Jump to content

Επιλογή για Τιμολόγιο/Απόδειξη - Κανονικός κ Μειωμένος ΦΠΑ


Recommended Posts

Φαντάζομαι όπως και γω έτσι θα έχετε κ άλλοι τα εξής 2 θέματα τα οποία θεωρώ ότι είναι κρίσιμα και πρέπει να επιλυθούν. 

Το πρώτο είναι το πως ο πελάτης επιλέγει αν θα του κοπεί απόδειξη λιανικής πώλησης ή τιμολόγιο. Πως το υλοποιούμε αυτό ?

Το δεύτερο είναι και το πιο σύνθετο. Στη περίπτωση που διαλέξει τιμολόγιο και υπάγεται σε καθεστώς μειωμένου ΦΠΑ 16% πως το περνάμε αυτόματα στη τελική τιμή που θα δει στο checkout και θα είναι και η τιμή που θα πρέπει να χρεωθεί?

Έχει βρει κάποιος λύση κ για τα 2 παραπάνω? Νομίζω βάσει νόμου είναι υποχρεωτική η έκδοση και τιμολογίου αν ζητηθεί.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ υπολογίζεται βάσει διεύθυνσης.. Απλά δημιουργείς ξεχωριστές ζώνες για κάθε ΦΠΑ (ηπερωτική - νησιωτική Ελλάδα πχ) και απενεργοποιείς τον 23 για τα νησιά και τον 16 για την ηπειρωτική.. Για το πρώτο δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για το τιμολόγιο θα σε βοηθήσω, πές μου μόνο, σου είναι απαράιτητο το menu με την διαφορετική δ/νση παράδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για το τιμολόγιο θα σε βοηθήσω, πές μου μόνο, σου είναι απαράιτητο το menu με την διαφορετική δ/νση παράδοσης;

 

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ. Θα πρέπει να υπάρχει κ το menu με διαφορετική διεύθυνση παράδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να σκεφτείς την χρήση του gift wrapping ώς "έκδοση τιμολογίου", εάν φυσικά δεν το χρησιμοποιείς. Απλώς θα χρειαστεί να μεταφράσεις 2-3 πραγματάκια...

 

Σε αυτό το θέμα χρειάζεται δυστυχώς πατέντα./

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τον μειωμένο ΦΠΑ για Σαμοθράκη (16% & 9%) που ανήκει στον νομό Έβρου (με ΦΠΑ 23% & 13%) πως το περνάμε στο Tax Rules, ξέρει κανείς??

Η ίδια ερώτηση ισχύει και για Σκύρο (νομός Ευβοίας), Θάσο ( νομός Καβάλας), Βόρειες Σποράδες (νομός Μαγνησίας)

 

 

Ο ΦΠΑ υπολογίζεται βάσει διεύθυνσης.. Απλά δημιουργείς ξεχωριστές ζώνες για κάθε ΦΠΑ (ηπερωτική - νησιωτική Ελλάδα πχ) και απενεργοποιείς τον 23 για τα νησιά και τον 16 για την ηπειρωτική.. Για το πρώτο δε γνωρίζω

Όταν πας στο Tax Rules μόνο Χώρα και νομούς βλέπεις και όχι ζώνες. Μόνο στους νομούς μπορείς να βάλεις ζώνη και αντι Ευρώπη να βάλεις ότι θες

Εχω την έκδοση 1.5.6.2

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι κι εγώ στο θέμα του μειωμένου ΦΠΑ για εταιρείες.

 

Θέλω να στήσω στο Prestashop και στο checkout, αν ο πελάτης βάλει ΑΦΜ και ανήκει σε περιοχές με Τ.Κ. από 81000 έως 99999 (νησιά Αιγαίου) να εφαρμόζεται μειωμένος ΦΠΑ 16% αντί για 23%. Σε κάθε άλλη περίπτωση να εφαρμόζεται ΦΠΑ 23%.

 

Έχει λύσει κάποιος αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Γειά σας και από μένα,

 

αρχικά φτιάχνω το μαγαζί σε 1.7.4.

Έκανα την αλλαγή με το gift wrapping και εμφανίζεται σωστά. 

Θα μπορούσα να κάνω αντίστοιχη μετάφραση και στο back office? να φαίνεται και εκεί η επιλογή τιμολογίου?

Επίσης θα μπορούσα να έχω δυο διαφορετικά pdf invoice templates ανάλογα με το αν έχει επιλέξει απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να συνδέσω το eshop με κάποιο φορολογικό μηχανισμό ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by ecatodarcus (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...