Jump to content

Czy opłaca się instalować xdebuga


Martin-WulkSoft

Recommended Posts

Cześć 

 

Ostatnio zabrałem się za optymalizacje swojego modułu na razie wykorzystuje wyłącznie wbudowany DEBUG_PROFILING ,  ale zastanawiam się nad wykorzystaniem xdebug-a z którego nigdy nie korzystałem. Ponieważ na razie wykorzystuje zdalny serwer do programowania musiał bym bawić się w instalacje lokalnego serwera aby uruchomić debuger. 

 

Moje pytanie brzmi czy jest sens się w to bawić ? 

Link to comment
Share on other sites

A co robisz za moduł, że zastanawiasz się jak go optymalizować?

 

Elastyczną wyszukiwarkę do tworzenia formatek z polami do wyszukiwania cech,  na razie zaglądam tylko do DEBUG_PROFILING-a  i zastanawiam się czy przy optymalizacji i późniejszym programowaniu xdebug nie ułatwi Mi życie np brak pointami i podglądaniem wartości zmiennych (  o ile to możliwe).

 

Korzystałeś z xdebuga ? 

Link to comment
Share on other sites

Jest sens, jeżeli masz problemy z wydajnością PHP. Z doświadczenia, moduły wyszukiwania większą część czasu wykonania  spędzają w bazie danych, więc IMHO lepiej zacząć od profilowania zapytań SQL; kiedy już upewnisz się że na poziomie SQL wszystko jest jak należy, możesz zabrać się za PHP. 

Jeżeli już sie bawisz xdebugiem , to pamiętaj że dorzuca on swój narzut - nawet ok. 30%  - do wszystkich wykonywanych funkcji (+ czas na I/O plików wynikowych), więc wyniki trzeba interpretować biorąc to pod uwagę . 

Link to comment
Share on other sites

Jest sens, jeżeli masz problemy z wydajnością PHP. Z doświadczenia, moduły wyszukiwania większą część czasu wykonania  spędzają w bazie danych, więc IMHO lepiej zacząć od profilowania zapytań SQL; kiedy już upewnisz się że na poziomie SQL wszystko jest jak należy, możesz zabrać się za PHP. 

Jeżeli już sie bawisz xdebugiem , to pamiętaj że dorzuca on swój narzut - nawet ok. 30%  - do wszystkich wykonywanych funkcji (+ czas na I/O plików wynikowych), więc wyniki trzeba interpretować biorąc to pod uwagę . 

 

A jak wygląda sprawa podglądania wartości zmiennych do tej pory jak chciałem np sprawdzić co zwraca dana funkcja robiłem coś takiego :

 

$a=zwracaDane();

 
echo '<xmp style="text-align: left;">';
    print_r( $a);
    echo '</xmp><br />';
    return $a;
 
taki sposób trochę spowalnia pracę, a jak któregoś razu zostawiłem taki wpis w klasie i o nim zapomniałem to było trochę zabawy :).
 
Czy istnieje możliwość dodania np brakepointa i podejrzenie wartości zmiennej w xdebugu ? 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...