Jump to content

Friendy URL'de Resim Ve Link Sorunu

siteuye

Recommended Posts

Arkadaşlar merhabalar;
Prestashopun friendly url özelliğini aktif hale getirmek istiyorum. .Boş bir .htaccess dosyası oluşturup servera yüklüyorum. Yazma izinlerini veriyorum. Friendly urlyi aktif hale getirdiğimde ana sayfa geliyor ama ana sayfadaki resimler görünmüyor. Linkler de beklediğim şekilde gelmediği için 404 sayfa bulunamadı hatası alıyorum.
Mesela ana sayfadan bir linklerin hepsine "Ana-sayfa" diye iki kelimeyi daha ekliyor urlye.

Örneğin:
http://www.sitem.com/ana-sayfa/10-yeni-krs-300-kompresor.html geliyor sayfa.
Daha sonra forumdaki sanırım Safa arkadaşın düzenlediği htaccess dosyasını yükledim yine aynı hatayı aldım. Bu konuda yardım ve önerilerinizi rica edeceğim. 
Kullandığım Sistem:

Prestashop Sürüm: 1.3.1

Server:Windows Server 2003

Ekteki dosyayı deneyin çalışmaz ise hosting firmanız ile görüşün...

Eğer çalışır ve resimler görünmez ise resim tırnaklarını tekrar oluşturun...

Tabi tarayıcı geçmişinizi silin sorun çıkartabilir...

Hocam merhabalar;

Eklediğin dosyayı denedim ama değişen bir şey olmadı. Sunucu kendime ait bir VPS sunucu. Yani server ayarları için hosting firmasıyla görüşmem mümkün değil. Senden ricam sitenin adresini versem sen kendin bir bakabilir misin ziyaretçi olarak sorunun nerede olduğu konusuna?

Edited by siteuye (see edit history)

Arkadaşlar merhabalar;

Prestashopun friendly url özelliğini aktif hale getirmek istiyorum. .Boş bir .htaccess dosyası oluşturup servera yüklüyorum. Yazma izinlerini veriyorum. Friendly urlyi aktif hale getirdiğimde ana sayfa geliyor ama ana sayfadaki resimler görünmüyor. Linkler de beklediğim şekilde gelmediği için 404 sayfa bulunamadı hatası alıyorum.

Mesela ana sayfadan bir linklerin hepsine "Ana-sayfa" diye iki kelimeyi daha ekliyor urlye.

Örneğin:

http://www.sitem.com/ana-sayfa/10-yeni-krs-300-kompresor.html geliyor sayfa.

Daha sonra forumdaki sanırım Safa arkadaşın düzenlediği htaccess dosyasını yükledim yine aynı hatayı aldım. Bu konuda yardım ve önerilerinizi rica edeceğim. 

Kullandığım Sistem:

Prestashop Sürüm: 1.3.1

Server:Windows Server 2003

Merhaba Sn #siteuye

Madem Php web dili ile hazırlanmış bir e-ticaret sistemi kullanacaksınız, neden Windows sunucu kullanmaktasınız ? Neredeyse daha düne kadar çoğu hosting sağlayıcısı ve web yazılımcısı "Windows 'ta olmaz - Windows 'ta çalışmaz! " derdi ve halâ söyleyenler var.

Windows sunucuda belki uygun görülmeyen yazılımları farklı kanallarla çalıştırabilirsiniz ama gerçek anlamda başarılı olamazsınız!

Nacizane fikrim, Prestashop sistemini linux hosting ya da linux sunucu üzerinde kullanmanız. Bu ve benzeri konularda internette çok fazla makale var, müsait olduğunuzda okumanızı tavsiye ederim.

Herhangi bir durumda iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

İyi çalışmalar.

Merhaba Sn #siteuye

Madem Php web dili ile hazırlanmış bir e-ticaret sistemi kullanacaksınız, neden Windows sunucu kullanmaktasınız ? Neredeyse daha düne kadar çoğu hosting sağlayıcısı ve web yazılımcısı "Windows 'ta olmaz - Windows 'ta çalışmaz! " derdi ve halâ söyleyenler var.

Windows sunucuda belki uygun görülmeyen yazılımları farklı kanallarla çalıştırabilirsiniz ama gerçek anlamda başarılı olamazsınız!

Nacizane fikrim, Prestashop sistemini linux hosting ya da linux sunucu üzerinde kullanmanız. Bu ve benzeri konularda internette çok fazla makale var, müsait olduğunuzda okumanızı tavsiye ederim.

Herhangi bir durumda iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

İyi çalışmalar.

