Jump to content

PFA- plata impozit?


uinteraju

Recommended Posts

Buna ziua Domnilor,


Sunt in pragul deschiderii unui PFA. Intrebarea (pentru cei care au deja)
mea este daca pot sa fac singur inchiderile de luna(daca exista acest drept legal) fara a apela la un contabil care cere 200 ron pe luna. La inceput ma gandesc ca nu voi vinde mare lucru . Exista vreo modalitate prin care sa completez singur niste hartii si sa nu am contabil?...Voi ce sfaturi puteti da?...Multumesc.
Pagina mea este www.e-de-toate.ro . Probabil ca voi avea vanzari 0 :D
Nu prea am produse pt. ca furnizorii cer firma pt. a-ti da o baza de date cu produse.

Link to comment
Share on other sites

la fel si clienti.. iti cer firma (practicanta de tva) in cazul in care vinzi produse fizice si nu numai.

stiam ca daca ai PFA este sufiecient sa ai un curs de contabilitate primara.
notele contabile le faci singur.
dar... cum traim in romania... este bine sa intri pe site-ul registrului comertului sau la anaf sa te interesezi de legislatie.

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Noi avem Intr. Ind.,suntem neplatitori de TVA. Dupa cum stim noi, nu este nevoie de contabil angajat pentru PFA si I.I. Totus eu recomand colaborarea cu un contabil, macar la inceput, ca sa arata cum trebuie pregatite actele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

eu am AF asociatia familiara nu ai nevoie de contabil dar e bine sa ai un program de contabilitate in partida simpla, gasesti pe www.sagasoft.ro , ai impozit pe venit de 16% potzi angaja cate persoane vrei si de unde vrei, nunumai din familie. esti ca un SRL dar cu contabilitate simpla

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...