Jump to content

( Λύθηκε ) ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ


lakisss77

Recommended Posts

Καλησπέρα  και  καλώς  σας  βρήκα, είμαι   αρχάριος    με  το  prestashop  και  θα  ήθελα  την  βοήθεια  σας . Έχω  την Ελληνική  έκδοση  1,5,6,2 με  αυτό  το  skin   http://www.pc-netservice.gr/index.php  το  οποίο  είναι  το  default  και  θέλω  να  φτιάξω  το  eshop  μου  πάνω  σε  αυτό  . Tα  προβλήματα  που  έχω  είναι  τα  εξής.

 

1 Στην  περιοχή  κατηγορίες  δεν  μπορώ   να  προσθέσω  νέα  κατηγορία   στα  Ελληνικά.

 

2  Στην  περιοχή  επικοινωνήστε  δίπλα  στην  φωτογραφία  με την  τηλεφωνήτρια  δεν  μπορώ  να  αλλάξω  το ν  αριθμό  του  τηλεφώνου  διότι  δεν  γνωρίζω  που  πρέπει  να  πάω.

 

3  Δεν  γνωρίζω  πως  γίνεται  να  αλλάξω  τις   φωτογραφίες   στην  μέση  του  site  αυτές  που  αλλάζουν  μόνες.

 

4  Στην  περιοχή  το  κατάστημα  μας  δεν μπορώ  να  αλλάξω την  φωτογραφία  που  έχει , ενώ  τον  χάρτη  που  έχει  μέσα  τον  έφτιαξα.

 

5  Η  θέση  για  τα προτεινόμενα  προϊόντα  που  είναι  για  να  προσθέσω  δικά  μου?

 

 

Αυτά  για  αρχή  ξέρω  ότι  είναι  πολλά  αλλά  πιστεύω  ότι  με την  βοήθεια  σας  θα  τα καταφέρω.

 

 

 

Edited by lakisss77 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω να έρχεται κόσμος στην παρέα μας.. Γεια σας και από εμένα

 

 

 

 

Αν βρεις πως λύνετε και το θέμα με τα κεφαλαία που βάζει τόνους πες μου και σε εμένα.

@lakisss77

1.κανονικά θα έπρεπε να προσθέτεις κατηγορία και να εισάγεις το όνομα για κάθε γλώσσα επιλέγοντας το κατάλληλο σημαιάκι

2. στην αναζήτηση πάτα contact ένα είναι για την τηλεφωνήτρια και ένα για το footer δε θυμάμαι ποιο είναι ποιο διότι τα έχω διαγράψει από το δικό μου

3.home slider ή κάπως έτσι.. πατάς configure και αλλάζεις τις εικόνες με δικές σου

4.store locator αν θυμάμαι καλά (αν όχι πάτα μόνο store και θα στο βγάλει) πατάς configure και αλλάζεις την εικόνα

5.δεν πας κάπου.. απλώς τα προϊόντα που θέλεις να φαίνονται εκεί τα προσθέτεις και στην κατηγορία home και θέτεις ως προεπιλεγμένη την home.. και αυτόματα θα εμφανιστούν

@stratus66

text-transform:uppercase -> text-transform:none ή απλά το διαγράφεις εντελώς στο αρχείο που το χρειάζεσαι

για να δεις ποιο επηρεάζει το αποτέλεσμα της ιστοσελίδας σου κάνοντας δεξί κλικ και inspect element (επιθεώρηση στοιχείου)


αν δεν τα λύσετε στείλτε μήνυμα στο [email protected] για να το δούμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω να έρχεται κόσμος στην παρέα μας.. Γεια σας και από εμένα

 

 

 

@lakisss77

 

1.κανονικά θα έπρεπε να προσθέτεις κατηγορία και να εισάγεις το όνομα για κάθε γλώσσα επιλέγοντας το κατάλληλο σημαιάκι

 

2. στην αναζήτηση πάτα contact ένα είναι για την τηλεφωνήτρια και ένα για το footer δε θυμάμαι ποιο είναι ποιο διότι τα έχω διαγράψει από το δικό μου

 

3.home slider ή κάπως έτσι.. πατάς configure και αλλάζεις τις εικόνες με δικές σου

 

4.store locator αν θυμάμαι καλά (αν όχι πάτα μόνο store και θα στο βγάλει) πατάς configure και αλλάζεις την εικόνα

 

5.δεν πας κάπου.. απλώς τα προϊόντα που θέλεις να φαίνονται εκεί τα προσθέτεις και στην κατηγορία home και θέτεις ως προεπιλεγμένη την home.. και αυτόματα θα εμφανιστούν

 

@stratus66

 

text-transform:uppercase -> text-transform:none ή απλά το διαγράφεις εντελώς στο αρχείο που το χρειάζεσαι

 

για να δεις ποιο επηρεάζει το αποτέλεσμα της ιστοσελίδας σου κάνοντας δεξί κλικ και inspect element (επιθεώρηση στοιχείου)

 

 

