Jump to content

Probleme cu Mobilpay pe 1.5.3.1


Recommended Posts

Salutare,

 

De aproximativ un an folosesc pe un magazin online, prestashop 1.5.3.1 cu modulul Mobilpay.

De 2 luni, la plata cu card prin mobilpay, comanda nu ramane inregistrata in magazin. In mobilpay plata este facuta, acceptata insa primesc mesajul:

IDS_Model_Purchase_Sms_Online_INVALID_RESPONSE_STATUS

Cei de la MP mi-au spus ca problema este de la serverul de hosting, nu de la prestashop sau de la modulul lor. Cica serverul ar trimite un alt status decat 200, cel de acceptare.

Nu am facut nici un fel de modificari pe codul magazinului sau al modulului.

Ce verificari as putea face pentru a descoperi problema?

Reinstalarea modulului nu a rezolvat problema.

Orice comanda fara plata prin mobilpay, se inregistreaza corect, prin mobilpay, url-ul in care ajunge dupa redirectionare este Order History.

S-a mai lovit cineva de problema asta?

Multumesc anticipat.

Edited by Maxyone (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

De aproximativ un an folosesc pe un magazin online, prestashop 1.5.3.1 cu modulul Mobilpay.

De 2 luni, la plata cu card prin mobilpay, comanda nu ramane inregistrata in magazin. In mobilpay plata este facuta, acceptata insa primesc mesajul:

IDS_Model_Purchase_Sms_Online_INVALID_RESPONSE_STATUS

Cei de la MP mi-au spus ca problema este de la serverul de hosting, nu de la prestashop sau de la modulul lor. Cica serverul ar trimite un alt status decat 200, cel de acceptare.

Nu am facut nici un fel de modificari pe codul magazinului sau al modulului.

Ce verificari as putea face pentru a descoperi problema?

Reinstalarea modulului nu a rezolvat problema.

Orice comanda fara plata prin mobilpay, se inregistreaza corect, prin mobilpay, url-ul in care ajunge dupa redirectionare este Order History.

S-a mai lovit cineva de problema asta?

Multumesc anticipat.

Cei de la MP mi-au spus ca problema este de la serverul de hosting, nu de la prestashop sau de la modulul lor. Cica serverul ar trimite un alt status decat 200, cel de acceptare.

 

le ai scris?? ce raspuns au dat???

Link to comment
Share on other sites

 

 

Buna ziua,

 

Tranzactiile dumneavoastra raman cu stare "Platita" cu mesajul de eroare IDS_Model_Purchase_Sms_Online_INVALID_RESPONSE_STATUS

Mesajul IDS_Model_Purchase_Sms_Online_INVALID_RESPONSE_STATUS inseamna ca ati returnat alt status decat 200

HTTP Status returnat de confirmURL-ul dumneavoastra trebuie sa fie 200 (Succes).

Verificati exact raspunsul primit in Comenzi – Detalii – Istoric comunicare comerciant.

 

Multumim,

Echipa mobilPay 

 

Primul pas a fost sa trimit un tichet cu problema. Raspunsul a fost cel de mai sus.

Dupa ce am cautat o rezolvare singur, am sunat la serviciul tehnic pentru mai multe detalii legate de eroare.

Raspunsul unei domnisoare de la tehnic a fost ca problema este de la serverul de hosting si ca MobilPay nu are cum sa ma ajute.

Ca sa fiu sigur ca a inteles problema i-am repetat insistent problema aparuta, mesajul de eroare si email-ul de pe care am facut tichetul pentru a ma convinge ca a inteles.

Astazi am discutat cu cei de la hosting si mi-au spus ca o prostie mai mare ca asta nu au auzit.

Dau vina unii pe altii.

Momentan am instalat ultima versiune de prestashop si le-am trimis alt tichet celor de la MobilPay pentru a testa modulul lor de 1.5.x.x pe 1.6.x.x.

Pana raspund cei de la MP (adica luni), a testat cinvea modulul pe 1.6.x.x?

 

Link to comment
Share on other sites

Tema folosita este instalata de cand am deschis magazinul, cu 1-2 luni inainte sa instalez MobilPay.

Asa cum am mai spus, toata problema a aparut in urma cu 2 luni, perioada in care nu s-a facut nici un update, upgrade sau actualizare pe prestashop sau module.

Daca s-au facut modificari pe serverul MobilPay sau pe serverul de hosting, asta nu mai stiu.

Am verificat fisierele ce se ocupa de confirmarea comenzii, le-am comparat, nici o diferenta.

Edited by Maxyone (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Momentan inca ma bat cu configurarea versiunii 1.6.

M-am cam grabit cu configurarea magazinului din moment ce nu stiu daca mobilpay va functiona pe versiunea asta.

Deocamdata nu am sters nimic din magazinul vechi. Daca primesc raspuns de la Mobilpay luni ca nu merge modulul lor pe versiunea 1.6 ma intorc la 1.5 :(

Daca intampin iar problema asta, renunt definitiv la hostingul asta si ma mut unde am si celelalte site-uri.

