Jump to content

Setare modul rambus


Daddy

Recommended Posts

Se poate seta plata rambus ca sa fie activa doar pentru o parte din produsele din magazin ?

Am produse personalizate care nu pot sa le trimit cu plata ramburs, deoarece daca clientul nu mai ridica coletul produsele sunt bune de aruncat, intrucat au fost personalizate/destinate lui.

Sau macar de la o suma sa dispara din cos optiunea plata rambus si sa ramana celelalte (transfer bancar)

Link to comment
Share on other sites

Se poate seta plata rambus ca sa fie activa doar pentru o parte din produsele din magazin ?

Am produse personalizate care nu pot sa le trimit cu plata ramburs, deoarece daca clientul nu mai ridica coletul produsele sunt bune de aruncat, intrucat au fost personalizate/destinate lui.

Sau macar de la o suma sa dispara din cos optiunea plata rambus si sa ramana celelalte (transfer bancar)

da, se poate face.

 

te duci la Catalog > Products > Edit produs > Shipping si acolo ai toti curierii instalati si lasi doar pe cel dorit.

 

faci 2-3 curieri ( pot sa aibe si aceeasi denumire) si le pui limitare de la ce suma sa fie activi si la cel cu suma mai mare il asociezi cu plata prin banca.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ceva a-mi scapa mie, deci am incercat in  toate felurile, da nu-mi merge.

Intradevar pot seta transportatorul ca de la ce suma vreau sa duca gratuit sau pe pret mai mic, etc.

Problema e ca nu pot seta plata rambus, asta are modulul instalat, si apare permanent, nu pot interveni asupra ei.

Deci ca sa fiu mai explicit, magazinul e de stampile, pot accepta sa-mi comande una doua si sa le plateasca ramburs (in caz ca nu le ridica, asta e, suport una sau doua maxim ca pierdere, max. 100-150 lei) dar sa zicem ca de la 150 lei total cos - din produse cumulate- sa fie acceptata numai plata transfer (consider ca cine vrea mai multe stampile e o firma si ca atare nu ai incurca aceasta modalitate de plata, si ma feresc si eu de vreo comanda de 200-300 lei plimbata tur-retur).

Pentru exemplificare: stampile-shop.com, puteti sa va inregistrati ca nu e operational inca, ma invat pe el deocamdata :)

Link to comment
Share on other sites

sunt 2 module free, payments to carriers si ship2pay, instaleaza unul din ele si de aclolo restrictionezi metota de plata.

 

de ex. ai Fan curier 1 pt sume de la 10 la 100 lei > ramburs

Fan curier 2 pt sume de la 100 la 300 lei > transfer bancar.

 

merge ok si te scapa de batai de cap. din pacate PS are o hiba, daca redenumesti un curier ii schimba ID-ul si se sterge asocierea si trebuie sa o faci din nou

Link to comment
Share on other sites

sunt 2 module free, payments to carriers si ship2pay, instaleaza unul din ele si de aclolo restrictionezi metota de plata.

 

de ex. ai Fan curier 1 pt sume de la 10 la 100 lei > ramburs

Fan curier 2 pt sume de la 100 la 300 lei > transfer bancar.

 

merge ok si te scapa de batai de cap. din pacate PS are o hiba, daca redenumesti un curier ii schimba ID-ul si se sterge asocierea si trebuie sa o faci din nou

 

Confirm, functioneaza cu payments to carriers, celalalt nu l-am incercat.

Multumesc Cornel_M.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...