Jump to content

Tedarikçi XML tablolarıyla ürün özelliklerini oluşturabilir miyiz?

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

Bu aralar ürün özelliklerini oluşturmaya çalışıyorum. Bu bayağı zaman alıcı bir işlem ve aklıma takılan şey; tedarikçilerden gelen xml tablolarıyla ürün özelliklerini oluşturmamız mümkün mü? Yoksa bu işlemi manuel olarak mı yapmak zorundayız? Yani tek tek "işlemci tipi, işlemci modeli, işlemci saat frekans hızı" oluşturmamız mı gerekiyor? Prestashop' ta bunu yapmanın kolay bir yolu var mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Herkese kolay gelsin...

post-770415-0-08934600-1400222319_thumb.jpg

Edited by Oktay (see edit history)

Şahin bey merhaba,

henüz bir şey denemedim. Yalnızca ürün özelliklerini oluşturuyorum ve merak ettiğim için ve çok zaman aldığı için sorayım dedim. Örneğin, bilgisayar kategorisi var, dizüstü ve ultrabook sonra iş özelliklere kalıyor. İşlemci tipi ; Intel Celeron, Intel Core Duo, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Amd Tabanlı, AMD A10, Intel Xeon, Intel Atom, AMD A6 gibi. Sanırım bu işlemci tiplerini tek tek biz oluşturacağız, bunların altında, Asus X550LC-XX172H Intel Core "i5 4200U" 1.6GHz 6GB 750GB 15.6"  XML tablosuyla gelip ürün özelliğinde oluşacak. 

İşte benim tam da sormak istediğim şey bu. İşlem yukarıdaki gibi mi olacak yoksa başka bir durum sözkonusu mu?

Edited by Oktay (see edit history)

bunun için daha önce dediğim gibi extra tab modülü alacaksınız, bu modülle birden fazla tablolar oluşturabiliyorsunuz, ve istediğiniz ürüne bu tabloyu ekleye biliyorsunuz...

ayrıca eticaret meşakkatli iştir...biraz zorluğu olacaktırlar....:)

Şahin bey anladığım kadarıyla bu sizin bahsettiğiniz extra tab modülü xml dosyasını içeri aktartıp gerekli ürün özelliklerini de kendi oluşturuyor. Yani bilişim tedarikçisi firmadan aldığımız XML dosyası bahsettiğim i3,i5, i7 amd a6 gibi özellikleri kendi oluşturabiliyor. Peki bu modülün ismi nedir? Anladığım gibiyse bu çok işimize yarayacak.

Hayır hayır zorluk kısmı sorun değil gece gündüz çalışıyoruz. Bende sadece daha kolay bir yolu varsa boşuna zaman kaybetmeyelim dedim. Gerçekten zorluk sorun değilde, bu çağda en büyük sıkıntı zaman. :(

Şahin bey kısaca şöyle sorayım size. Ürünlerin özelliklerini kendimiz manuel olarak mı oluşturacağız. Örneğin Ekran boyutu, Ekran çözünürlüğü, Ekran tipi, İşlemci modeli, işlemci tipi gibi. 

Ya Şahin bey bende onu soruyorum işte tam olarak. XML tablosuyla oluşturabiliyormuyuz? Yoksa elle tek tek girmek mi lazım. İlk kez Prestashop' ta bu işlemi yapacağım için bilmiyorum. Şayet XML tablosuyla oluşturabiliyorsak boşuna elle tek tek girmemiş olurum. Yok bu iş elle tek tek girmekle oluyorsa şayet oturup onu yapacağım. Hepsi bu. 

Lütfen biri bana bu iş tek tek elle yapılıyor bu özellikleri oturup açman lazım, yada hayır tek tek uğraşmana gerek yok ürün özelliklerini XML tablolarıyla oluşturabilirsin desin. Cevaplarınıza göre çalışmamı yönlendireceğim.

Teşekkür ederim.

Şahin bey ayrıca şunu söylemeliyim. Benim sitem henüz yayında değil. Bunun için çalışıyorum. Şu aşamada ürün özelliklerini oluşturmaya çalışıyorum. Forumu bayağı araştırdım ama ürün özelliği oluşturmakla ilgili kimsenin mesajını göremedim. Bu konuda bir şey bilmediğim için sorma ihtiyacı hissettim. Bu ürün özelliklerini ve XML tablolarını bir şekilde bağladıktan sonra, sanal pos olayı, kargo firmalarıyla anlaşma gibi bir kaç şey kalacak. Sonra inşallah yayında olacağız.

