Jump to content

Müşteri Mail Gönderme Sorunu

elgor21

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

Sitemde "Müşteri Hizmetleri" bölümünde siteye giren müşteriler İletişim Formu yardımı ile mesaj atabiliyorlar. 

Bu mesajlar admin panelinde sorunsuz çıkmakta ama Admin panelinden bu mesajlara cevap verildiğinde, Panelde mesajlar gitti gözüküyor ama mesajı atan müşteriye herhangi bir mesaj ulaşmıyor mail yolu ile...

smtp ayarlarını yaptım ve sistemdeki test maili çalıştı... 

Bu konuda yardım beklemekteyim...

Teşekkür ederim...

Merhabalar

Test e-postası gidiyorsa SMTP doğrudur. Fakat gerçek e-postalar Swift gibi sınıflar tarafından işlenip gönderiliyor. Test e-postası ise doğrudan gönderiliyor. Hata muhtemelen bu işleme sırasında oluyor. Swift sınıfından kaynaklı bu şekilde hatalar olabiliyor. 

Hata gösterim modunu açıp deneyebilir misiniz ?

http://www.prestashop.com/forums/topic/163842-prestashop-hata-yonetimi-makale/

Bu hata mail gönderim ile alakalı bir hata değildir....hosting de bazı eklentilerde sıkıntı olduğu görünüyor....

test maili farklı normal mail farklı bir yapıyı kullanır gibi bir durum prestashop ta yoktur..böyle bir durum olsa localhost a yapılan smtp ayarı yaptığınızda mail sorunu yaşarsınız...biliyorsunuz localhosta php mail metodu çalışmaz, aşağıda localhost a kurulmuş demo da smtp ayarı yapılmış sistemin normal çalıştığını görüyorsunuz....

hangi metodu seçer iseniz tüm mail akışı seçtiğiniz yapı üzerinden gönderir...

Mail hatası için incelemeden bir sonuç çıkarmak zor....tahminim yazılımsa bir sorun olmadığı yönünde...

ilk yaşamanız gereken sistemi localhost test etmek.....unutmadan aşağıdaki gösterdiğim Mcrypt kütüphanesi kapatıp deneyin..

NVlCnh1.png

oUAywY8.png

RCfZcJm.png

GU6fdHQ.png

Merhaba konuyu görünce yeni açmadım , ben bu mail işini outlook ile çözüyordum fakat admin panele düşmeside iyi olur diye aklıma takıldı , bunun için müşteri hizmetleri bölümündeki mail ayarları kısaca nasıl oluyor yardım ederseniz sevinirim. Benim şuan admin paneldeki bölüme  iletişim formundan gönderilen hiçbir mail düşmüyor ama hepsi outlook'a geliyor , hem stok uyarı mesajı , hem sipariş mesajı , hemde iletişim formunda gönderilen mailler geliyor fakat admin panele gelen mail yani mesaj yok . Bu başlığı görmesem böyle kullancaktım sistemi fakat panele de gelmesi mantıklı olur diye düşündüm. Acaba nasıl bir ayarlama yapmam gerek.

Tam aksine bütün ayarlar yapılmış , zaten yukarıda bütün mailleri outlook üzerinden alabiliyorum yazdım , fakat admin panele düşmüyor . Hiçte umursamadım ama düşmesimi gerekiyor mail ayarı tam ise bunu bilmiyorum. Test mailide çalışıyor diğer maillerde geliyor , sipariş , iletişim formu , stok uyarı mailleri hepsini alıyorum ama iletişim formunda gönderilen mail admin panele düşmüyor......

Enteresan !!! gene paranoyak bir problem mi acaba ?

Ne kadar enteresan sorun var beni bulur zaten....

Yooo tövbe hocam daha dokunmuyorum , en detaylı dokunuşum çizgilerin ayarlanmasıydı. :) sorun şundan da kaynaklanabilir. Denemedim ama aklıma geldi mail ayarlarında tanıttığım mail hesabı müşteri iletişim formuna tanıtdığım mail hesabıyla aynı değil oraya başka bir mail adresi verdim ondan olmuş olabilir.

Mesela genel e-posta adresi  örnek olarak ;   [email protected] ise müşteri hizmetleri için tanıttığım e-posta adresi [email protected]  

acaba bundan olabilir mi , eğer bundan ise sorun değil sistem sorunsuz çalışıyor zaten outlook'dan alırım mesajı.......sorun değil.

Çözersem yazacağım..

Saygılar.

Sorun çok basit bir ayardan kaynaklıymış ;

Mağaza personeli kısmından , istediğimiz personelin ayar bölümüne girince mail ayarlarında mesajlar kaydedilsin mi  diye bir seçenek var onu evet yapınca admin panelde mesajlar gözüküyor....

İlgine teşekkürler tekrardan

Saygılar.

Konu dağılmış biraz ben tekrar açayım....

Prestashop 1.6.0.9 Kurulumunu ELLE host ta yapıldığında bu mail sorunu oluşmamakta...

Host taki hazırı kurunca bu sorun oluşmakta...

Siteyi kurduğumdan baştan başlamak istemiyorum... bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim...

Ben elle kurmadım ve ciddi bir sorun yaşamadım ama ansızın nedensiz bozulmalar yaşadım fakat çözümsüz değildi bu portal sayesinde hallettim, ama şu gözlemlerim oldu bazı hostinglerin sunuculardaki softaclouds install scripti sıkıntılı kurulum yapabiliyor çünkü bende ilk sunucumda sıkıntı yaşamıştım sonra sunucumu değiştirdim ve tekrardan hosting üzerinden hazır kurulum yaptım ama bu sefer çok sağlıklı kurdu hiç sorun yok , asıl modül güncellemelerinde prestashop sıkıntı yaşayabiliyor , en son ufak tefek sıkıntılar yaşamıştım.

Bir başka gözlemim daha oldu , cpanel "vps optimized"den cpanel "Accelerated 2" sunucusuna geçtim sorunlarım ortadan kalktı rastlantımı değilmi bilemiyorum ama cpanelde böyle bir gözlemim daha oldu. Şuan sistemim çalışıyor fakat heran bir yerden patlayacakmış endişesi de yok değil :) ama yapacak birşey yok bedavaya bu kadar hizmeti aldıkttan sonra bazı sıkıntılarada göğüs germek gerek.....

Sağlıklı bir kurulum yakaladınız mı , hemen yedek alarak güncellemelere başlayın ve haftalık yedek alarak ilerleyin yada local host ile kurulum yaparak güncellemelerinizi yapın. Denemeden yaşamadan hangisi sağlıklı bir yol çözmek zor. Bu işte sunucu önemli diye düşünüyorum.....

Malesef sorununuzun neden kaynaklı olduğuna dair bir tecrubem olmadı , hemde siteyi kurunca bu tip bir sorun yaşamanız çok can sıkıcı bir durum yaşadığım için biliyorum , eğer olurda en baştan başlarsanız umarım böyle birşey olmaz önce sistemin alt yapısını her şeyi ile tam test edin ve sonra dizayn etmeye başlayın , umarım çözersiniz. Kolay gelsin , iyi çalışmalar.

Saygılar....

Edited by istemsiz (see edit history)