dziesiątkach folderów. Zamiast umieścić wszystko w global.css - arkusze styli po trochu znajdują się w różnych folderach, a to tu trochę:

 

themes/default-bootstrap/css

a to tu:

themes/default-bootstrap/css/modules

modules/themeconfigurator/css

 

kilkadziesiąt arkuszy w różnych folderach, no masakra jakaś. Zaprogramowanie własnej grafiki to normalnie droga przez mękę. Gdyby wszystko było w 1 głównym folderze (+ foldery CSS i IMG) programowanie własnego szablonu szłoby 10 razy szybciej. Stąd też pytanie do was. Jak sobie radzicie z gigantyczną fragmentacją plików odpowiedzialnych za wygląd Presty. Może znacie jakiś inny szablon który można by użyć jako bazowy do budowania własnych motywów, który został lepiej zorganizowany niż ten domyślny?

Edited by zen86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

a jak pprzeczytasz, to docenisz te miliony plików ;-)

strasznie ułatwia to kwestię dostosowania szablonu (jego wyglądu) oraz modułów (ich wyglądu) do własnych potrzeb

 

no nie wiem, nie wiem, czy skakanie po 3 folderach w różnych miejscach na dysku, żeby zmienić jeden element i aktualizowanie 3 plików jest takie wygodne. Jak dla mnie to czysta (ogromna) strata czasu, no ale to tylko takie moje prywatne zdanie.

Edited by zen86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

To ciekawe, właśnie zauważyłem. Podobna sytuacja do tej którą opisujesz, ma miejsce w Joomlii, gdzie pojedyncze pliki tłumaczeń modułów lądują w jednym folderze (ok 250 plików). I jest to najbardziej denerwującym aspektem w pracy z tamtym systemem :P

 

W Prescie, myślę że mogłoby być dużo gorzej, np. w sytuacji gdy w nowym sklepie usuwa się ok. 30 standardowych modułów a instaluje ok. 45 nowych. Tak zorganizowana praca jest całkiem wygodna i wydajna. Ale na początku jest to na pewno trochę przytłaczające. Jest prosty schemat na początek:

mj4gt5.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jak dla mnie rozwiązanie w preście jest ok, i szczerze mówiąc nie widzę żadnego innego sensowniejszego rozwiązania - zwłaszcza w aspekcie dostosowywania szablonów do własnych potrzeb. Doceniłem to w momencie kiedy zacząłem na większą skalę grzebać w szablonach / modułach

- wszystko co odpowiada za wygląd możesz mieć w katalogu z szablonem więc nie musisz skakać po katalogach

 

Gdyby wszystko miałoby być w jednym pliku global.css - wówczas twórcy szablonów / modułów by musieli się nakombinować jak dodać własne style do swoich rozwiązań w taki sposób, aby potencjalny klient w przyszłości nie musiał tych styli ręcznie dodawać. Każdorazowe usunięcie / dodanie modułu pociągałoby za sobą konieczność edycji global.css (usunięcia lub dodania kodu css).

 

na koniec odpalamy CCC dla css i mamy pięknie zminifikowany plik css

lubię to ;-)

Link to comment
Share on other sites

jak dla mnie rozwiązanie w preście jest ok, i szczerze mówiąc nie widzę żadnego innego sensowniejszego rozwiązania - zwłaszcza w aspekcie dostosowywania szablonów do własnych potrzeb. Doceniłem to w momencie kiedy zacząłem na większą skalę grzebać w szablonach / modułach

- wszystko co odpowiada za wygląd możesz mieć w katalogu z szablonem więc nie musisz skakać po katalogach

 

Gdyby wszystko miałoby być w jednym pliku global.css - wówczas twórcy szablonów / modułów by musieli się nakombinować jak dodać własne style do swoich rozwiązań w taki sposób, aby potencjalny klient w przyszłości nie musiał tych styli ręcznie dodawać. Każdorazowe usunięcie / dodanie modułu pociągałoby za sobą konieczność edycji global.css (usunięcia lub dodania kodu css).

 

na koniec odpalamy CCC dla css i mamy pięknie zminifikowany plik css

lubię to ;-)

Tak, apropo modułów to rozumiem, że nie ma innego wyjścia. Cała modułowość Presty jest tu zaletą, a jednocześnie wadą.

 

To ciekawe, właśnie zauważyłem. Podobna sytuacja do tej którą opisujesz, ma miejsce w Joomlii, gdzie pojedyncze pliki tłumaczeń modułów lądują w jednym folderze (ok 250 plików). I jest to najbardziej denerwującym aspektem w pracy z tamtym systemem :P

 

W Prescie, myślę że mogłoby być dużo gorzej, np. w sytuacji gdy w nowym sklepie usuwa się ok. 30 standardowych modułów a instaluje ok. 45 nowych. Tak zorganizowana praca jest całkiem wygodna i wydajna. Ale na początku jest to na pewno trochę przytłaczające. Jest prosty schemat na początek:

mj4gt5.png

Wiem, ja wiem dobrze jak to funkcjonuję i co gdzie mam wstawić. Problem, że skakanie po folderach, by zmienić tu pierdułkę, tam pierdółkę i gdzieś indziej jeszcze pierdółkę - takie skakanie po FTP zajmuje 90% czasu. Znam już ten schemat. Jejj czyli na serio nie ma opcji, żeby to wszystko zrobić tak "na szybko"... heh kurcze chyba zrewiduje swoje poglądy na temat Presty. Nie mniej... dzięki za pomoc.

Edited by zen86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Wiem, ja wiem dobrze jak to funkcjonuję i co gdzie mam wstawić. Problem, że skakanie po folderach, by zmienić tu pierdułkę, tam pierdółkę i gdzieś indziej jeszcze pierdółkę - takie skakanie po FTP zajmuje 90% czasu. 

 

Z początku myślałem tak jak ty, po dłuższym czasie widzę zalety, szczególnie jeśli stawiam sklepy na multistore.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...