Jump to content
Sign in to follow this  
corint1

Calcul REDUCERE aiurea ( gresit )

Recommended Posts

ma mir cum de nu a sesizat inca nimeni pana acum aberatia ... daca aplici o reducere unui produs , in tab-ul " info ", am observat cu stupoare ca reducerea valorica se aplica pretului cu TVA , iar reducerea procentuala se aplica pretului fara TVA ... credeti ca se poate corecta ? in sensul ca si reducerea valorica sa se faca asupra pretului fara TVA ... merci !!!

la mine apare corect :

expl:
produs = 1000 lei
pret final cu tva (19%) = 1190 lei

caz 1: reducere 190 lei => pret final = 1000 lei
caz 2: reducere 10% => pret final = 1071 lei

deci ambele reduceri se fac din pretul final
folosesti cumva un adaos de cod pe acolo ?

da ... am codul modificat in sensul ca pretul de la combinatii se insumeaza la pretul fara tva , dar nu cred ca are legatura cu reducerea, pt ca reducerea nu se aplica si la pretul din combinatii indiferent daca este modificat sau nu ( la pretul cu tva sau fara )... eu vorbesc de reducerea din tab-ul info ...

modificarile sunt cele din topicul :
http://www.prestashop.com/forums/viewthread/34480/module_i_teme/rezolvat_pretul_din_combinations_fara_taxe__dot__dot__dot__se_poate_

cred ca ai dreptate desi nu sunt foarte convins ... o sa mai testez ...merci

ma mir cum de nu a sesizat inca nimeni pana acum aberatia ... daca aplici o reducere unui produs , in tab-ul " info ", am observat cu stupoare ca reducerea valorica se aplica pretului cu TVA , iar reducerea procentuala se aplica pretului fara TVA ... credeti ca se poate corecta ? in sensul ca si reducerea valorica sa se faca asupra pretului fara TVA ... merci !!!

Nu este o aberatie . Functioneaza corect .. Probabil ca la tine este ceva gresit

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

Cookies ensure the smooth running of our services. Using these, you accept the use of cookies. Learn More