Jump to content

Cum scapam de "CART RULES" ?


vello67

Recommended Posts

Idioata alegere au mai facut astia de la prestashop!

Au eliminat posibilitatea sa setezi ca un Voucher (actualul Cart Rule) sa NU se aplice produselor marcate "On sale" sau "Reduced Price".

Stie cineva cum se poate reinstala aceasta optiune?

 

Produsele aflate La Oferta sau la Pret Redus ar trebui sa nu fie afectate de discount-ul stabilit de voucher, daca eu optez pentru acest lucru. Facilitatea asta exista in versiunile anterioare prestashop, dar acum a fost eliminata.

Are cineva vreo solutie?

 

Mircea

Link to comment
Share on other sites

Nu am insistat pe aceasta problema deoarece siteul pe care il administrez nu utilizeaza aceasta optiune.Dar sunt destul de sigur ca din moment ce s-a eliminat optiunea, pentru a beneficia de ea o sa ai nevoie de modificari in codul sursa de la site.

Link to comment
Share on other sites

Salut Mihai,

Nu este nicio problema sa fac modificari in cod, caci am mai facut.

Important este sa existe o solutie.

Eu folosesc din plin aceasta optiune, iar lipsa ei m-a facut sa pierd clienti. Pentru ca, din cauza discountului de fidelitate, trebuie, acum, sa maresc artificial preturile.

Asadar, daca exista o solutie tare as vrea sa o aplic, indiferent daca trebuie sau nu sa fie rescris codul.

 

Mircea

Link to comment
Share on other sites

Sunt pe fuga dar am reusit sa arunc o privire.Stiu cum este sa postezi pe forum la prestashop si sa nu primesti ajutor :D

 

Intra in CartRule.php si cred ca pe la linia 796 o sa gasesti codul

 

$order_total -= Tools::ps_round($cart_rule['obj']->getContextualValue($use_tax, $context, CartRule::FILTER_ACTION_GIFT, $package), 2);

 

Adauga urmatoare linie de cod: 

 

foreach ($package_products as $product)
 //        if($product['on_sale'])
if (Product::isDiscounted((int)$product['id_product'])) 
 
                       $order_total -= $use_tax ? $product['total_wt'] : $product['total'];
 
Edit: nu uita sa stergi Cache pentru ca mai face figuri si te pacalesti uneori ca nu s-a modificat nimic.La refresh CTRL+F5 de cateva ori.
Edited by MihaiPOpa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Cu plaacere.Nu ai ce probleme sa intampini.Doar sa nu iti faci upgrade la platforma pentru ca in acest caz linile de cod nu or sa mai fie compatile cu noua versiune.Atata timp cat nu ai nevoie de upgrade si totul functioneaza bine nu are rost sa ii faci.Totusi fa un test cu un produs care intra sub regula de mai sus vezi daca toate procesele merg bine.Adaure in cos,calculare pret alegere curier si metoda de plata si finalizarea comenzii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...