Jump to content

Default tema için anasayfadaki ürünlerin saysını nasıl çoğaltırım.

istemsiz

Recommended Posts

Merhabalar ;

Prestashop 1.6.0.9 kullanıyorum , ana temayı beğeniyorum fakat ufak düzenlemelere ihtiyaç duyuyorum kod bilgim yok ama gerekli kodları verirseniz editlemesini yapabilirim.

Benim istediğim olay ana sayfada ortada gösterilen ürünlerin boyutlarını ufaltarak bir sırada 6 tane olmak üzere 3 sıra ürün göstermek istiyorum bunu nasıl gerçekleştirebilirim.

İlgilenip yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkür ederim .

İyi çalışmalar , kolay gelsin. 

Şahin bey ilginize teşekkür ederim , bu çözüm yolunda resimlerde ufalıyor değil mi? 

Merhaba,

Temel düzeyde bilginiz varsa bu işlemi zorlanmadan yapabilirsiniz;

Genel mantık şu şekilde; yan yana kaç adet ürün gösterimi yapmak istiyorsanız genişliğe göre göre adeti bölerek css dosyalarını bunlara göre düzenlemelisiniz.

Buradaki geçmiş konuyu inceleyebilirsiniz çok küçük farklılıklar var adet, boyut sayısı vb. gib.

Selamlar.

Şahin Solmaz bey teşekkürler ilginize , 

Konuyu inceledim  fakat bazı noktalar net değil mesela ufak bir örnek vermem gerekirse ;

1-Ana sayfada gösterilen ürünleri düzelttim diyelim peki kategorilere tıklayınca açılan kategori sayfasındada aynı adet görünür mü?

2-Birde "en çok satanlar , popülerler" gibi başlıkların haricinde orta kısıma ben yeni bir başlık ile ürün ekleyebilirmiyim ?

3-Bu "popüler" yada "çok satanlar"ın isimlerini değiştirebilirmiyim ve bir tanesini kaldırabilirmiyim. ?

Prestanın bu ayarlarına yeni geldim şuana kadar "yazışmalar , metinler , mailler , çeviriler vs." kısımlarını bitirebildim , şuan için sorun yok herşey tıkır tıkır işliyor , eğer şu indeksleme işinide idarelik halledebilirsem yayın hayatına başlayacağım . 

İlginize teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Şahin Solmaz bey teşekkürler ilginize , 

Konuyu inceledim  fakat bazı noktalar net değil mesela ufak bir örnek vermem gerekirse ;

1-Ana sayfada gösterilen ürünleri düzelttim diyelim peki kategorilere tıklayınca açılan kategori sayfasındada aynı adet görünür mü?

2-Birde "en çok satanlar , popülerler" gibi başlıkların haricinde orta kısıma ben yeni bir başlık ile ürün ekleyebilirmiyim ?

3-Bu "popüler" yada "çok satanlar"ın isimlerini değiştirebilirmiyim ve bir tanesini kaldırabilirmiyim. ?

Prestanın bu ayarlarına yeni geldim şuana kadar "yazışmalar , metinler , mailler , çeviriler vs." kısımlarını bitirebildim , şuan için sorun yok herşey tıkır tıkır işliyor , eğer şu indeksleme işinide idarelik halledebilirsem yayın hayatına başlayacağım . 

İlginize teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Merhabalar

Net olmayan noktalarıda izah edebilirim. İstedikleriniz de pek ala yapılabilir. .

Ama öncelikle bunu yapmak istediğinizden emin misiniz diye sormam gerekiyor. Makul ve doğru bir değişiklik gibi görünmüyor bunlar. Çünkü:

1. Kalabalık ürün listeleri müşterinin ürünleri seçmesini zorlaştırır. (kabaca "göz yormak" dediğimiz durum).
  2. Bu tür değişiklikler multi-device-browsing dediğimiz "responsivity" özelliğine zarar verir. 
  3. E-ticaret mağazalarında yeni trend ana sayfaya ürün yerine kampanya ve markalar yerleştirme şeklinde gelişiyor. Müşteriler de bu şekilde bir beklenti içinde. 

Özetle 

Kalabalık ürün listeleri siteye yarar sağlamaz zarar verir.Yine de isterseniz anlatırım.

Mahmut bey cevabınız için teşekkür ederim ;

Şöyle izah edeyim şuan içerik olarak kırtasiye ve büro ürünleri daha sonra el yapımı ahşap ürünler ekleyeceğim. Sektörü düşününce adet ve çeşit çok fazla , bende hani doğruyu söylemem gerekirse nasıl bir ilk sayfa düzenlemesi yapayım diye açıkçası halen arayış içerisindeyim. Mesela zamanınızı alacağım belki ama şurada bir iki tema size göstereyim bu tarz temalar yayınlayacağım içeriğe daha uygun gibi geldi , giyim sektörü olsa daha büyük pencereler daha mantıklı ama ürün ufak ve çok çeşit olunca bilmiyorum belki ters mantık düşünüyorum ekranda biraz daha fazla ürün gözükmesi seçim için daha pratik gibi olur diye düşündüm , umarım sizlerinde yönlendirmesiyle bu konuyu çözebilirim ;

