Jump to content

Posibilitate de afisare "ask" sau "call" la pretul produsului.


cilicili

Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

As dori sa aflu daca exista posibilitatea afisarii in campul de pret a unei optiuni de tipul "Ask", "Call", "Solicita pret". Ar fi deosebit de util in situatia unor produse personalizabile, sau a unor produse care se aduc numai la comanda si pretul se poate stabili in functie de solicitare.

Poate cineva sa-mi spuna daca exista un modul care face acest lucru, sau daca se poate modifica ceva in scrip?

Utilizez Prestashop 1.5.6.2 pentru site-ul fiscalsystems.ro.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand banuiesc ca produsul nu va fi disponibil pentru a fi comandat (mai exact el este afisat, dar nu poate adauga in cos).

 

In themes > [tema] > product.tpl se poate modifica partea de afisare a pretului astfel incat sa adauge acest mesaj, ceva gen:

{if !$product->available_for_order}Solicita pret personalizat{/if}

Daca vrei sa nu mai apara pretul normal, din configurarea produsului in BO trebuie debifat Show price.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, produsul poate fi configurat (ex. un calculator la care avem variabil procesorul, memoria ram, hard-disk, etc). In acest caz, datorita numarului foarte mare de variabile, folosirea sectiunii de atribute este practic imposibila. In acest caz, as fi dorit sa am posibilitatea sa afisez in locul pretului mesajul "ask, solicita pret, etc", care sa deschida un o conversatie de tip email catre costumer service, in care clientul autentificat sa spuna exact ce vrea...

Ar mai fi si situatia unui produs care se aduce numai la comanda si la care de obicei pretul nu poate fi cunoscut decat in momentul in care este comandat...

Deci ce as vrea eu seamana mai degraba cu un modul si ma intrebam daca i-a venit cuiva ideea sa-l faca...

Cu stima,

in. Liviu Ciocanea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...