Jump to content

[Solved] Module Edit issue in 1.6.0.6 (Γεια χαρά και μία ερώτηση!)


Recommended Posts

Γεια χαρά και από εμένα,

 

προσπαθώ και εγώ να φτιάξω ένα prestashop στο 1.6 και έχω το εξής θέμα:

 

Κάνω την εγκατάσταση μέσω του plesk και χωρίς να έχω κάνει καμμία επέμβαση και με το default θεμα, όταν πάω να κάνω edit τα mods  στο modules/positions παίρνω http 500 internal server error στον I.E.

 

Φαντάζομαι ότι είναι θέμα configuration του server (?)

 

Μήπως σας έχε τύχει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζετε πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω;  Είναι ένα πρόβλημα που θα έπρεπε να λύσει ο host;

 

Ευχαριστώ και καλές δουλειές σε όλους!

 

Γιώργος

Edited by georgeallos (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις τα permissions από τα modules kata 80% ! Έκανες  update τα modules και μετά προσπάθησες να πας στο modules/positions ; Αν ναι τότε αυτό είναι σίγουρα! Οι φάκελοι/υποφάκελοι των modules πρέπει να είναι όλοι 755 και τα αρχεία που έχουν μέσα να είναι 644 τα permissions .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις τα permissions από τα modules kata 80% ! Έκανες  update τα modules και μετά προσπάθησες να πας στο modules/positions ; Αν ναι τότε αυτό είναι σίγουρα! Οι φάκελοι/υποφάκελοι των modules πρέπει να είναι όλοι 755 και τα αρχεία που έχουν μέσα να είναι 644 τα permissions .

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!  

 

To πρόβλημα παρουσιάζεται αφου πάω στο modules/positions και όταν πατήσω το "Εdit" (σε όλα τα modules).

 

Σχετικά με τα permissions.

 

Πχ  στο module Bank wire. Κοιτάω το dir "modules" έχει 757. Μπαίνω μέσα, το dir "bankwire" έχει επίσης 757. Μπαίνω μέσα

βλέπω ότι όλα τα αρχεία έχουν 644 και πάνω. Άρα εκ πρώτης όψεως δεν είναι θεμα permissions, τουλάχιστον 

όχι σε αυτό το directory. Μήπως είναι τα permissions από κάποιο άλλο directory που παίζουν ρόλο;

 

Σημειωτέο, μπορώ να κάνω configure τα modules αν πάω απο το modules/modules  και πατήσω "Configure".

 

Κάτι  άλλο που θα έπρεπε να κοιτάξω;

 

Μήπως υπάρχουν άλλα permissions που παίζουν ρόλο εκτός από τα παραπάνω; 

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορείς να ανοίξεις το debug για να δεις το error που σου δίνει?

 

Καλημέρα!

 

στο debug mode όταν πάω να κάνω edit ένα module στο modules/positions παίρνω το λάθος

 

Fatal error: Call to undefined method Dispatcher::getModuleControllers()

in  /NewHWsite/controllers/admin/AdminModulesPositionsController.php on line 451

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από εμένα, τα permissions είναι λάθος πάντως!!! Δε θέλει 757 αλλά θέλει 755 ο φάκελος!δοκίμασες να τα αλλάξεις? Υπόψιν μόνο τους φακέλους/υποφακέλους όχι τα αρχεία! Τα αρχεία τα θέλει 644 όπως και μου είπες απλά σιγουρέψου ότι είναι όλα!! 

Edited by system_error86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

καταρχάς ευχαριστώ για τις βοήθειες!

 

Πιστεύω πως βρήκα μια λύση στο παρακάτω νήμα και είναι μάλλον bug στο 1.6.0.6 ή/και πιθανό πρόβλημα με το 1-click install

 

http://www.prestashop.com/forums/topic/327879-transplant-not-possible-blank-page-problem/?hl=%2Bdispatcher%3A%3Agetmodulecontrollers&do=findComment&comment=1660219

 

άλλαξα τη γραμμή 451 στο 

 

AdminModulesPositionsController.php

 

και φαίνεται να δουλεύει! 

 

 

Καλημέρα σε όλους!

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

1. Ο χρόνος που κερδίζεις από τους 1-click installers έναντι του κλασσικού τρόπου install είναι συνήθως λίγος ως αμελητέος

2. Σε πολλές περιπτώσεις, τα αυτόματα install scripts των έτοιμων panels, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι όλοι οι hosts δεν έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις στα web stacks τους και στα permissions των hosting λογαριασμών, δημιουργούν προβλήματα λειτουργίας στα web apps που εγκαθιστούν

 

1 + 2 => Όποτε μπορούμε, αποφεύγουμε την χρήση των 1-click installers!

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...