Jump to content

Stałe ceny w różnych walutach


Jurist

Recommended Posts

Witam, będę sprzedawał tylko do jednego z krajów UE to muszę walutę ustawić na ten kraj? Czy może wprowadzając produkty ustawić na złote, a w kursie walut ustawić przelicznik 1 do 1 ? Tak, aby zawsze była stała cena produktu. Co z fakturowaniem? Na fakturze musi być VAT w złotówkach(przeliczony wg kursu NBP z dnia poprzedza... etc)? To wychodzi na to, że będzie ręczne wprowadzanie danych do fakturowania, jak ustawi się w sklepie walutę innego kraju niż złotówka. Ułatwienia dla przedsiębiorców :)

 

I jeszcze jedno czy jest może taka opcja, że jak się zarejestruje firma z VAT UE to automatycznie dla tego klienta będą wyświetlane ceny w netto bez VAT (WDT i WNT)?

Edited by notobro (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Możesz sprzedawać w dowolnej walucie, ale chyba lepiej będzie ułatwić życie klientom i pozwolić im płacić w ich walucie, nie sądzisz? ;)

Jak sobie ustawisz przeliczanie walut to już Twoja sprawa ;)

Na fakturze tylko kwota podatku musi być w złotówkach (reszta można być w innej walucie), no i żeby ją wyliczyć musisz mieć średni kurs NBP z dnia poprzedzającego. Te automatyczne kursy walut w preście nie są z NBP ;)

 

Nawet jak ustawisz walute jako złotówke to bez modyfikacji ta faktura jest nic nie warta. Ale i tak jest dobrze, różnice w ustawodawstwie w różnych krajach są tak ogromne, że dziwię się ludziom z presty, że "w miarę" to ogarnęli.

 

Dlatego nie korzysta się z fakturowanie w preście, tylko w zewnętrznym programie, a te prestowe dokumenty co najwyżej jako proformy wysyłać.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowoiedz. Dlatego najlepiej ustawić walutę sklepu na kraj do którego sprzedajemy, aby ceny były zawsze takie same bez aktualizacji kursu walut (lub ustawić kurs 1 do 1 i ustawić walutę sklepu jako złotówkę). Wydaje mi się, ze pierwsza opcja bedzie najlepsza, a jak zajdą zmiany w Preście na ustawienie stałych cen dla różnych walut to wtedy można pozmieniać ustawienia. Co do faktur, sprawdzałem "fakturownia", "szybka fakturka" i wiele innych, ale dla wystawiania faktur zaliczkowych dla krjajów UE, wydają mi się, że najlepszą opcją są te dwie pierwsze (kryptoreklama). Może ktoś zna jakieś dobre programy do fakturowania (z automatycznym przelicznikiem NBP) z księgowaniem i magazynem?

Ps. Ja też się dziwię ludziom, że to wszystko ogarniają :)

Ps.2 Ja ustawiłem walutę na kraj do którego będę sprzedawał.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Witam.

Pojawił się problem z ustawieniem domyślnych walut w systemie prestashop.

Sklep używa funkcji "Multistore".

Sklep posiada rozgałęzienie na  sklepy:
1) polski - na tym sklepie opierał się pierwszy sklep, przed założeniem "Multistore", domyślną walutą sklepu był "polski złoty"
2) czeski - na oddzielnej domenie - co wiąże się ze zmianą domyślnej waluty na koronę czeską, jeśli zmieniamy na koronę czeską to wartość w cenach produktów jest taka sama przy założeniu np. 1000 zł = (6,60zł za kcz) = 6600 kcz, co jest równoznaczne z tym, że cena produktów powinna się zmienić po ustawieniu domyślnej, a robi się coś takiego, że  gdy zmieniamy na koronę czeską to sytuacja wygląda tak:
1000 kcz (zamiast 6600 kcz) = 152,86 zł.
Tak jakby system sugerował się tylko jednym ustawieniem domyślnej waluty dla sklepu "Multistore", ale już wartości kwot w cenach produktów nie zamienia.

I to tak wygląda jakby trzeba było wprowadzać domyślnie, żebyśmy wiedzieli ile złoty ma koron i zamiast kwoty 1000 zł (1000 kcz) trzeba pisać odpowiednio w Polsce 1000 zł, w Czechach 6600 kcz, w Niemczech.

Czy da się to tak jak na screenie ustawić bez wprowadzania znów cen produktów w systemie. Tylko żeby cena się zamieniła z automatu na czeską, niemiecką itd. ?

D2IZFr.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Podbijam temat. Czy coś się zmieniło? Próbowałem dodawać "Specyficzne ceny" dla każdego produktu inne dla dolara, ale sklep zaczyna wariować i pokazuje w dolarze jeszcze większą cenę niż trzeba. Ktoś ma jakiś pomysł co można zrobić żeby ustalić stałą cenę (bez przeliczania) dla walut, lub stref?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

podbijam temat potrzebne różne waluty dla różnych produktów, wyświetlana może być taka sama, ale chodzi o ceny wprowadzane, żeby codziennie nie przeliczać cen dla tysięcy produktów. Generalnie wygląda na to że trzeba by było zrobić tak aby można było dla konkretnego produktu można było wybrać walutę i w tej walucie zarządzać ceną, a klientowi w sklepie ma się wyświetlać przeliczona waluta taką jak sobie wybierze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 3/6/2019 at 3:37 PM, Piotr K. said:

Masz podane możliwości - albo ustawiasz sobie sztywny przelicznik (kurs waluty) albo przez specyficzne ceny ustawiasz dla danej waluty cenę każdego produktu osobno.

W którym miejscu mogę to zrobić? Chciałbym żeby cena w euro i w dolarach była stała, niezależnie od kursu.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję, działa. Zmyliło mnie że to pomimo wyboru euro przy okienku "cena sprzedaży" i tak wyświetlany jest symbol "$"

Czy można jakoś automatycznie zaznaczyć kraje europy czy trzeba ustawiać specyficzną cenę dla każdego kraju?

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2019 at 10:04 AM, Piotr K. said:

Chcesz uzależniać cenę od kraju czy od waluty?

Od kraju. Zdaję sobie sprawę że jest taka możliwość ale zaznaczanie każdego kraju z osobna wydaje mi się bardzo karkołomne.

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem po co chcesz uzależniać od kraju bo to potencjalnie zbędne problemy, ale w standardzie raczej nie ma opcji masowego zaznaczania krajów.

Zresztą na początku pytałeś o osobne ceny dla walut to po co teraz chcesz rozdzielać na kraje ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...