Jump to content

Selectare valuta la import CSV


FreshMonday

Recommended Posts

Salutare,
Am si eu o intrebare pentru voi, daca puteti sa ma ajutati. Incerc sa import produse intr-un magazin virtual cu preturi cu tot. Problema e ca preturile sunt si in EUR si in RON. Stie cineva cum as putea face sa import preturile asa cum sunt si sa selectez cumva moneda pentru fiecare dintre produse?
Sau exista o alta solutie?

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

sunt total pe dinafara cu importul inca, asa ca poate vb aiurea dar cum ai preturi si in EUR si in RON ? preturile sunt intr-o singura moneda(sa zicem RON). poti avea mai multe valute cu conversia corespunzatoare fara de moneda implicita. in momentul in care se shimba moneda implicita automat sunt modificate preturile produselor folosind rata de conversie corespunzatoare.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

O problema asemanatoare am si eu. In BO trebuie sa introduc produse care au preturile in euro si dolari. Acum am declarata moneda de baza ca fiind euro, dar cum introduc articolele cu preturi in dolari? Imi este extrem de greu sa fac de fiecare data conversia... Se pot introduce pe currency-uri diferite?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

am inteles ceea ce doriti sa faceti, puteti sa adaugati aceasta cerinta in poll-ul acestui forum pentru inceput.

Se pot introduce pe currency-uri diferite?


da sigur, din ceea ce cred eu se poate rezolva cu javascript. se modifica adminproducts.php astfel incat imediat dupa pret sa mai fie o lista cu toate valutele prin care odata moficata valuta sa actioneze o functie de conversie a ce s-a introdus la pret in valuta curenta a magazinului.
Link to comment
Share on other sites

Buna,

FreshMonday trebuie sa adauge cerinta. Sper sa citesca mesajul....
Nu am inteles cum functioneaza aceasta modificare. Am adaugat in adminproducts.php codul tau, dar nu vad cum functioneaza: practic, ce am inteles eu de la tine, este urmatorul aspect: se introduce pretul (ignorandu-se tipul de valuta), urmand ca acest tip sa se stabileasca in urma selectarii unei optiuni din dropdown list... nu vad cum aceste modificari se propaga in preturile produselor si cum se raporteaza la currency... Poti detalia?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

m-am prins care e faza aici dispare functia onchage daca folosesc tagurile code
asa ca pun fara si am mai adaugat ceva la cod.


'.$this->l('Convert from:').'
<input type="hidden" name="curprice" id="curprice" value="'.$this->getFieldValue($obj, 'price').'" />

EUR
USD
LEI



';



acum puneti metoda onchange la selectul din cod si asta e:
onchange="document.product.price.value=document.product.curprice.value/ this.options[this.selectedIndex].value"

Link to comment
Share on other sites

Faza este alta... La utilizarea filtrului se genereaza mesaj de pret eronat, datorita unui numar mare de zecimale cu care se calculeaza, iar ceea ce este mai "paranormal": am testat pe un articol, care nu mai apare in BO, dar apare in FO...

Link to comment
Share on other sites

Faza este alta... La utilizarea filtrului se genereaza mesaj de pret eronat, datorita unui numar mare de zecimale cu care se calculeaza, iar ceea ce este mai "paranormal": am testat pe un articol, care nu mai apare in BO, dar apare in FO...


intra cu phpmyadmin pe tabela product si vezi ce pret este la produsul cu pricina.
Link to comment
Share on other sites

price este decimal(13,6), ori dupa aplicare optiune din lista rezulta o suma cu 16 zecimale, iar atunci primesti mesaj de eroare. SIncer nu stiu cum sa trunchiez din cad aceste zecimale... fiindca nu as modifica tipul campului price din baza

Link to comment
Share on other sites

Daca ai putin timp pot sa-ti dau acces pe site-ul pe care testez. Se manifesta ciudat... Paternul dupa care am vazut ca functioneaza este urmatorul: dropdown-ul sa fie pe default (eur) sa introduce pret, salvezi dupa care schimbi dropdown-ul si iarasi salvezi.... Scuze ca insist, dar daca tot am deschis un topic macar sa-l inchidem cu [REZOLVAT] :)

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Daca ai putin timp pot sa-ti dau acces pe site-ul pe care testez. Se manifesta ciudat... Paternul dupa care am vazut ca functioneaza este urmatorul: dropdown-ul sa fie pe default (eur) sa introduce pret, salvezi dupa care schimbi dropdown-ul si iarasi salvezi.... Scuze ca insist, dar daca tot am deschis un topic macar sa-l inchidem cu [REZOLVAT] :)

Multumesc


deci ideea asta cu valute multiple este pentru cazurile in se introduc produse pentru care se stiu preturile intr-o alta valuta decat cea curenta. deci se evita o conversie manuala.
uite acum dau bice sa fac codul sa obtina lista programatic din cod si nu manual cum am pus-o!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E o idee foarte buna convertorul de mai sus. Dar din pacate nu merge in versiunea 1.2.5. Nu intoarce pretul cu amanuntul si in FO da un pret ciudat.
Sacch sau altcineva daca are o idee cum sa rezolvam asta, va rugam, ar fi binevenita.

Link to comment
Share on other sites

E o idee foarte buna convertorul de mai sus. Dar din pacate nu merge in versiunea 1.2.5. Nu intoarce pretul cu amanuntul si in FO da un pret ciudat.
Sacch sau altcineva daca are o idee cum sa rezolvam asta, va rugam, ar fi binevenita.


intra la currency si verifica daca sunt corect exprimate. aceasta modificare am facut-o pe PS125.
altii au confirmcat ca merge. vezi mai sus.
da-mi un expl in care sa expui toate datele

1. valutele definite
2. valuta implicita
3. pretul pe care-l pui in bo pentru un produs
4. pretul care rezulta in urma schimbarii valutei.
5. tva-ul utilizat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Practic idea era ca importul in BO sa fie multivaluta, in sensul ca pot avea preturi articolelor exprimate unele in euro, altele usd si lei, iar variatiile cursului sa se aplice respectivelor valute, deoarece exista posibilitatea ca euro sa scada, iar usd sa creasca sau invers .... si atunci preturile ar trebui sa respecte aceste fluctuatii. Daca se transforma o valuta in alta valuta, iar cursurile difera ca evolutie, atunci nu este ok. Solutia aceasta se aplica foarte bine si banuiesc ca multi ar avea nevoie de ea, pentru shop-urile de IT.

Daca a gasit cineva o solutie acestei probleme, as fi recunoscator sa o aflu.

Cipo

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

ce face saach, e foarte bine: adauga preturile in EUR/USD in baza de date convertite la schimbul valutar din ziua aceea in DEFAULT CURRENCY

dar din pacate daca valuta se schimba preturile tot vor ramane acum in RON in baza de date.

Nu e cea mai buna explicatie dar Cipo ma va intelege pentru ca de mult lucreaza la asa ceva.
---------

o solutie e sa folositi codul lui saach dar in plus la tabela products sa mai fie o coloana added_currency_code si inca una added_currency_value

added_currency_code contine codul USD/EUR etc.. adica ce selectezi din acel dropdown al lui saach
added_currency_value e valoarea USD/EUR asa cum e adaugata ea in admin


in final, trebuie setat un cron in fiecare zi care sa faca actualizarile necesare in tabela products, deja exista toate datele necesare
-----------

initial ma gandisem la ceva mult mai complicat - dar asta pentru un programator e munca de 1-2 ore max.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...