Jump to content

Πώς επεμβαίνω στις ρυθμίσεις του site;


dkontod

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Για να δώσω μία "ταυτότητα", είμαι εντελώς άσχετος με το web development, αν και είμαι "παραδοσιακός" προγραμματιστής και IT professional.

Εγκατέστησα το prestashop σε ένα subdomain του χωρου μου για να δω τί είναι και μου δημιούργησε ένα - εντυπωσιακό ομολογουμένως - εμπορικό site-κατάστημα με του κόσμου τις ρυθμίσεις όσον αφορά στο κατάστημα, αλλά με περιεχόμενο εντελώς άσχετο με το δικό μου business.

Δεν κατάφερα όμως να βρω πουθενά πώς μπορώ να επέμβω στην εμφάνιση αυτού του site με customization του template - όπου επιτρέπεται ή αλλαγή του υπάρχοντος template με ένα άλλο.

Π.χ. : - Υπάρχει ένα slider που προβάλλει κάποιες φωτογραφίες και μηνύματα. Πώς μπορώ να αλλάξω αυτές τις φωτογραφίες ή τα μηνύματα;

- Πώς μπορώ να αλλάξω το layout της σελίδας;

- Πώς μπορώ να αλλάξω γραμματοσειρές, χρώματα κλπ;

 

Παρακαλώ για την συγγνώμη σας εκ των προτέρων αν οι ερωτήσεις μου δείχνουν "βασική άγνοια". Αν κάποιος μπορεί να με κατευθύνει σχετικά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σχετικέ άσχετε ;p

 

Λοιπόν για να αλλάξεις θέμα ή logo πηγαίνεις preferences -> themes (ως διαθέσιμα θέματα σου εμφανίζονται αυτά που υπάρχουν κάτω από τον φάκελο /themes στο φάκελο του presta)

Η τροποποίηση γενικά της εμφάνισης κρίνεται εύκολη. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τροποποιήσεις το κατάλληλο .tpl αρχείο μέσα στο θέμα ( πχ ..themes/default/header.tpl βρίσκεται η κεφαλίδα του προεπιλεγμένου θέματος)

Όσον αφορά το slider θα σε συμβούλευα να το αλλάξεις με το "κλασσικό" πλέον minic slider ή ακόμη να κάνεις μια custom δουλειά που σου αυξάνει τις επιλογές είναι όμως για πιο ανεβασμένα επίπεδα γνώσης ;) (αν βάλεις το Module που σου πρότεινα στη μπάρα αναζήτησης του διαχειριστικού πατάς minic και enter θα στο βγάλει στα αποτελέσματα και θα πατήσεις κάπου που λέει διαχείριση. Εκεί αλλάζεις εικόνες και μηνύματα και transitions και timeouts)

 

Layout και γραμματοσειρές και ό,τι άλλο αφορά εμφάνιση -> CSS κυρίως ή javascript

 

Ελπίζω να σε κατατόπισα φίλε και πάλι καλώς ήρθες στο παρεάκι μας

 

Μετά τιμής,

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σχετικέ άσχετε ;p

 

Λοιπόν για να αλλάξεις θέμα ή logo πηγαίνεις preferences -> themes (ως διαθέσιμα θέματα σου εμφανίζονται αυτά που υπάρχουν κάτω από τον φάκελο /themes στο φάκελο του presta)

 

Η τροποποίηση γενικά της εμφάνισης κρίνεται εύκολη. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τροποποιήσεις το κατάλληλο .tpl αρχείο μέσα στο θέμα ( πχ ..themes/default/header.tpl βρίσκεται η κεφαλίδα του προεπιλεγμένου θέματος)

 

Όσον αφορά το slider θα σε συμβούλευα να το αλλάξεις με το "κλασσικό" πλέον minic slider ή ακόμη να κάνεις μια custom δουλειά που σου αυξάνει τις επιλογές είναι όμως για πιο ανεβασμένα επίπεδα γνώσης ;) (αν βάλεις το Module που σου πρότεινα στη μπάρα αναζήτησης του διαχειριστικού πατάς minic και enter θα στο βγάλει στα αποτελέσματα και θα πατήσεις κάπου που λέει διαχείριση. Εκεί αλλάζεις εικόνες και μηνύματα και transitions και timeouts)

 

Layout και γραμματοσειρές και ό,τι άλλο αφορά εμφάνιση -> CSS κυρίως ή javascript

 

Ελπίζω να σε κατατόπισα φίλε και πάλι καλώς ήρθες στο παρεάκι μας

 

Μετά τιμής,

Κωνσταντίνος

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Από όσα γράφεις, συμπεραίνω ότι είναι αναγκαίο να γνωρίζω PHP ή έστω HTML. Εγώ όμως - όπως έγραψα στο αρχικό post δεν γνωρίζω τίποτε σχετικό με το web development. Δώσε μου να σου φτιάξω σύστημα με βάση δεδομένων, από εμπορικό μέχρι BI και CSS, ακόμη και έξυπνο σύστημα αυτόματων αποφάσεων, αλλά πάντα με παραδοσιακό τρόπο: vb, c++, ακόμα και οι παλιές καλές ξεχασμένες RPG και COBOL και ένα σκασμό άλλες γλώσσες.

Μπορώ να κατανοήσω και να πραγματοποιήσω εύκολα σχετικά και τις πιο περίπλοκες παραμετροποιήσεις. Έχω ένα site με ένα template αναπτυγμένο custom σε drupal και όντως, μπορώ να το χειριστώ θαυμάσια. Μου λείπουν όμως κάποιες λειτουργίες και δυνατότητες - που υποψιάζομαι ότι το prestashop τις διαθέτει και μέλιστα με ποικιλία - για τις οποίες ο προγραμματιστής μου το παίζει σπάνιος και πολύτιμος. Για αυτό και αποφάσισα να καταφύγω σε μία λύση που θα την ελέγχω εγώ 100%.

Δεν αποφεύγω την μελέτη. Μια ζωή αυτό έκανα. Απλά δεν με παίρνει ο χρόνος. Πρέπει το e-shop να δουλεύει το πολύ μέχρι 10 Φλεβάρη.

Με όλα αυτά, και για να μην σε κουράζω, καταλήγω σε 2 επιλογές μάλλον

1. Πρέπει να απευθυνθώ σε μία εταιρεία για ανάπτυξη του καταστήματος, αφού εγώ αποκλείεται να μάθω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να κάνω όλα αυτά που περιγράφεις.

2. Να εγκαταλείψω το prestashop και να ψάξω για κάποια άλλη πιο "all-in-one" λύση,

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

PHP δε χρειάζεται να ξέρεις τουλάχιστον αν δε θέλεις κάτι πολύ custom.. Κι html πάλι δε χρειάζεται αν δε θέλεις να αλλάξεις μόνος σου το θέμα που υπάρχει.. Απλά αρκετοί θα ξέρουν ότι δουλεύεις presta ;) Αν θέλεις μπορώ να το αναλάβω για εσένα.. Αν θέλεις να συζητήσουμε στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα σε παρακαλώ τι είδους eshop είναι, τι θα πουλάς τι δυνατότητες θέλεις να έχει (αυτά τα σπάνια που αναφέρεις) και ό,τι άλλο θεωρείς χρήσιμο.. Ευχαρίστηση μου να βοηθάω.. Αυτή ούτως ή άλλως είναι η δουλειά μου

Μετά τιμής,

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...