Jump to content

Preturi in functie de limba straina


AndreeaR

Recommended Posts

Buna ziua  , 

 

Am o mica problema,am cautat prin forum dar nu am gasit exact o rezolvare la problema mea si n-as vrea sa umblu pe unde nu trebuie.

 

Site-ul meu este realizat atat in limba romana(limba materna) , cat si in limba engleza insa preturile raman tot in lei pentru ambele limbi.

 

As vrea daca se poate ca atunci cand utilizatorul vizualizeaza siteul in limba romana ca preturile sa apara in lei , iar cand vizualizeaza siteul in limba engleza sa apara preturile exprimate in  dolari.

 

 

Va multumesc frumos

 

Link to comment
Share on other sites

Mai am o mica neintelegere la currencies.

 

Am doua monede : lei si dolari

 

Default currency este LEI

 

 

La exchange rate am 0,38 ( cu tva inclus)

 

1ron = 0,38 usd( tva inclus )

 

currency format : x0,000.00 ( as with dollars)

 

 

La USD am urmatoarele :

La exchange rate am 4,06( cu tva inclus)

 

1 usd = 4,06 lei ( tva inclus)

 

currency format : x0,000.00 (as with dollars)

 

 

Ce anume este gresit ? 

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate dar asta nu face dacand daca schimba limba, celalalt foloseste baza de date ip, si directioneza automat la limba engleza si dolar, in functie de unde e vizitat, daca pui sa vada default romana si vede pretul mic, nu o sa se incumete sa schimbe in lei si va vedea pretul mic, si va comanda asa

idea este buna dar mult mai slabuta, desi mai poate sa se joace cu geolocation

Link to comment
Share on other sites

Revin cu un post la problema aceasta

 

In actiunea mea de a converti preturile am urmatoarele probleme :

 

1 ) Valoarea din USD transformata in LEI nu coincide cu pretul produsului in LEI

 

default currency este LEI , la exchange rate la LEI am valoarea 1 , iar la USD  am valoarea 0.3056 conform curs bnr (1 RON = 0.3056 USD)

 

2) La acest produs(poza atasata) am un produs de 8GB la care mi se afiseaza pretul in USD eronat ( este mai mare decat pretul in LEI) si un produs de 16GB la care imi afiseaza pretul 0 USD ...

 

https://www.dropbox.com/s/2mw73atry16t20q/13232.jpg

 

Multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

inainte de a popula baza de date cu produse, adica a introduce produsele, definiti intai valuta de introducere si valuta de baza a magazinului, daca schimbi, intre timp valoare ramane aceasi doar moneda se modifica (te si avartizeaza presta)

adica 20 poate fi lei, euro, usd de aici incepe transformarea la currency, la asta sa fiti foarte atenti

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...