Jump to content

Brak statystyk na zapleczu, zerowa sprzedaż


Włochaty

Recommended Posts

Presta 1.6.0.8. Chyba zobaczyłem problem typu brak większości statystyk na zapleczu m.in. Najlepsi klienci, Najlepsze produkty. Jedynie liczna wizyt i goście na żywo działają.

 

Znalazłem takie opisy/porady/przyczyny:

- problem powoduje użycie modułu Delete Orders, w co nie wierzę bo autor vekia jest chyba za dobry w tych sprawach

- dłubanie w bazie, u mnie nie miało miejsca

- popraw coś w kodzie PHP, dokładnie w zapytaniu SQL-owym

- włącz Kopalnię danych (sic!), mam włączone ale przecież to zlicza odwiedzone strony itp chyba

- status zamówienia powinien być "Płatność zaakceptowana" lub "Dostarczono", tak u mnie jest

 

Zamówienia są, statusy się ustawiają, klienci są. Jednakże w sekcji Klienci kolumna "Sprzedaż" jest 0,00 zł a to nie prawda no bo już coś kupili. Klikam na rekord klienta, na liście zamówienia są ale przy nich kolumna "Razem wydane" 0,00 zł.

 

Co do diaska? :huh2:

 

Link to comment
Share on other sites

usuwanie zamówien nie jest w stanie "popsuć" statystyk w sposób o jakim mówisz

na forum możesz znaleźć kilka wątków również tych po angielsku gdzie ludzie zgłaszali problemy z tym tematem - w sensie że statystyki nie działają, lub nie działają poprawnie

 

od czego zacząć? zacząć trzeba od sprawdzenia czy dane są zabierane

spróbuj złożyć zamówienie, wejść na stronę, poprzeglądać trochę działów

 

czy baza danych związana ze zbieraniem danych rośnie? pojawiają się nowe wpisy związane z Twoimi działaniami w sklepie/

Link to comment
Share on other sites

Pytanie pomocnicze, po co w zapytaniu do statystyk best products są pobierane dane o oglądalności stron??? Bo czy to może oznaczać że jak nie ma danych o wyietleniach strony to statystyki nie pokażą się??? Choć w sumie skoro ktoś kupił produkt znaczy się był na jego stronie (no daję jakieś 99%).

Miałem to włączone, uzupełnia się ale wyłączyłem bo mam Prestę na Homie więc strona zaczęła się lewdo wyświetlać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Może jeszcze uściślę że chodzi również o Pulpit gdzie Sprzedaż, Zamówienia, Wartość koszyka jest 0. Wyświetla się za to liczba wizyt. Tryb demo działa no ale to za mało :-)

 

Naczytałem się tak różnych rzeczy że głowa puchnie i mam konkretne pytania czy generowanie tych statystyk jest zależne od:

a.) włączenia zliczania wyświetleń stron (ma tylko główne)

b.) włączenia faktur (mam wyłączone)

Od czego jeszcze zależy to generowanie statystyk? Jakieś magiczne zależności które czasem w nie dość oczywisty sposób muszą być spełnione?

 

Testowałem oczywiście te kombinacje włączony/wyłączone ale nic to nie dało. Dużo osób opisuje że ma taki problem po aktualizacji z 1.5 do 1.6, ja mam w 1.6.0.8 taki problem na dzień dobry. Moduł kopalni mam zahookowany w footerze jakby co.

Edited by Włochaty (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Chciałbym odświeżyć temat ponieważ mam identyczny problem na świeżej instalacji 1.6.0.9.

 

Tak jak u Włochatego, wykonałem wszystkie działania a brak jest informacji w statystykach dotyczących sprzedaży: Najlepsze produkty, Najlepsi klienci-> zatwierdzone zamówienia, Sprzedaż i zamówienia.

 

 

Mam pytanie w których polach bazy powinny być zawarte te dane?

Edited by danieloxs (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Niestety jeszcze nie znalazł się mądry coby to rozwiązał. Po ilości tematów z tym problemem wniosek że nie jest to incydentalne. Problem powinien być eskalowany do twórców. Ja sobie liczę to na boku osobnymi skryptami, co zresztą lepiej wygląda i daje mi to co chcę.

 

Standardowe sprawdzenie:

- czy tryb demo jest wyłączony

- czy moduł Kopalnia danych dla statystyk jest włączony

- czy włączone są tam konkretne opcje

- czy ten moduł jest podpięty tam gdzie trzeba

- czy w bazie odkładają się dane

 

Ale to i tak nie pomogło u mnie. Generalnie lubię Prestę ale ilość roboty jaką trzeba tu wykonać po czystej instalacji jest sporym narzutem. Również ilość błędów które są wypuszczane przy każdej dystrybucji poraża. Wiem, można by zapytać: umiesz lepiej zrobić to zrób. Więc się zamykam i jadę dalej.

Edited by Włochaty (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Uruchomiłem.

 

Dla potomnych aby zaoszczędzić im czasu i nerwów:

 

- sprawdzić czy są generowane faktury (warunek konieczny jeżeli chce się mieć statystyki sprzedaży)

- zmieniać statusy według kolejności: Płatność przyjęta -> Przygotowanie w toku -> Wysłane -> Dostarczone

 

Faktury nie utworzą się automatycznie wstecz dla zamówień które zostały złożone gdy nie mieliśmy włączonej opcji generowania faktur.

 

P.S.

