Jump to content

Çakışan Barkod Sorunu (xml inport)

tkirgiz

Recommended Posts

ÖRNEĞİN 3 TEDARİKÇİ VAR VE XML DESTEĞİ SAĞLIYORLAR

A FİRMASI -B FİRMASI - C FİRMASI

3 FİRMADAN DA XML GELİYOR VE İMPORT EDEREK SİTEME EKLEMEM LAZIM

SORUN BURADA BAŞLIYOR XML İMPORT ETMEK SORUN DEĞİL

FAKAT ÇAKIŞAN BARKOD SORUNU ORTAYA ÇIKIYOR

BENİM İÇİN GEREKEN MANTIK ŞU A-B-C DE YOKSA SİTEDE BULUNAN ÜRÜN STOK MIKTARI 0 YAPILMALI

TEK FİRMADA VARSA FİYATI=TEK FİRMADAKİ FİYATI + KAR OLARAK FİYAT GÜNCELLENMELİ VE STOK MIKTARI 100 OLARAK DEĞİŞMELİ

BİRDEN  FAZLA FİRMADA VARSA EN UCUZ OLAN FİRMADAKİ FİYAT + KAR OLARAK ÜRÜN FİYATI GÜNCELLENMELİ STOK MİKTARI 100 OLARAK DEĞİŞMELİ 

BUNU NASIL YAPABİLİRİM ?

İLLAKİ PRESTASHOP İÇERİSİNDE YAPICAM DİYE BİRŞEY YOK BAŞKA BİR PROGRAMDA VEYA BAŞKA BİR PROGRAM YARDIMI İLE DE YAPILABİLİR. 

ÖNEMLİ OLAN SONUÇ

ŞİMDİDEN TEŞEKKURLER.

Biraz fazla bilim kurgu filmleri izliyoruz sanırım... :)

xml işlemi 40 tane firmadan xml alıp ortaya karışık bir salata yapmaksa bu durumların önüne geçemezsiniz...

bu tip durumlarda aynı üründen 3 tane farklı barkod da ve ayrı fiyatta ürünler de olabilir...müşteriniz hangi ürüne denk gelirse onu alır...ama aynı üründen 3 tane farklı fiyatta görürse alay konusu olursunuz...

mantıklı xml alma işlemi her ürün gurubu için bir firmadan ürün almaktır....yada ürünleri takip edip diğer ürünleri manüel kapatmaktır....tabi bu imkansız gibi bir şeydir...

bu durumda işiniz zor gibi görünüyor...

Edited by Şahin YILDIZ (see edit history)

Özellikle belirtmek isterimki bahsettiğim konu bilim kurgu değil vede çok net olarak bildiğim birşey ise bilgisayar yazılımı konusunda imkansız diye birşey olmadığıdır.

Tabiki işin kolay kısmı 1 firma 1 xml bağla gitsin site kendi kendine çalışsın dursun gunde yarım saat siteye bak siparişleri gönder ama iş bu değil benim hali hazırda 1 den fazla çalıştığım tedarikçi firmam kimisinden xml kimisinden excel listesi gelmekte şu an çoğu işlem manuel olarakta olsada girişi ve kontrolü yapılmakta.Amacım bu işlemleri otomatik olarak yapabilmek.Bu konuda gerçekten yardımcı olabilcek arkadaşların ,üstadların yardımını bekliyorum.

Şu aşamada bir çözümünü buldum aslında, sistem aktif olarak da çalışmakta 4 ayrı firma 10 ürün olarak test ettim fakat ürün sayısı fazlalaşınca sorun oluyor.

Özet olarak xml olarak gelen liste xml i excel formatına dönüştürdüm .Diğer excel ile beraber 1 ben fazla excel listesi oldu elimde formulleyip hepsini tek listede birleştirip xml e dönüştürdüm.xml inport ile de içeri aktardım. 

İsteyen arkadaşlara detayları verebilirim.Fakat ürün sayısı artıkça formul çoooook uzuyor ve formul  uzunluğundan olsa gerek den den sistemi ile aşağı uzatığımda formul bozuk olarak türüyor tek tek düzeltmek gerekiyor.çok ama çok uzun bir işlem fakat bununda bi kolay yolu mutlaka vardır.

Not Barkod numarası sistemine göre formullediğim için aynı üründen birden fazla oluşturmasını da engelledim yani sonuç olarak tek ürün tek fiyat çıkıyor.Stoklarda otomatık kapanıp açılıyor. 

Sorun fazla sayıda ürün miktarı.

bilgisayar yazılımında imkansız diye bir şey vardır..yazılımlar kendi başına oluşmaz ve çalışmaz, arkasında bir insan vardır...

sizin dediğiniz işlemleri en gelişmiş muhasebe programları bile yapamıyor...bu işlemi yapabilmesi için aynı 2 ürünün tüm kelimeleri aynı olaması gerekir...ürün adı, stok kodu, barkodu, ürün id si gibi  -- burada bir harf farklı olsun ayrı bir ürün olarak algılanır, bunu sadece barkod olarak düşünmeyin, barkodu farklı aynı isimde üründe olabilir...aynı ürün ama  isminde bir kaç harf farklı kullanılmış ta olabilir

gördüğüm kadarı ile zaten sorun sinsi lesini kendi kendinize yaratmışsınız, xml işlemi sizin yaptığınız gibi ondan ona cevrime ile olmaz....

xml almanın anlamı sistemi güncel tutmaktır...sürekli online olarak, belli aralıklarla kendi başına çalışması gerekir...bilgisayara indir burada işlem yap sonra tekrar yükle xml mantığına aykırıdır...

neyse lafı fazla uzatmayacağım...uzun zamndır xml yapıları ile ilgilenen biri olarak, şunu söyleyebilirim, sizin işiniz olmaz...bunu kesin bir dille söyleyebilirim

Edited by Şahin YILDIZ (see edit history)

• 2 weeks later...