αν δεν τα λύσετε στείλτε μήνυμα στο [email protected] για να το δούμε

Ευχαριστώ αλλά σε ποιο αρχείο είναι αυτό? Φαντάζομαι σε κάποιο γενικό θα είναι αλλά για να μην το ψάχνω μιας και απάντησες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο σε ένα.. Έχει αρκετά στο /themes/default/css/global.css και έπειτα έχει και στο φάκελο του θέματος που ψάχνεις.. αν πάλι δε λύνεται γίνεται παρέμβαση με javascript και αν δεν είσαι εξοικειωμένος με αυτήν καλύτερα θα ήταν να προσθέσεις ένα text-transform:none!important  (το important στο τέλος του δίνει τη δυνατότητα να υπερισχύει των υπολοίπων) στο κατάλληλο css αρχείο ή στο tpl (που είναι κάτι σαν html) (παράδειγμα σε tpl:       <p style="text-transform:none">Lorem ipsum dolor sit amet</p>     )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι άμα πατήσεις το βελάκι θα σου εμφανίσει τις χώρες.

To  ξερω  οτι  οταν  πατησεις  το  βελακι  θα  μου  βγαλει  τις  χωρες, βαζω  Ελλαδα  αλλα  και  πλαι  στην  Αργεντινη  με  παει.

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω να έρχεται κόσμος στην παρέα μας.. Γεια σας και από εμένα

 

 

 

@lakisss77

 

1.κανονικά θα έπρεπε να προσθέτεις κατηγορία και να εισάγεις το όνομα για κάθε γλώσσα επιλέγοντας το κατάλληλο σημαιάκι

 

2. στην αναζήτηση πάτα contact ένα είναι για την τηλεφωνήτρια και ένα για το footer δε θυμάμαι ποιο είναι ποιο διότι τα έχω διαγράψει από το δικό μου

 

3.home slider ή κάπως έτσι.. πατάς configure και αλλάζεις τις εικόνες με δικές σου

 

4.store locator αν θυμάμαι καλά (αν όχι πάτα μόνο store και θα στο βγάλει) πατάς configure και αλλάζεις την εικόνα

 

5.δεν πας κάπου.. απλώς τα προϊόντα που θέλεις να φαίνονται εκεί τα προσθέτεις και στην κατηγορία home και θέτεις ως προεπιλεγμένη την home.. και αυτόματα θα εμφανιστούν

 

@stratus66

 

text-transform:uppercase -> text-transform:none ή απλά το διαγράφεις εντελώς στο αρχείο που το χρειάζεσαι

 

για να δεις ποιο επηρεάζει το αποτέλεσμα της ιστοσελίδας σου κάνοντας δεξί κλικ και inspect element (επιθεώρηση στοιχείου)

 

 

αν δεν τα λύσετε στείλτε μήνυμα στο [email protected] για να το δούμε

Καλησπερα   στο  Νο  1  ετσι  προασπαθω  να  το κανω  ενω  μππορω  και  γραφω  Ελληνικα  και  με  Ελληνικο  Σημαιακη  δεν μπορει  να  το  κρατησει  μου  βγαζει  ενα  κοκκινο  μηνυμα  και  μπενει  στα  Αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  το  2-3-4  το  κατάφερα  ήταν  τελικά  εύκολο, το  μεγάλο  πρόβλημα  είναι  με  τις  κατηγορίες  που  δεν  μπορώ  να  περάσω  Ελληνικά  ενώ  γράφω  Ελληνικά  και  επιλέγω  το  Ελληνικό σημαιάκι  δεν  μπορώ  το  αποθηκεύσω  μου  βγάζει  αυτό  το μήνυμα  Το πεδίο link_rewrite απαιτείται, τουλάχιστον στο Greek.

 

 

Edited by lakisss77 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Το link_rewrite για να λειτουργεί σωστά το θέλει στα αγγλικά, ό,τι γλώσσα κι αν χρησιμοποιείς. Δοκίμασε το.

 

 

Όλα  καλά  παιδιά  έλυσα  όλα  τα  προβλήματα  με  την  βοήθεια  που  μου  δώσατε.

Σας  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις που σε βοηθάνε στο πρόβλημα σου καλό θα ήταν να τις πατήσεις like ώστε να γνωρίζουν και άλλοι χρήστες ότι μπορούμε να βοηθήσουμε και κάπου πρέπει να υπάρχει ένα κουμπάκι που πατώντας το αλλάζεις την κατάσταση της συζήτησης σε [ΛΥΜΕΝΟ] αν όχι κάνεις edit την πρώτη ανάρτηση και προσθέτεις στον τίτλο [ΛΥΜΕΝΟ]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις που σε βοηθάνε στο πρόβλημα σου καλό θα ήταν να τις πατήσεις like ώστε να γνωρίζουν και άλλοι χρήστες ότι μπορούμε να βοηθήσουμε και κάπου πρέπει να υπάρχει ένα κουμπάκι που πατώντας το αλλάζεις την κατάσταση της συζήτησης σε [ΛΥΜΕΝΟ] αν όχι κάνεις edit την πρώτη ανάρτηση και προσθέτεις στον τίτλο [ΛΥΜΕΝΟ]

Ok δεν  γνωριζα  για  αυτο,  για  το  κουμπακι  λυμένο  πες  μου  που  ειναι  και  θα  το  κανω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...