Jump to content

Ερώτηση με καταλόγους 2 τιμές


Recommended Posts

Καλημέρα

 

Ξέρει κάποιος αν μπορώ να έχω 2 καταλόγους τιμών ; δηλαδή ο πελάτης λιανικής να βλέπει άλλες τιμές και ο πελάτης χονδρικής άλλες;  Ακόμα μπορώ να κάνω εγώ εισαγωγή του πελάτη χονδρικής ή να εγκρίνω εγώ αν είναι πελάτης χονδρικής;  να μην μπορεί ό καθένας να κάνει register στο site σαν πελάτης χονδρικής αλλά θα προτιμούσα να τον περνάω εγώ στο σύστημα σαν πελάτη χονδρικής και να του δεινώ εγώ τον κωδικό.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, με δημιουργία ενός έξτρα Customer Group που θα το ονομάσεις π.χ. "Πελάτες Χονδρικής". Μετά την εγγραφή ενός τέτοιου πελάτη, εσύ θα κάνεις edit αυτόν τον πελάτη, θα τον προσθέτεις σε αυτό το group και επίσης θα ορίζεις ως πρωταρχικό group εκτπώσεων/τιμών του το ίδιο group.

 

Στη συνέχεια, για να ισχύουν μειωμένες τιμές γι' αυτό το group, υπάρχουν δύο δρόμοι:

 

1. Ο εύκολος είναι όταν οι τιμές χονδρικής βγαίνουν ως ποσοστιαία έκπτωση επί των τιμών λιανικής. Αρκεί να κάνεις edit το group "Πελάτης Χονδρικής" και να ορίσεις ποσοστό έκπτωσης. Επίσης, αν δε θες να μην δώσεις ένα ενιαίο ποσοστό έκπτωσης σε όλον τον κατάλογό σου, αλλά διαφορετικά ανα κατηγορία προϊόντων (στην επεξεργασία του group, είναι τα λεγόμενα "Price Reductions")

 

2. Πιο δύσκολος δρόμος είναι αυτός στον οποίον οι τιμές χονδρικής δεν προκύπτουν άμεσα ως ποσοστό των τιμών λιανικής, αλλά είναι "arbitrary" όπως λένε οι Αγγλοσάξονες ("όσο γουστάρω εγώ"). Σε αυτήν την περίπτωση, πρέπει για κάθε ένα προϊόν, να μπαίνεις σε αυτό και στην καρτέλα "Prices" να δημιουργείς έναν κανόνα "Specific Price" για το group "Πελάτες Χονδρικής".

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα κάνω τον δύσκολο τρόπο γιατί έτσι και αλλιώς θα περάσω τα προϊόντα ένα ένα μέσα, κάτι ακόμα αν γίνετε να με βοηθήσεις, έστω ότι έχουμε μια εταιρία που δίνει στο προϊόν της τον κωδικό "w712" και μια άλλη εταιρεία με το ίδιο προϊόν δίνει τον κωδικό "H310W" εγω στην αποθήκη μου έχω τον κωδικό από την πρώτη εταιρεία W712 αλλά επειδή με ενδιαφέρει οι πελάτες μου να ξέρουν και από τις άλλες εταιρείες τους κωδικούς θα μπορούσα την ώρα που περνάω ένα καινούργιο προϊόν μόνο για την κατηγορία "Φίλτρα" να έχω και αλλά 5-8 πεδία που θα πρέπει να συμπληρώσω.
π.χ. 
Fleetguard Filters : Κωδικός εταιρίας fleetguard
Mann Filters : Κωδικός εταιρίας Mann
Alco Filters : Κωδικός εταιρίας Alco
και ούτω κάθε εξής ….

και που θα μπορούσα να εμφανίσω αυτά τα πεδία, θα μπορούσα να βάλω κάπου κάτω απο το print : http://piperakis.hostei.com/index.php?id_product=1&controller=product&id_lang=1 ???

 

κάτι ακόμα αυτά τα πεδία με τους κωδικούς θα μπορούσε να γίνονται search η πρέπει να πάρω αλλο search module ??

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου, δε θα έμπλεκα με modules, έξτρα custom πεδία κλπ. Απλά θα συμπλήρωνα τους επιπλέον κωδικούς στο Description (στο οποίο γίνεται κανονικά search παρεμπιπτόντως).

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μου είναι ότι κάθε φορά που θα περνούσα ένα καινούργιο φίλτρο (κωδικό) πρέπει συνέχεια να γράφω της εταιρίες και μετά τον κωδικό ενώ με τα extra fields θα έγραφα μόνο τους κωδικούς σε κάθε εταιρία διπλά.
Δηλαδή :

 

Fleetguard Filters : θα έγραφα μόνο εδώ εφόσον τα πεδία υπάρχουν.
Mann Filters : θα έγραφα μόνο εδώ εφόσον τα πεδία υπάρχουν.
Alco Filters : θα έγραφα μόνο εδώ εφόσον τα πεδία υπάρχουν.

 

μπορώ στο description για τις κατηγορίες Φίλτρα να είναι συνέχεια τα πεδία αυτά εκεί ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να λυώσεις στην πληκτρολόγηση. Μπορείς να παίξεις με OpenOffice Calc ή Microsoft Excel για να ετοιμάσεις ένα CSV ώστε να κάνεις CSV import στο PrestaShop.

 

Για δες τη φόρμουλα της στήλης B στο παράδειγμα Excel που ανεβάζω συνημμένα εδώ. Συμπληρώνεις όποια από τις στήλες C, D, E χρειάζεται, και παράγεται αυτόματα το κείμενο για το Description!
 

excel-example.zip

Edited by parsifal (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι παραπάνω από όσα ξέρω γιατί είμαι και καινούργιος στο prestashop και νομίζω ότι χρειάζομαι παραπάνω γνώσεις κοίταξα για το CSV import αλλά τα είδα κάπως περίεργα δηλαδή κατέβασα κάποια samples και δεν ξέρω αν τα καταφέρω,  θα κοιτάξω και κανένα βίντεο στο youtube βεβαία και θα επανέλθω, σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...