Jump to content

Μια βοηθεια σε νεο?


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι νεος εδω και χαιρομε που βρηκα ελληνικη γωνια για βοηθεια.

θελω να κανω 1 ερωτηση.

ψαχνω σε ολες τις ρυθμισεις αλλα δε το βρησκω καπου.

 

Πως αλλαζω τη κοκκινη καρτελα στα προιοντα με κοκκινη ενδειξη ΠΩΛΗΣΗ, να γραψω ΠΡΟΣΦΟΡΑ?

σας ευχαριστω πολυ

Edited by iGiorgis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για την ένδειξη "On Sale", τότε μάλλον είναι λάθος της ελληνικής μετάφρασης. Θα πρέπει να μπεις στις μεταφράσεις, να ψάξεις το string (αλφαριθμητικό) "On Sale" και να αλλάξεις την ελληνική του μετάφραση από "ΠΩΛΗΣΗ" σε "ΠΡΟΣΦΟΡΑ".

 

Περισσότερα για τις μεταφράσεις των strings, δες εδώ:

http://doc.prestashop.com/display/PS16/Translations

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α χιλια ευχαριστω. κατι αλλο... επειδη ειμαι ετοιμος να σβησω ξανα ολο το prestashop γιατι εχει κολλησει.

ενω εχω αφαιρεσει ολα τα bannerakia απο το ρυθμιστη θεματος αυτο συνεχιζει και τα δειχνει μεσα στο site.

ηθελα να βαλω δικα μου αλλα εχει γινει μανταρα.

Υπαρχει καποιο κουμπι/ρυθμιζει που ξαναφορτωνει το site.?

 

edit: το απεγκατεστησα τελικα :(

Edited by iGiorgis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσες δικές σου εικόνες στο slideshow της αρχικής σελίδας, αλλά εξακολουθούν να φαίνονται αυτά της default εγκατάστασης; Μήπως μετά την προσθήκη πρέπει να τα κάνεις και "enable"; Μήπως παίζει κάτι με τη γλώσσα (κάπου πήρε το μάτι μου ότι στο 1.6, έχουν προσθέσει τη δυνατότητα για διαφορετικά slides ανά γλώσσα επισκέπτη, οπότε πρέπει να προσέξεις τί γλώσσα ορίζεις για το κάθε slide όταν το δημιουργείς).

 

Δεν έχω μελετήσει ακόμη το 1.6 για να δω τί παίζει με τα slides και τα banners, τα παραπάνω είναι υποθέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσες δικές σου εικόνες στο slideshow της αρχικής σελίδας, αλλά εξακολουθούν να φαίνονται αυτά της default εγκατάστασης; Μήπως μετά την προσθήκη πρέπει να τα κάνεις και "enable"; Μήπως παίζει κάτι με τη γλώσσα (κάπου πήρε το μάτι μου ότι στο 1.6, έχουν προσθέσει τη δυνατότητα για διαφορετικά slides ανά γλώσσα επισκέπτη, οπότε πρέπει να προσέξεις τί γλώσσα ορίζεις για το κάθε slide όταν το δημιουργείς).

 

Δεν έχω μελετήσει ακόμη το 1.6 για να δω τί παίζει με τα slides και τα banners, τα παραπάνω είναι υποθέσεις.

τι να πω δε ξερω. ειμαι εντελως νεος στο συγκεκριμενο shop.

απλα ενω ειχε σβησει εντελως τα πλαινα μπανερ απο το slider αυτα ηταν εκει. το δοκιμασα απο 3 browsers.

 

τεσπα μη σε κουραζω αλλο. το εβαλα απο την αρχη :/

 

EDIT: συνεχιζει να μην αλλαζει τα banner!!! τι γινεται!!!

Edited by iGiorgis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δώσε και ένα url να μπορούμε να σου παρέχουμε χειροπιαστή βοήθεια.

http://tupperdeal.altervista.org/ :)

 

Ευχαριστω καταρχην για την ανταποκριση.

 

Ενα αλλο θεμα που προεκυψε ειναι με την "εξυπηρετηση πελατων". Ενω μου στελνουν κανονικα απο το contact form καποιο email και το λαμβανω κανονικα μεσα απο το admin Panel, οταν παω να κανω απαντηση στο email και το στελνει κανονικα ΔΕΝ λαμβανω κανενα email μεσα στο gmail Μου. Ποιος ειναι ο λόγος άραγε?

 

Να πω επισης οτι το τεστ απο το Advanced Parameters/ Email το περναει κανονικα και λαμβανω στο Gmail μου το ΤΕΣΤ email.

 

Τι αλλο πρεπει να κανω?

__________________________________________

 

Επισης γιατι τις απαντησεις που θα δινει η εξυπηρετηση πελατων δεν τις λαμβανει μεσα στο "Λογαριασμο" του ένας εγγεγραμμενος πελατης και να ενημερωνετε με email ωστε να μπαινει στο account του να το διαβαζει?

