Jump to content

[Solved] Import imagini multiple produs


Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Incerc sa fac un import pe PS 1.6. dintr-un fisier .csv. Formatul este bun, merge totul bine mai putin incarcarea pozelor la produse.

 

La produsele unde am doar o singura poza este ok, o incarca.

La produsele la care am cel putin 2 poze, nu-mi incarca nici una si primesc cate o avertizare.

 

Am urcat prin FTP pozele pe server, structura directoarelor, denumirile si extensiile sunt corecte totate.

 

In .csv la Image URL, linkurile sunt separate prin virgula. Am incercat si cu virgula apoi spatiu apoi link imagine 2 si tot nu merge.

 

Aveti vreo idee?

 

post-279745-0-95656900-1405264991_thumb.png

Edited by mishcarel (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca acolo unde pun virgula pentru a separa pozele, in momentul importului PS imi mai pune automat inca o virgula si practic am "link1,, link2,, link3"

 

Stie cineva cum pot face sa nu-mi mai apara automat virgula? Unde anume pot umbla in cod sau setari?

Edited by mishcarel (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Versiunea ta fiind 1.6 sau 1.6.0.8 or altceva ?

 

Legat de import ..

- In csv ai 2 virgule ? .. 

- in momentul importului ce ai la : Separator valori multiple ?

Poti atasa un csv cu o singura linie pe care ai vrea sa o importi ?

Presta incarca ceea ce ii dai, nu face modificari in fisiere cand incepe importul.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Versiunea ta fiind 1.6 sau 1.6.0.8 or altceva ?

 

Legat de import ..

- In csv ai 2 virgule ? .. 

- in momentul importului ce ai la : Separator valori multiple ?

Poti atasa un csv cu o singura linie pe care ai vrea sa o importi ?

Presta incarca ceea ce ii dai, nu face modificari in fisiere cand incepe importul.

Salut,

 

Am versiunea PS 1.6.0.8.

 

In CSV am o singura virgula intre valorile multiple ale campului imagine: link1, link2, link3, link4

 

Cand salvez fisierul in format cvs setez virgula ca separator valori multimple. Cand il import setez acelasi lucru.

 

Fisierul demo il gasesti aici

Edited by mishcarel (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Dupa cum banuiam:

- fisierul csv este corupt .. (daca vrei sa iti trimit print-screen-uri cu mesajele in momentul deschiderii docmentului o voi face)

- url-ul din cadrul fisierului nu este ok .. am atasat un print-screen (tot asa vei gasi si pe celelalte campuri).

 

Bafta.

 

post-263969-0-39730300-1405490691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru efortul depus.

 

Fisierul l-am creat in LibreOffice, program ruleaza pe linux si se pare ca in Microsoft Office aparea corupt.

 

Acum l-am editat in Microsoft Office, l-am salvat ca csv. Este cel de aici

 

Cand incerc sa-l import in Prestashop, imi apar campurile decalate. Am atasat o imagine.

post-279745-0-85053600-1405588526_thumb.png

Edited by mishcarel (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

De ce nu incerci sa "incarci" fisieru dat de mine ? .. nu il mai deschizi si pur si simplu incerci incarcarea lui .. si o sa vezi cum toate coloanele se pun cum trebuie ... fa testul asta .. 

Daca si la al meu fisier face la fel (cel putin la minu nu reactioneaza asa .. si eu am vers 1.6.0.8.. ti-am atasat un print-screen).. poti da vina pe presta .. altfel problema e de la al tau pc ... mai bine zis excel.

Link to comment
Share on other sites

Fisierul tau este ok, il deschide. Am modificat pe el exact, mai exact am adaugat capul de tabel import produse si un produs.

 

Fisierul se gaseste aici. L-am exportat din Office 2007 in format csv. Cand incerc sa-l import apar toate informatiile la campul ID.

 

Am atasat si un print screen.

 

 

Daca esti amabil, poti testa sa vezi daca iti merge acest fisier?

 

 

Cand am facut importul in PS am setat ; ca separator campuri si , ca separator valori.

post-279745-0-90241500-1405681825_thumb.png

Edited by mishcarel (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Am instalat Office 2013. Acum importul se face cum trebuie doar ca spre surprinderea mea merge bine doar daca in PS setez cand import virgula in ambele casute de acolo, si la separator campuri si la delimitator text.

 

Va multumesc pentru sfaturile acordate!

Edited by mishcarel (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut am aceeasi problema cu importarea imaginilor, lucrez pe excel si il transform in csv, si vreau sa pun linkuri multiple de poze, http:etc.jpg, http:etc.jpg, primul link ceea e si normal il importa dar a 2-a cu celalalta poza nu, este vreo solutie ? sunt blocat pe chestia asta.am.Am citit si ce scria mai sus, dar nu gasesc solutia, am facut si proba cu http:etc.jpg, etc.jpg, cum scria in paranteza (x,y,z) dar din nou nu le incarca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...