Jump to content

Asociere produse in stoc


karolretezan

Recommended Posts

Salutare!

Ma lovesc de urmatoarea intrebare. Cum pot asocia mai multe produse (anunturi), la un singur articol introdus in stoc.

 

Daca nu m-am facut inteles...

Sa zicem ca: fizic primesc 2 bucati din acelasi articol. Acel articol se poate pune in vanzare sub mai multe denumiri, sa zicem 10 anunturi. Cum pot asocia anunturile de stocul fizic? Atunci cand se cumpara 1 bucata dintr-un anunt, sa raman cu 1 bucata in stocul fizic, iar la cele zece anunturi sa apara ultima bucata in stoc? Si binenteles cand se cumpara si ultimul, sa fie "out of stock" la toate cele 10 anunturi.

Edited by karolretezan (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

cred ai explicat ceva aiurea, eu asa inteleg: vrei sa-mi vinzi trabant sub denumirea de mercedes, toyota, suzuki, dacia, asta mi se pare aiurea, si necorect

dar daca vrei sa apara acelasi produs in diferite pagini cu aceasi denumire, atunci folosesti modulul de multishop, atunci el foloseste aceasi baza de date

 

sau explica mai pe inteles ca eu sunt c-am prost :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Exemplu:

Introduc in gestiune 10 buc. Alimentator laptop 19V, 4.74A, dimensiune mufa 5.5x2.5 cm, brand generic. Se vinde ca inlocuitor alimentatorului original. Acest alimentator se potriveste la cateva zeci de modele laptop Asus, Toshiba, MSI.

 

Eu vreau sa vand cam asa:

Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55C

Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55VD

Incarcator Alimentator pentru laptop Asus F3.....

... si lista poate continua cu multe modele si firme.

 

NU stiu daca e corect sau nu, dar cred ca cumparatorul cauta pe internet, alimentator pentru modelul lui de laptop (firma si model).

In titlu vede mare ca este alimentator pentru laptopul lui, si nu-l mai fac sa faca tot felul de comparatii tehnice. In plus, din punct de vedere SEO, este mai bine folosind url prietenos.

 

Asta as vrea sa fac, sa asociez anunturile de vanzare cu stocul real.

Link to comment
Share on other sites

asa am inteles , da se poate prin caracteristici, adica un incarcator "aftermarket" care se potriveste sau inlocuieste unul sau mai multe produse originale, il pui ori in atribute ori in caracteristici, si prin filtru layered ii definesti cautare

da asa cum ai explicat ultima data e perfect si se poate

Link to comment
Share on other sites

Pfu....

@lightsb  Cred ca nu gasesc etapele pe care trebuie sa le fac. Am creat produsul principal, la stoc am lasat zero cu utilizarea managementului avansat de stoc. Apoi am marit stocul din stoc avansat. Aici am probleme, nu imi creste stocul si nici nu mai incerc sa continui cu asociere la produsul principal, pentru ca tot stoc 0 am... Gresesc ceva ?... pls help

 

 

@costi43  Adaugare atribute fac doar la specifactiile tehnice: Voltaj, amperaj, dimensiune mufa (pentru clientii care au chef de butonat prin site). Produsele vreau sa le pun separat pentru o indexare cat mai buna in motoarele de cautare. Tinta fiind clienti care cauta pe google.  De asta ma tot spetesc sa vad daca pot interconecta "N" anunturi cu un singur stoc, sa-mi fie si mie mai usor cand am modificari de stoc, sau fac un inventar.

Link to comment
Share on other sites

Dupa a mea parere .... daca ai accesorii .. chiar acolo ar trebui introdus.

 

Acum .. la activarea stocului avansat .. presupun ca ai declarat ceva depozite .. si il vei asocia lor ?

Pe acele depozite trebuie sa introduci cantitatea ..

 

Sper sa iti fie de ajutor ... altfel descrie te rog pas cu pas ceea ce faci pentru a intelege mai bine.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Incearca pe pagina produsului in BO -> asocieri -> accesorii - > introduci in acel camp orice produs ai chef si care va fi asociat produsului principal.

 

Asa e cel mai bine.

 

Dar in pagina produsului va fi afisat Incarcator Alimentator pentru laptop

Daca vrei sa difere de la un produs la altul, trebuie modificata pagina pentru a adauga la numele accesoriului si numele (sau de ex. un tag) al produsului de pe pagina respectiva.

 

Astfel vei avea in fiecare pagina alt text, conform cu produsul la care se refera (pentru a te ajuta la SEO):

 

Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55C
Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55VD
Incarcator Alimentator pentru laptop Asus F3.....
Edited by cristic (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru pareri. Cred ca ne indepartam de subiect.... Eu vreau acele anunturi:

Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55C
Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55VD
Incarcator Alimentator pentru laptop Asus F3.....

 

Toate sa fie asociate unei singure pozitii in stoc, sa zicem la pozitia "Alimentator pentru laptop"  

 

Am activat managementul de stoc avansat, am creat depozit, am creat produs "Alimentator pentru laptop" cu utilizarea stocului avansat, am reusit sa meresc stocul din interfata stocului avansat.
 

Acum incepe nestiinta :(
Adaug urmatorul produs "Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55C", care ii setez la stoc, sa utilizeze managementul avansat de stoc si las cantitatea 0. Din cate am "butonat" interfata de admin, nu am reusit sa asociez stocul 0 al lui "Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55C" la stocul "Alimentator pentru laptop". Ma lasa doar sa cresc stocul la noul produs.... cea ce inseamna ca am 2 pozitii cu stocuri diferite.

 

Am facut o schita cum vreau sa fie.

In momentul cand unul din produse este cumparat, sa fie stoc 0 la toate produsele.68k7a5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aici eu zic ca e gresita abordarea.

Pentru ca eu nu vad o rezolvare directa, doar din configurari sa poti avea acel accesoriu universal si stoc comun...

 

Tu vei avea produsele:

Asus X55C (ID Produs 1)
Asus X55VD (ID Produs 2)
Asus F3 (ID Produs 3)
 
Dupa care vei avea unul singur:
Incarcator Alimentator pentru laptop (ID Produs 99)
 
Acesta il vei adauga ca si accesoriu la toate cele 3 laptop-uri.
 
Astfel pe pagina unui laptop va aparea acest incarcator, dar cu denumirea Incarcator Alimentator pentru laptop.
 
Aici intervine ce ti-am spus inainte:

Trebuie modificata pagina laptop-ului pentru a adauga la numele accesoriului si numele (sau de ex. un tag) produsului.

 

In pagina Asus X55C (ID Produs 1) va aparea:

Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55C (ID Produs 99)
 
In pagina Asus X55VD (ID Produs 2) va aparea:
Incarcator Alimentator pentru laptop Asus X55VD (ID Produs 99)
 
In pagina Asus F3 (ID Produs 3) va aparea:
Incarcator Alimentator pentru laptop Asus F3 (ID Produs 99)
 
Dar de fapt in spate va fi acelasi produs, cu un singur stoc (Incarcator Alimentator pentru laptop).
 
Cam asa vad lucrurile si asa as face eu intr-o situatie asemanatoare. 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...