Jump to content

link cu %5


Recommended Posts

Buna!
 

Am o problema majora.

La link-uril interne am observat ca mi se adauga un "%5C" sau un "\" in Firefox. Link-ul intern va apare gresit, ceea ce va fi o mare problem in google care, probabil, nu va indexa site-ul cum trebuie daca va observa asa multe broken link. Eroare vine cred,  de la vreun update.

 

Un link ca sa va dati seama de ce anume zi, este: http://www.gemsale.ro/suporturi-coliere/889-suport-coliere.html

 

In descrierea produsului, mi se adauga "%5C" in Internet si Chrome, adica un "\" in Firefox.

Ceea ce am gasit pe forumuri era pentru jpg-uri aceasta eroare, am mai gasit ceva cu dezactivarea HTML Purifier, dar vad ca nu merge.

 

Dat fiind faptul ca am sute, poate mii de link-rui interne care au aceasta problema, google va declasa site-ul daca nu iau repede masuri.

Folosesc Prestashop 1.6.0.8.

 

Va multumesc pentru eventualele sugestii!

Link to comment
Share on other sites

Pentru @cristic

Link-urile sunt bineinteles, scrise bine. In momentul in care salvez, imi apare acel "5%C". Nu stiu cine il pune, automat, poate editorul de text din Prestashop, pate altceva. Si bineinteles, link-ul (URL-ul) categoriei unde ar trebui sa duca, e fara "%5C".

Daca intru sa scriu in descrierea produsului, sa corectez link-ul, la salvare, iarasi, apare 5%C.

In baza de date, in ps_product_lang, descrierea produsului 889 apare de genul, daca ajuta cu ceva (poate e cava cand dau cu Copy-Paste???):

 

<h2><strong>Suport coliere » <a href="%5C">Suporturi coliere</a> » <a href="%5C">Suporturi bijuterii</a></strong></h2>

<p><strong>Suport coliere</strong> si lantisoare tip bust, din lemn si carton acoperit cu catifea neagra, pentru evidentierea bijuteriilor expuse.</p>

<h2><strong>Suport coliere recomandari</strong></h2>

<p>Un bust cu finisaje de exceptie, putand fi folosit, fara nicio retinere, si pentru bijuterii foarte scumpe si pretentioase.</p>

<h2><strong>Suport coliere dimensiuni</strong></h2>

<p>Inaltime 25 cm, latime 17 cm.</p>

<p>Pret pe 1 <em>suport coliere</em>.</p>

 

Ar fi bine sa fie vre chestie automata, ca sa refac sute de link-uri e moarte inceata.

Pentru @lightsb: bineinteles, le scriu manual. Este doar o eroare personala ca link-ul este la fel, probabil m-am jucat de multe ori acolo incercand sa vad care e problema de apare eroarea si a ramas acelasi link la ambele expresii.

 

 

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca el vine direct din baza (<h2><strong>Suport coliere » <a href="%5C">Suporturi coliere</a> » <a href="%5C">Suporturi bijuterii</a></strong></h2>). Incearca sa vezi daca modifici din "Editare sursa HTML" din editor. La salvare face la fel?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Jucandu-ma pe o pagina de cms am ajuns si eu la performanta ta .. si anume link-ul pe care il aveam l-a transformat in "%5C"

Rezolvarea mea a fost :

- am sters link-ul 

- am refacut link-ul

Din editare direct si nu din codul sursa.

Evident .. mie mi-a stricat un singur link .. si nu 500 .. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da, dar la mine o face din editarea produsului, nu stiu eu sa umblu pe la codurile sursa.. Adica, ma duc ca tot omul cu Prestashop sa editez un produs din BO, incerc sa ii refac acel link, adica:

 

http://www.gemsale.ro/45-suporturi-coliere

 

iar el, la salvare, il salveaza ca:

 

http://www.gemsale.ro/suporturi-coliere/%5C

 

Se vede mica diferenta intre ele. Ceva nu ii convine, ii sterge numarul categoriei (45) si imi adauga %5C.

 

Astept in continuare idei,

 

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Mai pe românește, problema este HTMLPurifier. De fapt nu scriptul în sine, ci faptul că a fost băgat în Prestashop 1.6 fără o configurare reală. Așa cum este acum, pe lângă buguri, nu permite atribute rel sau target pentru linkuri și nu sunt sigur de video sau iframe.

Eu am preferat - ca mulți alții - să îl dezactivez: BO > Preferințe > Generale > Folosește biblioteca HTMLPurifier.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...