Multumesc pentru raspunsuri. O duminica frumoasa in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma tind sa cred ca fie nu ii intereseaza clientii, fie nu au cunostintele necesare pentru a presta astfel de servicii.

Incerc de 3 zile sa discut cu cineva de la ei, fie telefonic fie prin tichete, insa primesc acelasi raspuns.

Link-ul pe care sunt directionat la plata confirmata, este gresit.

Acel link, nu este cumva generat de catre modulul Mobilpay in baza setarilor mele din pagina sa de configurare?

Mi s-a spus ca link-ul se modifica conform fisierului install.txt din arhiva modulului. Nu exista asa ceva in acel fisier.

Singurul loc unde se poate schimba adresa aceea este in prestashop in modulul Mobilpay. La mine este Payment accepted pentru Payed/Confirmed.

 

Atasez continutul fisierul install.txt.

1. upload the files from files folder 
2. go to admin->payment section and press install for your desired mobilpay payment module
3. make sure, that in the payment section from admin "Currencies restrictions" is set to RON for mobilpay CC
4. upload the public and private certificates to 
modules/mobilpay_cc/Mobilpay/certificates

Am facut inca 2 instalari de la 0, prima pe acelasi server, iar a doua pe alt server. Problema este prezenta in continuare.

Sa nu mai spun ca am sunat la 17:11 si mi s-a spus ca nu mai este nimeni la tehnic?!  

Tehnic: 021-527.77.28 (L-V 9-18)

In fine. Daca nu rezolva problema saptamana asta, renunt la MobilPay.

Link to comment
Share on other sites

Problema s-a rezolvat.

Cei de la MobilPay au rescris cateva linii de cod din modulul lor!

I-am sunat sa ii intreb care este problema si sincer, mi-au lasat un gust amar.

Domnisoara cu care am discutat nu stie sa vorbeasca cu un client, nu a avut nici un raspuns si sigur nu il voi primi prea curand.

Nu mi-au spus care a fost problema asa ca am investigat de unul singur.

Problema a fost in totalitate la modulul Mobilpay.

Imi pare rau pentru ei, dar nu ii mai recomand viitorilor clienti.

Daca mai intampina si altcineva problema, voi posta maine liniile si fisierele modificate.

Link to comment
Share on other sites

Atasez modificarile efectuate de catre echipa Mobilpay.

In stanga avem fisierele modificate iar in dreapta cele originale din modul.

Pozele 2 si 3 sunt din acelasi fisier, dar am tras de scroll bar spre dreapta pentru ca e linia lunga si au mai schimbat ceva si pe acolo.

 

validation_php.png

 

mobilpay_cc_php.png

 

mobilpay_cc2_php.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

lasa-I frate, sunt praf... eu am trecut la euplatesc, in 24 ore aveam tot ce trebuie si a functionat din prima. in plus accepta orice moneda si au si interfata de procesare in mai multe limbi, ceea ce pt un client din afara e mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

Astept totusi pana dupa sarbatori dupa care le trimit si lor modificarile, ca sa vada ca stiu care a fost problema.

Deocamdata nu ii schimb, mai am putin de lucrat la site si ii dau drumul. Nu are rost sa ma complic, cel putin in momentul asta.

De lasat tot nu ma las pana nu primesc un raspuns oficial.

Daca nu rezolv nimic prin tichete si telefon, apelez la sefii lor. De raspuns tot or sa imi raspunda.

Nu este normal sa aibe un astfel de comportament fata de client. Mai mai ca tipa la mine prin telefon incercand sa ma faca sa inteleg faptul ca eu sunt de vina. Si chiar daca as fi fost eu de vina, atitudinea lor mi se pare incredibila.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

am si eu acceasi problema , am trecut la 1.778 prestashop si modulul mobiplay da o eroare

 aceasta eroare inseamna ca ati returnat alt status HTTP decat 200 . HTTP Status returnat de confirmURL-ul dumneavoastra trebuie sa fie 200 (Succes).

am incercat sa-i contactez dar imi raspud sec cei de la Netopia, MobilPAY  cu mesajul standard 

La comunicarea dintre servere inregistram mesajul de eroare IDS_Model_Purchase_Sms_Online_INVALID_RESPONSE_STATUS, aceasta eroare inseamna ca ati returnat alt status HTTP decat 200 . HTTP Status returnat de confirmURL-ul dumneavoastra trebuie sa fie 200 (Succes).
Verificati exact raspunsul primit in sectiunea Comenzi->Card->Detalii (iconita lupa)–>tab-ul Istoric comunicare comerciant.

intrebarea este eu cum procedez, am sunat la ei ca este modulul lor.. sa sun oare la alt procesator de plati.. poate ma ajuta cu eroarea lor.. 

Pana sa fac upgrade ul a mers f bine 2 ani dar acum cand am problema .. am apelat la ei, ca e modulul facut de ei.. 

ps.. tel lor e la secret sa nu care cumva sa ii deranjezi .. 
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...