Jump to content

Προσφορες σε προγραμματισμενη ωρα


Recommended Posts

Ξερει καποιος πως μπορω να βαλω προσφορα καποια προϊοντα συγκεκριμενη ωρα και να σταματαει αυτοματα;Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίηση προσφοράς:

 Db::getInstance()->execute('UPDATE `'._DB_PREFIX_.'product` SET `on_sale`=1 WHERE `id_product`= [το id του προιόντος]'); 
     Db::getInstance()->execute('UPDATE `'._DB_PREFIX_.'product_shop` SET `on_sale`=1 WHERE `id_product`= [το id του προιόντος]');

Απενεργοποίηση προσφοράς: (το on_sale πισω σε 0)

Db::getInstance()->execute('UPDATE `'._DB_PREFIX_.'product` SET `on_sale`=0 WHERE `id_product`= [το id του προιόντος]'); 
     Db::getInstance()->execute('UPDATE `'._DB_PREFIX_.'product_shop` SET `on_sale`=0 WHERE `id_product`= [το id του προιόντος]');

Για να τρεχουν σε προγραμματισμένη ώρα χρησιμοποίησε τα cron_jobs του apache2, απο το Cpanel έχεις πρόσβαση συνήθως με επεξήγηση χρήσης .

 

Φυσικα μπορεις να τα συμμαζεψεις σε ενα module και να τα διαχειριζεσαι ευκολα απο το B.O.

Υπενθυμιση, έλεγξε την γεωγραφική ζώνη ώρας του server.

Link to comment
Share on other sites

Από την καρτέλα ενός προϊόντος, στο tab Prices μπορείς να ορίσεις ένα specific price με ποσοτική ή ποσοστιαία έκπτωση και συγκεκριμένη ημερομηνία έναρξης/λήξης:

 

post-420007-0-53887200-1399535192_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις.Να γινω πιο συγκεκριμενος, έχω ενα μενου στο τοπ μενου με ονομα offers.Εχω κατηγορια offers στην οποια συνδεω τα προϊοντα που εχω για προσφορα.Θελω οταν τελειωνει η προσφορα να αφαιρουνται αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις.Να γινω πιο συγκεκριμενος, έχω ενα μενου στο τοπ μενου με ονομα offers.Εχω κατηγορια offers στην οποια συνδεω τα προϊοντα που εχω για προσφορα.Θελω οταν τελειωνει η προσφορα να αφαιρουνται αυτοματα.

αν και ειμαι αρκετα νεος μπορω να σου πω τι εκανα εγω.

Κρεμασα ενα Tab στο TOP MENU και το ονομασα Προσφορες εδωσα να ειναι εσωτερικο λινκ:

 

to_site_sou.com/index.php?controller=prices-drop

 

Eτσι οταν ληξει η προσφορα θα φυγει απο εκει ετσι κι αλλιως.

Ελπιζω να βοηθησε.

Edited by iGiorgis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...