Jump to content

πρόβλημα με κεφαλαία


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

 

εινε η πρώτη φορά που δουλεύω το prestashop v1.6.0 και εχο πραγματικά ενθουσιαστεί απο της λειτουργίες του. αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα,μου μετετρεπη τα μικρά γράμματα σε κεφαλαία με τόνους, στο block top menu,  πως μπορώ να το απενεργοποιήσω. ώστε να εμφανιζόνται όπως τα γράφω.

 

σας στέλνω και το λινκ απο τής δόκιμες πού κάνω

ευχαριστώ 

 

http://www.spiroufurs.byethost5.com

Edited by spiroufurs (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Τo πρόβλημα εντοπίζεται στον IE  και μερικους αλλους browsers, και μια λύση αν σε ενοχλεί (ποιος χρησιμοποιεί IE) ειναι να αντικαταστήσεις στο css του θέματος (π.χ στην περιπτωση σου βρισκεται στο φακελο themes/default-bootstrap) τη λέξη uppercase που κανει τα πεζά κεφαλαία.Αυτό θα κάνει όλα tα κεφαλαία πεζά, που μπορει να μην είναι επιθυμητό.  Για να αλλάξεις μόνο στοχευμένες λέξεις χρησιμοποίησε firebug για chrome / mozilla ή dev tools τον IE για να εντοπίσεις ακριβώς ση γραμμή στο css που πρεπει να κανεις την αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Στον server σου, πήγαινε στο directory themes/default-bootstrap/css/modules/blocktopmenu/css, κάνε ένα αντίγραφο ασφαλείας του αρχείου superfish-modified.css και μετά άνοιξέ το για edit. Στις γραμμές 60-62 του αρχείου αυτού (στο PrestaShop 1.6.0.6 τουλάχιστον), θα δεις τα παρακάτω:

 

  .sf-menu > li > a {
    font: 600 18px/22px "Open Sans", sans-serif;
    text-transform: uppercase;

Άλλαξέ τα σε:

 

  .sf-menu > li > a {
    font: 600 18px/22px "Open Sans", sans-serif;
/*    text-transform: uppercase;*/
Edited by parsifal (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΊΣΤΕ ΑΡΧΟΝΤΕΣ, σας ευχαριστώ όλους

 

διόρθωσα το πρόβλημα, έκανα και εγκατάσταση το firebug και μπορώ να εντοπίζω ακριβώς τη γραμμή στο css

 

Μια Ακόμα ερώτηση, Μπορώ όταν κάποιος δημιουργεί έναν λογαριασμό στο e-shop και κάνει ενγραφη με τα στοιχεία του, πρώτα να λαμβάνω εγώ ειδοποιήσει και να του ενεργοποιώ τον λογαριασμό, και όχι απευθείας να δημιουργείτε όπως γίνετε?

 

Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Λυση απο τον vekia  εδω δοκιμασε τη στο classes/Customers.php ,αντικαθιστωντας την ομωνυμη συνάρτηση αλλα κάνε override αν δουλεψει για την τελικη λυση. Χυμα επειδη φάινεται οτι τα παίρνεις εύκολα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυση απο τον vekia  εδω δοκιμασε τη στο classes/Customers.php ,αντικαθιστωντας την ομωνυμη συνάρτηση αλλα κάνε override αν δουλεψει για την τελικη λυση. Χυμα επειδη φάινεται οτι τα παίρνεις εύκολα

netplayer σε ευχαριστώ

 είπαμε  τα πιάνω εύκολα αλλά δυσκολεύτηκα. 

έβαλα το κώδικα μέσα στο classes/Customers.php αλλά μετά δεν παίζει το site. όταν σβήνω δουλεύει κανονικά, πρέπει να το βάλω σε κάποια συγκεκριμενη γραμμή, χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι άλλο. και τι πρέπει να κάνω με το override γιατί δεν έχω ξανακάνει

 

ο κώδικας που εβαλα ήταν αυτός 

 

class Customer extends CustomerCore

{

     public function add($autodate = true, $null_values = true)

{

             $this->active = false;

             return parent::add($autodate, $null_values);

     }

}

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τον παρακατω κωδικα σε ενα αρχειο με ονομα Customer.php και ριξτο στο φακελο /override/classes

class Customer extends CustomerCore
{
public function add($autodate = true, $null_values = true)
	{
		$this->id_shop = ($this->id_shop) ? $this->id_shop : Context::getContext()->shop->id;
		$this->id_shop_group = ($this->id_shop_group) ? $this->id_shop_group : Context::getContext()->shop->id_shop_group;
		$this->id_lang = ($this->id_lang) ? $this->id_lang : Context::getContext()->language->id;
		$this->birthday = (empty($this->years) ? $this->birthday : (int)$this->years.'-'.(int)$this->months.'-'.(int)$this->days);
		$this->secure_key = md5(uniqid(rand(), true));
		$this->last_passwd_gen = date('Y-m-d H:i:s', strtotime('-'.Configuration::get('PS_PASSWD_TIME_FRONT').'minutes'));
		
		if ($this->newsletter && !Validate::isDate($this->newsletter_date_add))
			$this->newsletter_date_add = date('Y-m-d H:i:s');
			
		if ($this->id_default_group == Configuration::get('PS_CUSTOMER_GROUP'))
			if ($this->is_guest)
				$this->id_default_group = (int)Configuration::get('PS_GUEST_GROUP');
			else
				$this->id_default_group = (int)Configuration::get('PS_CUSTOMER_GROUP');

		/* Can't create a guest customer, if this feature is disabled */
		if ($this->is_guest && !Configuration::get('PS_GUEST_CHECKOUT_ENABLED'))
			return false;
	 	$success = parent::add($autodate, $null_values);
		$this->updateGroup($this->groupBox);
		return $success;
	}
}

Με αυτο τον τροπο αντικαθίσταται η αρχική  public function add($autodate = true, $null_values = true) που βρισκεται στο classes/Customer.php με αυτη που ειναι μεσα στο override. Δεν εχω δοκιμασει αν τρεχει ο κωδικας επειδη ο vekia θεωρειται [spam-filter], αν  δεν τρεχει, απλα αφαιρεις το αρχειο απο το override και μου λες να το δω μια κι εγω ειμαι καπως [spam-filter](νι). 

 

Α, και καθαρισε την cache/smarty/compile αμεσως μετα για να τρεξει ο νεος κωδικας.

Edited by netplayer (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...