Örnek temalar ;

http://www.templatemonster.com/demo/49456.html 

http://www.templatemonster.com/demo/48795.html

http://themeforest.net/item/pts-stationery-responsive-prestashop-16-theme/full_screen_preview/7586501

Yukarıda linkerini verdiğim demolardaki ürün gösterimi size anlatmak istediğim şekil için bir fikir verecektir , temanın geneli önemli değil , prestashopun teması güzel beğeniyorum ben sadece anasayfanın orta bölümünü biraz daha çok ürünle ve kategori ekleyerek doldurmak istiyorum , diğer sayfalar çok önemli değil.Pencerelerin arası fazla açık daha yakın ve  satır bazında fazla ürün göstermeyi düşündüm. Konuyu fazla bulandırmayayım , eğer pratik bir yöntem şuan için bana önerirseniz denemek isterim çünkü daha ürün girmeyle uğraşacağım oda bayağı vaktimi alacak. Umarım önümdeki bu engeli aşabilirim , belkide bu düşüncemden beni vazgeçireceksiniz :) . İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Mahmut bey cevabınız için teşekkür ederim ;

Şöyle izah edeyim şuan içerik olarak kırtasiye ve büro ürünleri daha sonra el yapımı ahşap ürünler ekleyeceğim. Sektörü düşününce adet ve çeşit çok fazla , bende hani doğruyu söylemem gerekirse nasıl bir ilk sayfa düzenlemesi yapayım diye açıkçası halen arayış içerisindeyim. Mesela zamanınızı alacağım belki ama şurada bir iki tema size göstereyim bu tarz temalar yayınlayacağım içeriğe daha uygun gibi geldi , giyim sektörü olsa daha büyük pencereler daha mantıklı ama ürün ufak ve çok çeşit olunca bilmiyorum belki ters mantık düşünüyorum ekranda biraz daha fazla ürün gözükmesi seçim için daha pratik gibi olur diye düşündüm , umarım sizlerinde yönlendirmesiyle bu konuyu çözebilirim ;

Örnek temalar ;

http://www.templatemonster.com/demo/49456.html

http://www.templatemonster.com/demo/48795.html

http://themeforest.net/item/pts-stationery-responsive-prestashop-16-theme/full_screen_preview/7586501

Yukarıda linkerini verdiğim demolardaki ürün gösterimi size anlatmak istediğim şekil için bir fikir verecektir , temanın geneli önemli değil , prestashopun teması güzel beğeniyorum ben sadece anasayfanın orta bölümünü biraz daha çok ürünle ve kategori ekleyerek doldurmak istiyorum , diğer sayfalar çok önemli değil.Pencerelerin arası fazla açık daha yakın ve  satır bazında fazla ürün göstermeyi düşündüm. Konuyu fazla bulandırmayayım , eğer pratik bir yöntem şuan için bana önerirseniz denemek isterim çünkü daha ürün girmeyle uğraşacağım oda bayağı vaktimi alacak. Umarım önümdeki bu engeli aşabilirim , belkide bu düşüncemden beni vazgeçireceksiniz :) . İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Rica ederim. 

Örnek verdiğiniz temalar hep tek ürün gamı konseptinde ve aynı ürün türünden farklı ama az sayıda ürün sergilemiş. Bunlar için dediğiniz gibi ürün sayısı artırılabilir. 

Sizin yapacağız geniş ürün gamı olan bir site olacaksa şöye bir tasarım önerebilrim. (Default tema için)

Yukarıdan aşağıya doğru

1. Yatay sade bir üst menü
  2. Kampanya ve fırsatları içeren, haftalık güncellenen bir slider 
  3. İki kolon olarak kategorilerin banner kutuları (2x3 veya 3x3 sıra)
  4. Sekmeler halinde "yeni ürünler", "indirimdekiler", "çok satanlar" (3x2 veya 4x2 sıra) maks. 8 ürün
  5. Kısa bir footer içinde bilgi kutuları, (adres, iletişim gibi)

Sağ ve solda kolon yok. ana sayfa tek kolon. 

Kategori sayfalarında sol kolonda filtreleme navigasyonu, 2x6 veya 3x4 ürün listesi olabilir. 

Bu yukarıda yazdığım tasarımı default tema ile hiç kodlama yapmadan yapabilirsiniz. 

Ek olarak:

Tasarımın sizin hoşunuza gidip gitmemesine takılmayın. E-ticaret sitesinden alışveriş yapanların tasarım falan umurunda değil. Ürünlerin resmi, açıklaması ve fiyatı önemlidir.

Tasarım ödülü alıp sinek avlayan siteler bu yüzden var. Sıfır tasarımla default temada müthiş cirolar yapan müşterilierimizde var. 

Tespitlerinizde çok haklısınız , dediklerinizi inceleyeceğim . Takıldığım yerlerde tekrar foruma ve siz konunun uzmanlarına danışmak istrerim. İlginize teşkkür ederim.

İyi çalışmalar....

Teşekkür ederim.

Lütfen çekinmeyin, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarsınız.