Jump to content

Cum includ php in html? (In Block HTML)


roxanacaz

Recommended Posts

Buna.

am incercat sa gasesc o solutie la chestiunea asta si ... nimic. Vreau sa includ un php in Blockul Html - pentru a afisa o imagine din galeria foto Coppermine intr-un Block HTML. Nu reusesc si pace! Am incercat toate metodele recomandate dupa serioase lupte cu Google :) si tot degeaba. Ma poate ajuta cineva? Singurul rezultat pe care l-am obtinut a fos afisarea codului introdus ca atare in Block.

Merci in avans. :)

Link to comment
Share on other sites

Merci mult, am incercat varianta asta si nu merge. Fisierele temei prestashop sunt .tpl, la fel si blockhtml.tpl, dar nu stiu cum se aplica asta in cazul adaugarii codului direct in modulul Block Html, din panoul de administrare. exista vreo alta modalitate de a adauga ceva in coloana dreapta sau stanga inafara de acest modul block Html?

Link to comment
Share on other sites

Nu tin neaparat sa-l bag de acolo, accept orice alta sugestie pentru o modalitate de a afisa o imagine din galeria coppermine in coloana dreapta / stanga... :) sunt maleabila :)) Si chiar am nevoie sa fac asta. am reusit de ex la FreeGlobes aceeasi chestie - tot tsmarty foloseste si a mers . aici nu-i dau de cap si gata

Link to comment
Share on other sites

in fisierul blockhtml.tpl:

<!-- Block HTML module -->

   {$text}
   {php}echo 'codul tau php aici';{/php}

<!-- /BlockHTML module -->



daca insa doresti sa pui acea poza la inceput/final de coloana din stg/dr atunci se poate pune codul tau direct in header.tpl in folderul cu tema ta.

           <!-- Left -->

               {$HOOK_LEFT_COLUMN}
                               {php}echo 'codul tau php aici';{/php}



in acest expl am pus codul la finalul coloanei este similar cu a pune un modul in pozitia finala pe coloana stanga.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...