Jump to content

imagine logo


Recommended Posts

nu mi se vede logoul sus stanga din site cum ar trebuii

pt ca upload ez cu presta poza pierde din calitate?

default logoul este .jpg cu 224 x 73

am creat si eu o imagine cu aceeasi dimensune si iam dat un efect gradient, cand pun imafine intrun fisier html sil pun pe net poza mi se vede ok , cand fac upload in presta poza mi se vede granulat pe culoarea rosie, am facut poza in photoshop fireworks kiar mia refacuto si un prieten care se ocupa cu grafica, si tot nu merge pare ca orice poza pun .gif .jpg .png se vede dranulat iar daca pun in html sau dau sa deskid poza cu un browser mi se vede bine

face cumva presta o conversie si modifica calitatea pozei?

12917_D8gEqjJxAKaxkkupEdun_t

Link to comment
Share on other sites

Da, Presta recomprima toate imaginile date spre upload. Poti verifica comparand fisierul initial cu cel din Presta.
Poate sa nu deranjeze, dar pentru imagini mari/cu treceri bruste/cu gradienti mari cea mai sigura metoda e sa pui imaginea direct pe server, nu prin Back Office.

Fireste, cei care tin la calitatea imaginilor pot pune toate imaginile direct pe server.

Link to comment
Share on other sites

pentru uinteraju

aici gasesti modulul apasa aici

dezinstalezi modulul home text editor daca nu vrei sal folosesti , instalezi modulul sotoew sil configurezi in functie de prefetinte, sa pui baneru akolo unde lam pus eu te duci la pozitie module si dai sa fie primu nivel modulul cu baner, in modul eu am ales pozitionarea banerului in home extensia .swf dar potzi pune si imagini sau text si ai predefinite mai multe locuri in site unde sa pui banner

parearea mea este ca cel mai bine e sa pui flash, flash ul carel vezi ajolo eu lam editat dupa bunul meu plac

Succes

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat cu imaginea , merci ggedamed am upload cu ftp si e perfect akuma

Setu sa stii ca nici mie nu mia fost usor, in theme in tema principala e un global.css si akolo am modificat tot + imaginile pt tema

iti sugerez sa lucrezi cu un server local gen xampp , daca tzi se strica in reinstalezi si o iei de la capat si asa inveti css ul pe unde tre sal modifici
iar teme o sa fie suficiente la un moment dat, inca nui asa populara aplicatia dar o sa apara free o gramada de teme

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...