Demem o ki, halen daha siteyi yapım aşamasındayız. Önüme sorunlar çıktıkça sizinle paylaşmaya, forumda çözüm aramaya çalışıyorum. Bu arada size de çok teşekkür ederim sizden başka cevap yazan da olmadı. Bu kadar basit bir soruya bile insanlar yardımcı olmuyor.

Neyse yardımı olan herkese teşekkür ederim.  

Şahin bey cevabı   #10  'da.

#10 cevap vermemişsiniz, siz hem ürün özelliklerini düzenliyorum diyorsunuz hem xml den bahsediyorsunuz....

ben diyorum ki , siz sitenize  xml entegrasyonu yapıyor musunuz ? bu o kadar zor bir soru değil 

evet veya hayır diyeceksiniz....

Arkadaşlar merhaba,

Bu aralar ürün özelliklerini oluşturmaya çalışıyorum. Bu bayağı zaman alıcı bir işlem ve aklıma takılan şey; tedarikçilerden gelen xml tablolarıyla ürün özelliklerini oluşturmamız mümkün mü? Yoksa bu işlemi manuel olarak mı yapmak zorundayız? Yani tek tek "işlemci tipi, işlemci modeli, işlemci saat frekans hızı" oluşturmamız mı gerekiyor? Prestashop' ta bunu yapmanın kolay bir yolu var mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Herkese kolay gelsin...

Oktay Bey Selamlar,

Tedarikçilerden aldığınız ya da alacak olduğunuz xml dosyasında ürün özellikleri mevcut ise: Evet mağazanıza ekleyebiliyorsunuz. Bunun üç seçeneği var:

1. Ürün özelliklerini sadece html tablolar halinde ürün detaylı açıklama kısmına kayıt etmek,
  2. Yönetim paneli görselinde, belirtmiş olduğunuz gibi xml 'deki her özelliği özellikler kısmına kayıt ederek karşılığına ürün özellik değerini kayıt etmek (ürün filtreleme vs. alanında da işe yarayacaktır) ve diğer seçenek
  3. Her ikisini de yapmak.

Oktay, on 14 May 2014 - 6:54 PM, said:

Şahin bey kısaca şöyle sorayım size. Ürünlerin özelliklerini kendimiz manuel olarak mı oluşturacağız. Örneğin Ekran boyutu, Ekran çözünürlüğü, Ekran tipi, İşlemci modeli, işlemci tipi gibi. 

Hayır, manuel yapacaksanız xml 'in bir anlamı kalmıyor zaten. XML 'de ürün özellikleri mevcut olmalıdır zaten ve geriye kalan işlem xml entegrasyonudur.

İyi çalışmalar.

• Like 1

Şahin beyler ikinize de çok teşekkür ederim.  Tek tek ürün özelliklerini oluşturmuyor olmamız çok güzel bir şey, çünkü  binlerce üründen bahsediyoruz burada. Bunlar içinde yüzlerce özellik başlığı açılması gerekiyor.

Peki prestashop' ta bu XML entegrasyonunun standart bir yapısı mı var? Yani her tedarikçi firma aynı formatta mı hazırlıyor bu dosyaları? Yoksa firmasına göre özel düzenleme mi yapmak lazım? Çünkü gördüğüm kadarıyla Prestashop' ta XML içeri aktar gibi bir seçenek görünmüyor. 

Şahin beyler ikinize de çok teşekkür ederim.  Tek tek ürün özelliklerini oluşturmuyor olmamız çok güzel bir şey, çünkü  binlerce üründen bahsediyoruz burada. Bunlar içinde yüzlerce özellik başlığı açılması gerekiyor.

Peki prestashop' ta bu XML entegrasyonunun standart bir yapısı mı var? Yani her tedarikçi firma aynı formatta mı hazırlıyor bu dosyaları? Yoksa firmasına göre özel düzenleme mi yapmak lazım? Çünkü gördüğüm kadarıyla Prestashop' ta XML içeri aktar gibi bir seçenek görünmüyor. 

Oktay Bey Selamlar,

Neredeyse tedarikçi firmaların hepsi, kendilerine özgü xml yapılarını hazırlarlar. Yani Prestashop ya da farklı bir e-ticaret sistemine özgü bir XML hazırlamazlar. XML 'i aldıktan sonraki iş size aittir. Prestashop sistemine özgü entegrasyon işleminin yapılması gerekir. 

İyi çalışmalar.

• Like 1