Jump to content

SEO ve URL kısmında "," virgül kullanmak.

Gombidi Bilişim

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

Aslında sorunum sadece prestashop ile ilgili değil. Genel olarak mod_rewrite bilgi eksikliğimden kaynaklanıyor. Merak ettiğim konu şu :

Eski sitemizi tamamen prestashop a taşıyoruz. Ürün, üye, kategori, yorum, vs... aktarmada sorunlarla karşılaşsam da bunları çözmeyi başardım. Fakat şu anki sorunumuz tamamen seo kaybını engellemek amacı ile çıktığımız yolda ortaya çıktı.

Eski sitemizdeki ürünlerden link örneği : http://www..........com/satilacak-urun-adresi,PR-9.html

Prestashop a aktarım yaptığımdaki ürün adresi : http://www..........com/satilacak-urun-adresi-PR-9.html

Burada aslında ürünler rewrite larını "satilacak-urun-adresi" şeklinde ayarladım. "PR-9" kısmındaki rakam ürünün ID numarası. ID numaralarını da sisteme aynen aktardığım için, SEO ve URL bölümünde "ürünlere yönlendir" alanını "{rewrite}-PR-{id}.html" şeklinde düzenledim. Nedense bu alana "," virgül değeri giremediğim için aynı link yapısına ulaşamıyorum. Elde etmek istediğim "{rewrite}-,PR-{id}.html" .

Bu konuda .htaccess dosyasında düzenleme yapmaya kalktım fakat başarılı olamadım.

Bu konuda bana yardım edebilir misiniz?

Aslında Prestashop link çakışmasını engellemek için böyle bir önlem almış, gayet güzel. Kaldırmanın mümkün olduğunu farkettim fakat daha sonra oluşabilecek sorunları göz önünde bulundurduğumda mantıklı görmedim. Zaten prestashop ta işlerini .htaccess i yazarak yapıyor. Bu şekilde kendi sorunuma bir çözüm buldum.

Aynı sorunu yaşayacak diğer arkadaşlarımız için işlerine yarayabileceğini düşündüğüm çözümümü sunuyorum.

.htaccess içerisine :

RewriteRule ^(.*),PR-(.*)$ /$1-$2 [L,R=301]

bu satır hakkında fazla açıklama yapmaya gerek yok sanırım. Ha birde "ben .html ide silmek istiyorum" diyen olursa :

RewriteRule ^(.*).html(.*)$ /$1$2 [L,R=301]

Bu iki satırı .htaccess eklerseniz sorununuz çözülecektir. Tabiki bu satırları kendinize göre uyarlamanız gerekecek.

Eğer friendly url özelliğiniz açıksa; panelde ilk seo&url sekmesinde güncelleme yaptığınızda, yada yeni bir yazma kuralını panelden yönettiğinizde .htaccess dosyanız değişecektir. Sebebi ise .htaccess in classes/Tools.php tarafından en baştan yazılması. classes/Tools.php içerisine 

(tavsiyem bu satırın hemen altına)
fwrite($write_fd, "RewriteEngine on\n");
fwrite($write_fd, "RewriteRule ^(.*),PR-(.*)$ /$1-$2 [L,R=301]\n");

Bu satırı eklemeniz (yada yazacağınız kural her ne ise ) eklemeniz yeterli olacaktır.

İlginize çok teşekkür ederim. Tüm forum ekibine iyi çalışmalar.

• Like 2