Jump to content

Αλλαγή Domain


xeirokamoto

Recommended Posts

Καλημέρα σας . 

Εδώ και περίπου ένα τρίμηνο χρησιμοποιώ το Prestashop στο site μου. 

Το πρόβλημα μου είναι ότι σχεδίασα την ιστοσελίδα μου σε ένα προσωρινό domain  οπού είναι .info . Γιατί λειτουργούσε ήδη το site μου σε .gr με τον builder του ΟΤΕ.

Όταν λοιπόν ο ΟΤΕ αποδεσμεύσε το domain και το πήρα από την Tophost ακολούθησα όλες τις διαδικασίες που γράφοντε για τήν αλλαγή domain στο Web . Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω redirect στο .info  αλλά θέλω σύντομα να το αλλάξω μόνιμα σε .gr .

Αν μπορείτε στείλτε μου τον ποιο σωστό τρόπο για αλλαγή domain μήπως κάνω κάτι λάθος .

Ευχαριστώ πολύ και συνεχίστε την καλή δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Μετέφερα όλο το φάκελο στο gr domain που δημιούργησα στο plesk , άλλαξα τα username στην βάση . Γενικά ακολούθησα τις οδηγίες που λέγονται στο web για την αλλαγή domain στο prestashop. Πήγα ακόμα και στην Tophost.gr και το είδαμε μαζί με ένα υπάλληλο , από κοντά . Μου πρότεινε να κάνω search σε όλα τα αρχεία της βάσης και να αλλάξω το .info σε .gr οπού το χρεισημοποιεί η βάση επειδή δεν είχε δουλέψει ουσιαστικά το prestashop , αλλιώς να ξανακάνω νέα εγκατάσταση κτλ π . Αν μπορείτε να μου στείλετε κάποιο link με τα σωστά βήματα που πρέπει να γίνουν  να τα ακολουθήσω κατά γράμμα μήπως και μπορέσω να βγω από αυτό το αδιέξοδο , θα ήμουν ευγνώμων . Το site μου πριν από μισό εξάμηνο ήταν στο google search 1o στο αντικείμενο μου και έχει χάσει ήδη έδαφος . Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ δε ξέρω και ακριβώς τι γίνεται.. Αλλά θα σου πρότεινα προκειμένου να μην χάνεις χρόνο να κάνεις backup τα πάντα και να κάνεις καινούρια εγκατάσταση στο .gr ... To SEO ποτέ δε σταματάει.. Αν συνεχίσεις την καλή δουλειά, θα ξανανέβεις εκεί που ήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου . Αν κάνω backup , επειδή δεν ξέρω επ' ακριβώς πως λειτουργεί το prestashop , στην νέα εγκατάσταση θα μπορώ να κάνω restore τα πάντα ;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως backup / restore γίνεται και από το backoffice του παρόχου φιλοξενίας. Μίλησε με το support της εταιρίας που φιλοξενείσαι και θα σε κατατοπίσουν. btw σε ποια εταιρία είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις . Το έλυσα το πρόβλημα . Βρήκα ένα video απόλυτα κατατοπιστικό στον τρόπο μεταφοράς domain .Ορίστε το link για όποιον στο μέλλον έχει το ίδιο πρόβλημα . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...