Merhabalar shnslmz;

Öncelikle sorumla ve sorunumla ilgilendiğin için teşekkür ederim. Sorduğun soruya gelince. Ben sadece PHP dili tabanlı siteyi kabul etmiyorum sadece. .Net tabanlı kendi tasarladığım siteler de mevcut. Prestashop gerçekten çok gelişmiş ve iyi bir e-ticaret sistemi. .Net'te birkaç benzer sistem mevcut. Ama hiç biri Prestashop ile kıyaslanmıyor. Firmalar eğer e-ticaret sitesi isterlerse Prestashop'u öneriyorum. Ve kuruyorum. Ama yok müşteri; şirket tanıtımı, hizmet vesaire gibi siteler istiyorsa .Net tabanlı C# diliyle site tasarlıyorum.  Programcılığa başlarken PHP'yi istemiştim başta. Ama Windows tabanlı öğrenci takip, ufak tefek muhasebe, stok takibi gibi program talepleri gelince ister istemez C# öğrendim. Ve o yönde kendimi geliştirmeye çalıştım. Hala da çalışıyorum. Kendime ait bir sunucum yok. VPS server kiraladım. Siteleri o sunucu üzerinden yayımlıyorum. Maddi açıdan bir tane Windows bir tane Linux server kiralayamayacağım için mecburen ikisini de çalıştırabileceğim bir serveri kiralamak zorundaydım. Bu URL Rewrite konusuna kadar Prestashop'ta hiç bir sorun yaşamadan kullanabildim. Ama iş bu soruna gelip dayanınca sıkıntı çıktı. Bu sorunu çözebilmek için değişik yolları yöntemleri araştırdım. Hala da araştırıyorum. Prestashop yukarıda da belirttiğim gibi çok iyi düşünülmüş, tasarlanmış ve geliştirilmiş bir sistem. Haliyle benim karşılaştığım sorunla karşılaşan yada karşılaşacak olan kişi sayısı çok olmalı. O yüzden araştırıyorum kaç gündür. Hatta bir ip ucu buldum gibi. Ama sorun benim PHP'de deneyimsiz olmam. Soruyu açtığım bu adresteki başlıktan görebilirsin.

http://www.prestashop.com/forums/topic/301333-friendy-url-ve-ionics-isapi-rewrite-filter/

Eğer bu soruna bir çözüm bulunabilirse hem ben hem de benim gibi bu sorun yüzünden sıkıntı yaşaması muhtemel arkadaşlar çok rahatlayacaklar eminim. Yukarıda belirttiğim soruyu okursan ve bu konuda yardımcı olabilirsen çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Edited by siteuye (see edit history)

Sn #siteuye

Bu gibi durumlarda size tavsiyem sunucu konusunda tecrübeli değilseniz, hosting sağlayıcınızla iletişime geçmeniz yönünde olacaktır. Aksi takdirde internette kendinizi çok fazla yorarsınız ve belki de küçük bir hata daha büyük bedellerle karşı karşıya bırakabilir sizi.

Ve nacizane fikrim hem Windows hem Linux tabanlı yazılımı bir VDS üzerinde kullanmayı denemeyiniz. Yukarıda bu konuya kısaca değinmiştim.

İyi çalışmalar.

Sevgili ServerBilgisayar ve Shnslmz;