Ζηταω πολλα ε? :P

Edited by iGiorgis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω (χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) όταν στέλνει ο διαχειριστής προς τον πελάτη δε φεύγει κάποιο mail προς το mail του διαχειριστή τύπου ειδοποίηση διότι υποτίθεται πως για να απαντά είναι ήδη ενημερωμένος. Ειδοποιήσεις παίζουν μονάχα όταν στέλνει ο πελάτης κάτι.

 

Τίποτα. Δε μπορείς να κάνεις κάτι (πέραν του να αγοράσεις κάποιο έτοιμο module για τη δουλειά που θες ή να μισθώσεις κάποιον να φτιάξει ένα στα μέτρα σου)

 

Εννοείς να είναι τύπου thread όπως στη συνομιλία στο Facebook πχ;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω (χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) όταν στέλνει ο διαχειριστής προς τον πελάτη δε φεύγει κάποιο mail προς το mail του διαχειριστή τύπου ειδοποίηση διότι υποτίθεται πως για να απαντά είναι ήδη ενημερωμένος. Ειδοποιήσεις παίζουν μονάχα όταν στέλνει ο πελάτης κάτι.

 

Τίποτα. Δε μπορείς να κάνεις κάτι (πέραν του να αγοράσεις κάποιο έτοιμο module για τη δουλειά που θες ή να μισθώσεις κάποιον να φτιάξει ένα στα μέτρα σου)

 

Εννοείς να είναι τύπου thread όπως στη συνομιλία στο Facebook πχ;

 

κατσε γιατι εχω μπερδευτει!

Ποιο το νοημα να στελνει απαντηση ο διαχειριστης προς το πελατη αφου δε λαμβανει την απαντηση?

Πως αλλιως μπορω να απανταω στα μηνυματα απο το contact form αφου δε δουλευει?

 

Για να καταλαβεις τι προβλημα μου ειναι οτι δε λειτουργει σωστα το contact form.

Ενω μου στελνουν κανονικα απο το contact form καποιο email και το λαμβανω κανονικα μεσα απο το admin Panel, οταν παω να κανω απαντηση στο email και το στελνει κανονικα στο πελατη, Ο ΠΕΛΑΤΗΣ δε λαμβανει τιποτα σαν email!!!! Ουτε και στα spams!

(To test email λειτουργει κανονικα ομως)

 

το καταλαβες το προβλημα?

Edited by iGiorgis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Δεν έχω λύση.. Και εγώ έχω θέμα με αυτό.. Γι αυτό δουλεύεις με το κανονικό σου το mail μέχρι να σοβαρευτούν σε αυτόν τον τομέα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Δεν έχω λύση.. Και εγώ έχω θέμα με αυτό.. Γι αυτό δουλεύεις με το κανονικό σου το mail μέχρι να σοβαρευτούν σε αυτόν τον τομέα ;)

αρα ειναι θεμα του PS προφανως.

 

Αλλη λυση παρομοια λες να υπαρχει? Δωρεαν αν γινεται σε πρωτη φαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα φίλε! Εμένα αυτό δουλεύει κανονικά! Οι απαραίτητες ρυθμίσεις έχουν γίνει στο backoffice δηλαδή μέσα στην καρτέλα customers έχεις ορίσει στο contacts τα email που διαθέτεις για κάθε επιλογή που έχει ο πελάτης (Webmaster,Customer service)? Στην καρτέλα advanced parameters στα email τι ρύθμιση έχεις κάνει? Εγώ πχ έχω στην πρώτη επιλογή (Set my own SMTP parameters (for advanced users ONLY)) την επόμενη επιλογή (Both)  και έχω βάλει από τον Host μου τις παραμέτρους για το mail που μου δίνει! SMTP server ,SMTP user  κ.λ.π. Ποια έκδοση έχεις, 1.6.0.6?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

iGiorgis το θέμα με την πώληση που θέλεις να γίνει προσφορά, λύνεται μέσα από το αρχείο /themes/το όνομα του θέματός σου/lang/el.php, το ανοίγεις βρίσκεις την λέξη "Πώληση" και τη γυρνάς σε "προσφορά". Εάν υπάρχει πάνω απο μία φορές, άλλαζε τες διαδοχικά, μέχρι να την πετύχεις.

 

Το θέμα με τα μπάνερ, αν χρησιμοποιείς την 1.6 απο το μενού στο ΒΟ Πρόσθετα -> Θέσεις τα βρίσκεις και τα κάνεις unhook, λογικά θα τα βρείς στο displayTop ως ρυθμιστής θέματος.

 

Για το τρίτο, το θέμα με τα mail, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να στείλεις ένα, να πάρεις το maillog απο το server και αν είναι εύκολο, να το ποστάρεις εδώ να δούμε τι παίζει....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...