Jump to content

Brak dostępu z kraju, w którym się znajdujesz...


grayling

Recommended Posts

Witam.

 

Być może ktoś też wdepnął na podobna minę.

 

Sklep (PS 1.4.4.1) działa od ładnych paru lat i żadnych tego rodzaju problemów wcześniej nie było.

Od jakichś 2-3 miesięcy dostaję sygnały, że przy próbie wejścia do sklepu klient dostaje komunikat, że z terenu swojego kraju nie ma prawa dostępu do sklepu. Najśmieszniejsza rzecz, że chodzi o klientów próbujących wchodzić z Polski! Sklep przez cały czas stoi na tym samym serwerze. Skontaktowałem się z firmą hostującą, czy aby nie blokują dostępu dla jakichś krajów, grup krajów, określonych IP lub ich grup - nie, nic takiego nie robia i nigdy nie robili. Również w ustawieniach sklepu nie ma włączonej żadnej tego typu blokady (ustawienia terytorialne ustalone na samym początku i nigdy potem nie zmieniane).

 

Sklep jest podpięty pod Google Analytics, stąd wiem, że ruch w w sklepie trwa przez cały czas - klienci wchodzą, logują się, albo i nie, zkładają nowe konta, zamówienia są przyjmowane, wszelkie formularze kontaktowe działają, powiadomienia mailowe są wysyłane. Tyle że co pewien czas dostaję telefoniczny sygnał, że ktoś nie może wejść do sklepu, bo jest akurat w niewłaściwym kraju.

 

Sprawdzałem, co tylko się dało, od paru niewpuszczonych klientów wziąłem IP i podałem firmie hostingowej. Nic z tego nie wynikło - żaden z dostarczonych im adresów nie wykazywał śladu jakiegokolwiek blokowania. Podpytywałem klientów, którzy nie mieli dostępu o ich internet providerów - bez sensu, bo problem mieli ludzie zarówno z internetem z Netii, Neostrady, UPC, jak i korzystający z jakichś zupełnie mi nieznanych (być może szemranych) dostawców.

 

Coraz bardziej podejrzewam, że w pewnych specyficznych warunkach błąd powodowany jest przez skrypt sklepu. Czy ktoś z Was spotkał się - szczególnie w ostatnich miesiącach - z podobnymi zachowaniami?

 

Pozdrawiam,

Grayling

 

Link to comment
Share on other sites

a jesteś 100% pewny że te funkcje masz wyłączone?  (usługi geolokalizacyjne które blokują dostęp spoza wybranych krajów)

 

ta funkcja nie do konca działa poprawnie, całość oparta jest o budowę numeru IP, nie do końca działa to precyzyjnie i bywa tak, że IP klienta traktowany jest jako IP spoza akceptowanych krajów. Ba, wystarczy, że klient korzysta z proxy albo ma tunelowanie przez zagraniczne serwery i też się do sklepu nie dostanie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za reakcję.

 

Wszystkie filtry geolokalizacyjne na wszelki wypadek sprawdziłem przed chwilą - sklep wita serdecznie gości z całego świata, żaden region nie jest na pewno blokowany.

 

O proxy myślałem od początku, dwóch z "problemowych" klientów pytałem, czy korzystają z proxy albo używają jakichś programów do maskowania IP - tak się złożyło, że żaden z nich nawet nie wiedział o takich możliwościach. Czyli nie to. W zasadzie można na 1000% przyjąć, że jest tak, jak twierdzisz - moduł geolokalizacji błędnie interpretuje zestaw liczb w adresie i głupieje.

 

Przy dość częstych wizytach z Litwy, Ukrainy, Szwecji, czy Niemiec problemów nie ma, widzę to na Google Analytics - przy adresach z Polski zdarzają się jakieś błędy (zresztą może zdarzają się i z innych lokalizacji, ale wtedy nikt do mnie nie wydzwania...). Mniej by dziwiła blokada przy próbie założenia konta, złożenia zamówienia czy wysłania wiadomości, ale tutaj klient od razu przy próbie wejścia na stronę główną sklepu posyłany jest na drzewo.

 

Nie wiem, jak jest w nowszych wersjach Presty - być może ktoś ten błąd wytropił i poprawił, bo szukając po wszystkich możliwych forach nie natrafiłem na nikogo, kto miałby taki sam problem.

 

Rozgryzanie działania całego tego modułu może być ciekawą robotą dla maniaka, ale dopóki błąd nie jest aż tak upierdliwy i nie rozwala funkcjonowania sklepu jako całości - pożyjemy, zobaczymy.

 

Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam,

Grayling

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...