Mesajlarınız için teşekkür ederim. Server Bilgisayar senin bahsettiğin eklentiyi biliyorum. Helicontech'i yani. Ama lisans ücreti çok yüksek. Hosting firmasıyla daha önce görüşmüştüm. Ama mesajlarınızı okuyunca tekrar görüştüm şimdi. Onlar ücretli eklentileri VPS servera kuramıyoruz. Zaten VPS servera kimse ücretsiz olarak kurmaz dediler. Araştırmalarımdan Ionics Isapi Rewrite Filter eklentisi buldum iki gün önce. Ücretsiz bir eklenti. Servera güç bela kurdum. Kurulum kılavuzundaki ayarlara göre kurulum başarılı oldu. Yani şu anda serverda URL Rewrite işlemi için bir eklenti kurulmuş durumda. Ama işte talep edilen URL'leri nasıl yakalayabileceğimi bilmiyorum. .Net tabanlı site olsa tecrübe ve bilgim yeter ondan şüphem yok. Ama konu PHP tabanlı Prestashop olunca yetmiyor. Mesela IIRF kurulum ve ayarlarıyla ilgili aşağıda adresini verdiğim sitede bilgi var. Ben o sitedeki ve kurulum kılavuzundaki bilgilere göre kurulumu doğru yaptığımı görebiliyorum. Aşağıda vereceğim sitede PHP için URL yeniden yazma işlemine birkaç örnekte var. Ama işte benim PHP bilgim yetmediği için sitedeki örnekleri Prestashop'a uyarlayamıorum. Sizin gibi tecrübeli arkadaşlar Ionics Isapi Rewrite Filter eklentisini daha önce kullanmamış veya incelememiş olsanız bile benden daha kolay anlayabilirsiniz gibime geliyor. Zaten Prestashop Forum'da yabancı bir arkadaş bu eklentiyi kullandığını yazmış. Ama nasıl kullanılacağı konusunda bilgi vermemiş. İngilizcem yeterli olsa ona mesaj atarak bilgi vermesini rica edecektim. Ama önce Türkçe forum sayfasındaki tecrübeli arkadaşlara bir akıl danışayım istedim. Server Bilgisayar sen Helicontech lisanslı kullanıyorsun galiba. Ama söylediğim gibi benim hosting firmamda o eklenti malesef bulunmuyormuş. O yüzden Ionics Isapi Rewrite Filter eklentisini kullanmaya çalışıyorum. Ben acizane sorunumu tekrar dile getireyim. Ionics Isapi Rewrite Filter eklentisini kurmakta ve ayarlarını yapmaktan yana bir sıkıntım. En azından kurulum kılavuzunda belirtilen status yani durum bilgisi kısmından eklentinin başarılı bir şekilde kurulduğunu ve çalıştığını görebiliyorum. Sorun bu eklenti başarılı bir şekilde çalışıyorken Prestashop'un Friendly URL özellğini nasıl aktif hale getirip talep edilen query stringlerin yani sorgu dizelerinin SEF URL'ye çevirebileceğim. İşte kafamın basmadığı nokta burası. Prestashop'un yönetim panelinde Arkadaşça URL'yi aktif et seçeneğine tıkladığımda Ionics Isapi Rewrite Filter eklentisini hiç kurmamışım gibi davranıyor. Bu kadar uzun lafım kısası sitedeki query stringlerin Ionics Isapi Rewrite Filter eklentisi tarafından filtre edilip edilmediğini anlayamıyorum. Eğer aşağıdaki sayfaları inceler ve oralardaki bilgileri tecrübelerinizle yorumlarsanız çok sevinirim. Her şey için tekrar tekrar teşekkür ederim.

Ionics Isapi Rewrite Filter eklentisinin nasıl kurulacağı ve ayarlarının nasıl yapılacağına dair bilgiyi aşağıdaki siteden inceleyebilirsiniz.
http://www.duzgun.com/web-sunucular/ionics-isapi-rewrite-filter-url-rewriter-for-iis-t-2378.html

Aşağıdaki linktede prestashop forumda Ionics Isapi Rewrite Filter'ı kullanan arkadaşın açtığı başlığı görebilirsiniz. 
http://www.prestashop.com/forums/topic/23742-iis-mod-rewrite-pro-and-prestashop-fix/

windows2003 sunucu kullanıyorsanız...Helicontech olmadan bu sorunu aşamazsınız...eğer windows2008 sunucu kullanıyorsanız diğer eklenti ile bu sorun aşıla bilir...kendi firmam dahil bir çok sunucu firması windows sunucularda bu eklentiyi ücretsiz olarak sağlamaktadır...sizin bu sorunu aşamanız tamamen çalıştığınız firma ile alakalıdır..eğer bu desteği vermiyorlarsa mecburen lisans almak zorundasınız...

windows2003 sunucu kullanıyorsanız...Helicontech olmadan bu sorunu aşamazsınız...eğer windows2008 sunucu kullanıyorsanız diğer eklenti ile bu sorun aşıla bilir...kendi firmam dahil bir çok sunucu firması windows sunucularda bu eklentiyi ücretsiz olarak sağlamaktadır...sizin bu sorunu aşamanız tamamen çalıştığınız firma ile alakalıdır..eğer bu desteği vermiyorlarsa mecburen lisans almak zorundasınız...

Merhabalar;

Siz hangi firmayla çalışıyorsunuz? Söylemenizde sakınca var mı? Eğer fiyatları uygunsa tabii ki o yolda tercih edilebilir.

Selam ServerBilgisayar;
Yani yanlış anlamayın lütfen. Yani eleştiri vesaire olarak algılamanızı istemem bu sözümü. Ama sitenizden incelediğim kadarıyla fiyatlarınız benim hosting firmamın fiyatlarının iki katı. Ben şahsen o kadar farkı göze almam, alamam. O farkı göze alacağıma gider lisanslı Helicontech lisans satın alır serverime kurarim birkaç ayda lisans bana kalmış olur. Bir kaç ay sonra da kara geçerim. Tabii bu benim görüşüm. Sakın yanlış anlamayın. Hizmet kaliteniz yüksektir vesaire o konulara birşey diyemem. O fiyatı istediğinize göre vardır mutlaka bir farkınız.

...sunucu fiyatları özelliğine göre değişir, otomobil misali biri 20 bin lira iken diğeri 200 bin lira ama bakarsan 2 sinde de dört teker var...

Evet o konuda haklısın. Dediğim gibi vardır mutlaka bir farkınız. Bir şey diyemem yani.