Jump to content

(İstek) IP'ye göre lokasyon tanıma

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Siteye giriş yapan ziyaretçilerin ip'sine göre dil ve kur seçeneğinin otomatik görüntülenmesini istiyorum. Bu bir çok sitelerde mevcut fakat prestashop sitelerinde dikkat etmedim.

Örneğin; Amerikadan giren bir ziyaretçi sitede dil ve kur seçeneğini göremesin, siteyi ingilizce diliyle fiyatları ise USD olarak görsün.

Elbet modül vardır diye tahmin ediyorum ama daha önce bunu araştıran ve/veya kullanan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Teşekkürler.

Merhaba

Bunu yapabilmek için GeoLocation ip2location servisi veren bir sağlayıcıdan API almak gerekiyor. Yeryüzündeki IPv4 numaralarının lokasyonu sabit değil. Bunlar ISP üzerinden ayıklanarak sürekli güncellenerek tutuluyor. Ayrıca %80 oranında doğru oluyorlar. 

Özellikle GSM üzerinden yapılan ziyaretlerde konumun hep Ankara görünmesi buna bir örnek. 

Bunun yerine size daha çarpıcı bir çözüm suınabilirim. 

Tarayıcıların sitenize giriş yaparken gönderdiği istemcinin istek zarfında  (Client - REQUEST - HEADER) verilerinde, dil, ülke ve küresel saat bilgileri var. Yani tarayıcı siteyi ziyaret etmeden önce kendi hakkında bilgi verir.

Bir müşterimiz için bu bilgilere dayanarak otomatik kur değişimi yapmıştık. Dil değişimi de kolaylıkla yapılabilir.

• Like 1

http://www.presto-changeo.com/en/prestashop-modules/70-location-detection.html

bu modul tam senlik ben 2 sitede kullanıyorum.  kullanıcı ip adresine veya tarayıcı diline göre dil ve kur ayarlalıyabiliyorsunun .

ben iki sitede bunu yaptım gayet başarılı bir çalışma.

http://www.deluxelook.com

bu sitede örnek olarak fransadan girin birisine dil fransızca ve kur euro gözükürken .

türkiye veya ingililtereden giren birisine dil ingilizce ve kur pound gözükmekte.

hatta bu sitenin üst tarafında

"We ship to  turkey" yazısı müşterinin ülke adı olarak değişebiliyor , "We ship to  germany" vs. vs...

Edited by safa (see edit history)
  • Like 1

• Create New...