Jump to content

Αλλαγή Template - Backup Προϊόντων. Γίνετε ;;


giwrgosle

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Καλώς σας βρήκα,το prestashop πραγματικά με ενθουσίασε αλλά με στεναχωρεί η πολυπλοκότητα του σε πολλά θέματα...ελπίζω να μπορέσω να τα λύσω...

 

Στο θέμα μας όμως...

 

Ρώτησα  2 εταιρείες και μου είπαν ότι για να αλλάξω το template μου θέλουν ένα Χ ποσό.

 

Και όταν τους είπα ότι δεν θέλω να χαθούν τα προϊόντα μου ( είναι αρκετά) τότε μου είπαν τα 2πλά λεφτά.

Δηλαδή πχ σε μία από τις 2 μου είπαν 200€ για template και εγκατάσταση και 200€ για backup.

 

Το template  το έχω βρει από ένα σίτε και το δίνει 83€...

 

Μπορώ εγώ να κάνω back up τα προϊόντα μου και να κάνω εγκατάσταση το template χωρίς να χάσω τίποτα? και έτσι να γλιτώσω τα υπερβολικά ποσά που μου ζητάνε;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με εκτίμηση

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο.

 

 

Εννοείται ότι μπορείς να πάρεις μόνος σου ένα backup, καθώς και να το επαναφέρεις αν κάτι πάει στραβά. Δες στην επίσημη τεκμηρίωση του PrestaShop, έχει αναλυτικές οδηγίες:

 

http://doc.prestashop.com/display/PS15/Making+and+restoring+your+own+backup

 

 

Επίσης, όλα τα καλά εμπορικά templates (ακόμη και πολλά δωρεάν) συνοδεύονται συνήθως από οδηγίες εγκατάστασης. Αυτό που επέλεξες δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Η διαδικασία είναι παρόμοια με αυτή του Joomla και με όλα γενικώς τα συστήματα διαχείρισης περιεχομένου:

 

1. Βάζουμε το site σε offline/maintenance mode (για να μη γίνονται εγγραφές στη βάση δεδομένων και/ή στα αρχεία της εφαρμογής μας αργότερα, όταν θα παίρνουμε το το backup μας)

2. Από τον webhost μας, παίρνουμε backup όλων των αρχείων που απαρτίζουν την εφαρμογή μας

3. Παίρνουμε backup όλων των πινάκων της βάσης δεδομένων που χρησιμοποιεί η εφαρμογή μας

Link to comment
Share on other sites

1. Σβήνεις τα αρχεία που βρίσκονται στον server

2. Κάνεις upload τα αρχεία του backup

3. Στο διαχειριστικό panel της βάσης σου (συνήθως το phpMyAdmin), κάνεις drop όλους τους πίνακες της βάσης και μετά import το backup SQL script

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...