Włochaty, zgadzam się z Tobą, ogrom pracy aby dostosować Prestę jednak stosunkowo mniej niż np. przy Virtuemart a efekt dużo lepszy :)

Link to comment
Share on other sites

No to cieszę się że ci działa. Dałbym rękę lewą uciąć że gdzieś był wpis żeby faktury wyłączyć(!). No i porady żeby ostateczny status zamówienia był Dostarczone lub Płatność zaakceptowana. Większość u mnie jest dostarczona a jeśli chodzi o płatności to ustawiają się z automatu przecież.

 

Faktury to jeszcze bym przełknął ale już klikanie zamówień wg takiego schematu to nie tędy droga. Zresztą to chyba tylko ostateczny status zamówienia ma znaczenia a nie jego "ścieżka". Spodziewam się jednej kolumny w tabeli gdzie te wartości się zmieniają.

 

PS Szablon faktur też trzeba ręcznie poprawiać :-)

Edited by Włochaty (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wszystko to na nic.

 

Rozwiązanie jest tutaj https://www.prestashop.com/forums/topic/357780-ps-1609-order-stats-not-showing-except-visits-and-registration/

 

1.6.0.8 - na tej wersji rzeczywiście wymagane jest włączenie faktur co jest dziwne i bez sensu bo nie każdy życzy lub potrzebuje faktury. Na innych wersjach nie wiem, może to już jest zmienione w 1.6.0.11.

 

Doraźnym rozwiązaniem jest ustawienie na bazie daty faktury równej np. dacie dodania zamówienia. I od razu masz statystyki.

 

I teraz trzeba rozwiązać taki problem: żeby były statystyki muszą być faktury ale jak wyłączyć widoczność faktur dla klientów?

Edited by Włochaty (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Jak wyłączę "Pozwól klientowi pobrać i zobaczyć w fakturę PDF" dla statusów np. Dostarczone, Wysłane czy Płatność zaakceptowana to aktualizuje się oczywiście invoice_date ale generują się (historia zamówień) i załączają do mejli faktury a tego właśnie akurat nie chcę bo faktury są wystawiane poza e-sklepem. Tak że nie mam rozwiązania dobrego.

 

A swoją drogą można jakoś podgrać swój szablon faktury we "Wzór faktury" czy pozostaje dłubanie w TPL-u?

Edited by Włochaty (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Można podgrać ale tylko dłubiąc w tpl-u, dlatego najlepiej jest z standardowej faktury usunąć wszystkie dane odnośnie sklepu, nr faktury danych klienta etc. zostawić goły spis produktów z cenami. Czyli faktura nie jest fakturą tylko podsumowaniem produktów z zamówienia.

Link to comment
Share on other sites

Można również zastosować słowo proforma (jak wiemy proformy to nie dokumenty księgowe więc nie mamy obowiązku wykazywania gdziekolwiek tego "dokumentu"). Jeżeli Klient będzie chciał fakturę to wystawia się na jego prośbę w programie księgowym.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

usuwanie zamówien nie jest w stanie "popsuć" statystyk w sposób o jakim mówisz

na forum możesz znaleźć kilka wątków również tych po angielsku gdzie ludzie zgłaszali problemy z tym tematem - w sensie że statystyki nie działają, lub nie działają poprawnie

 

od czego zacząć? zacząć trzeba od sprawdzenia czy dane są zabierane

spróbuj złożyć zamówienie, wejść na stronę, poprzeglądać trochę działów

 

czy baza danych związana ze zbieraniem danych rośnie? pojawiają się nowe wpisy związane z Twoimi działaniami w sklepie/

 Witam,

pobieramy ten moduł usuwania zamówień ( darmowy) po to aby testować wysyłanie e-maili, zmiany w *.pdf itp.

moduł ten powoduje braki w pulpicie ( brak jakichkolwiek statystyk), powoduje złe wyświetlanie numeracji faktury... itp.

Być może jest to wina złej implementacji i przetwarzania modułu przez silnik presty.

Rozwiązanie na złe wyświetlanie faktury to wyłączenie modułu lub odinstalowanie ( nie ingerując w sql), dodanie kilku lub kilkunasu zamówień,

dodając zamówienia mozna sledzić zmiany w plikach *.pdf tzn. bedzie sie zmieniała data i numer faktury, aż dojdziemy do daty dzisiejszej,

wtedy będzie wszystko banglać.

Co do pulpitu jeszcze nie rozkminiam...!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Znalazłem ten stary wątek szukając u siebie rozwiązania problemu braku statystyk i wydaje się, że problem rozwiązują następujące czynności, które wykopałem na anglojęzycznych forach:

  • dla istniejących już zamówień: update `ps_orders` set invoice_date = date_add
  • dla nowych - włącznie obsługi faktur, zaznaczenie przy odpowiednich statusach (takich, przez które przejdzie każde wasze zamówienie) generowanie faktur a następnie wyłączenie obsługi faktur i pozostawienie generowania przy statusach (nie wiem, czy to włączenie i wyłączenie obsługi jest w ogóle potrzebne).

Powyższe wydaje się być dobrym rozwiązaniem źródła problemu braku statystyk przy wyłączonej obsłudze faktur, która powoduje, że w PS_ORDER pole INVOICE_DATE ma wartość ZERO. Po powyższych zabiegach w tym polu będzie data, ale faktury nie będą się generowały.

Będę się jeszcze przyglądał efektom, ale po kilku testowych zamówieniach wydaje się że jest OK.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...