Jump to content

Ελληνικό τελικό "ς" - Πρόβλημα στην εμφάνισή του


geochrist

Recommended Posts

Έχω εγκαταστήσει την έκδοση 1.6. και αντιμετωπίζω πρόβλημα στην εμφάνιση του τελικού ελληνικού "σ".

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα ονόματα των πελατών.

Αν συνδεθεί ένας πελάτης και δημιουργήσει ένα λογαριασμό (create account) τότε έχει αποθηκεύσει το όνομά του. Αν το μικρό του όνομα τελειώνει σε "σ" π.χ. Γιώργος, Τάσος κλπ τότε στην αρχική οθόνη του prestashop πάνω δεξιά εμφανίζει το όνομά του (αν ο χρήστης έχει συνδεθεί στο λογαριασμό που άνοιξε). Στο σημείο αυτό το μικρό του όνομα εμφανίζεται ως "Γιώργοσ", "Τάσοσ" κλπ. Κάτι γίνεται με το τελικό "σ". 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Έχετε παρατηρήσει την ίδια συμπεριφορά και στις δικές σας εγκαταστάσεις 1.6;

 

Σας ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση ακριβώς έχεις;

 

Σε φρέσκια εγκατάσταση της τελευταίας stable έκδοσης (1.6.0.9 τη στιγμή που μιλάμε) και database που δημιουργήθηκε με collation "utf8_general_ci", δε μου το κάνει αυτό.

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι έφταιγε.

Όταν ο πελάτης δημιουργεί τον λογαριασμό του και χρησιμοποιήσει κεφαλαια γράμματα το prestashop μετατρέπει το μικρό όνομα σε πεζά - μικρά γράμματα. Εκει το τελικό Σ κεφαλαίο το μετατρέπει σε "σ" μικρό.

Αν πας στο admin-πελάτες και αλλάξεις το μικρό όνομα του πελάτη σε κεφαλαια αποθηκεύεται σωστά και παραμένει στα κεφαλαία.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Δε θα έπρεπε να κάνει τέτοια μετατροπή από μόνο του το PrestaShop.

 

Επειδή θέλω να το τεστάρω στον δοκιμαστικό μου server, θα μπορούσες να μου πεις εκτός από την έκδοση που έχεις ήδη αναφέρει (1.6.0.8):

 

1. Τί collation χρησιμοποιείς στη βάση δεδομένων;

2. Αν έχεις κάνει επεμβάσεις στα αρχεία .tpl και .js της σελίδας εγγραφής ή override κάποια method που αφορά τη διαδικασία εγγραφής;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...