Jump to content

Νέα δομή του ελληνικού forum - προτάσεις και ιδέες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

Σε λίγο καιρό το ελληνικό forum στην κοινότητα του επίσημου site του Prestashop θα αλλάξει μορφή και δομή. Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας θα εκτιμούσαμε ιδιαίτερα την άποψη όλων στο τι θα έπρεπε να περιλαμβάνει εκτός της επίλυσης προβλημάτων.

 

Επίσης, ο καθένας είναι καλοδεχούμενος να αναφέρει το πεδίο που αισθάνεται πως είναι το δυνατό του σημείο, με ποιό τρόπο μπορεί να συνεισφέρει σε μια διευρυμένη ενότητα ενός forum αλλά και οτιδήποτε άλλο...

 

Ελπίζουμε να υπάρξει ενδιαφέρον και να βοηθήσουμε όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @ITechSolutions.

 

Τί σημαίνει «θα αλλάξει μορφή και δομή»; Θα προαχθεί από το subforum "Communities" και θα αποκτήσει μεγάλη δική του ενότητα όπως είναι οι ενότητες για Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά κλπ, με δυνατότητα να εμπεριέχονται πολλαπλά subfora σε αυτήν;

 

Επίσης, φαίνεται σα να μιλάς εξ ονόματος των υπευθύνων του PrestaShop, αλλά δε βλέπω "moderator" badge κάτω από το avatar. Σου έχει προταθεί να αναλάβεις moderator για την υπό δημιουργία Ελληνική ενότητα, όποτε αυτή δημιουργηθεί; Αν ναι, συγχαρητήρια! Αν όχι, από που προέρχονται οι πληροφορίες περί αλλαγών;

 

 

On topic: Το υπάρχον περιεχόμενο και συμμετοχή δεν είναι αρκετά για να δικαιολογήσουν μία τερατώδη δομή subforum όπως αυτή που έχει π.χ. η Αγγλική ενότητα. Κατά τη γνώμη μου, η παρακάτω δομή θα είναι αρκετή.

  1. «Εγκατάσταση PrestaShop» που θα αντιστοιχεί στα εξής αγγλικά subfora:

    post-420007-0-87208600-1395846757_thumb.png
     
  2. «Δημιουργία και διαχείριση καταστήματος», που θα αντιστοιχεί σε:

    post-420007-0-97713900-1395847076_thumb.png
     
  3. «Προχωρημένα θέματα», που θα αντιστοιχεί σε:

    post-420007-0-19267200-1395847356_thumb.png
     
  4. (Προαιρετικά) «Υποστήριξη και υπηρεσίες επί πληρωμή», που θα αντιστοιχεί σε:

    post-420007-0-42095700-1395847455_thumb.png
     

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η ιδέα που αναφέρεις. Για την ακριβή μορφή θα ενημερωθούμε όλοι μας κάποια στιγμή στο μέλλον, εφόσον γίνει βέβαια.

Το περιέχομενο ως έχει τώρα, εννοείται πως δεν δικαιολογεί μια αντίστοιχη μεταφορά του subforum σε κύριο forum. Αλλά θα μπορούσε να γίνει κάτι μικρότερο, ανάλογης της συμμετοχής των Ελλήνων χρηστών αλλά και της εξάπλωσης του Prestashop εδώ στην Ελλάδα.

 

Ωραία η δομή που προτείνεις. Θα μπορούσε να φιλοξενήσει κάποια στιγμή ένα subforum για μη τεχνικά θέματα? Δηλαδή, για επαγγελματίες οι οποίοι έχουν γνωρίσει το Prestashop, το χρησιμοποιούν και δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα με τη λειτουργία του αλλά οι οποίοι ψάχνουν πληροφορίες για ένα module της κατηγορίας marketing?

Link to comment
Share on other sites

Μα, η αναζήτηση modules για επέκταση των δυνατοτήτων του stock PrestaShop δεν είναι τεχνικό θέμα; Εγώ νομίζω πως είναι!

 

Επίσης, στη δομή που πρότεινα δεν είμαι της λογικής «ανοίγουμε topics μόνο για επίλυση προβλημάτων». Υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι που ωθούν κάποιον να δημιουργήσει ένα topic, π.χ. να μοιραστεί μία δική του δημιουργία: tips, howtos, tutorials, γιατί όχι και modules.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό που εννοούσα είναι να ζητήσει κάποιος μια συμβούλη του τύπου "πως μπορώ να αυξήσω τις πωλήσεις μου", και η απάντηση να προέλθει από έναν marketer που έχει χρησιμοποιήσει ένα module αλλά και να δώσει μια ιδέα για ένα custom.

Όπως όμως το θέτεις, έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...